Publicitātes foto

E-adreses ieviešana ļāvusi ietaupīt 3 tonnas papīra 0

Kopš e-adreses darbības sākuma sistēmā nosūtīto un saņemto ziņojumu skaits pārsniedz 700 000, tādējādi elektroniskā saziņa ļāvusi ietaupīt vairāk nekā trīs tonnas papīra, vēsta Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

E-adrese dod iespēju saziņu ar valsts un pašvaldību iestādēm veikt elektroniski un vienuviet – savā e-adresē. E-adrese neaizstāj e-pastu – izveidojot e-adresi, ir iespēja norādīt savu e-pasta adresi, uz kuru tiks sūtīta informācija par saņemtajiem ziņojumiem, bet ne paši ziņojumi.

No 2020.gada 1.janvāra paplašinās to organizāciju loks, kurām saziņā ar valsts un pašvaldību iestādēm obligāti jāizmanto oficiālā elektroniskā adrese jeb e-adrese.

E- adreses tiesās

CITI ŠOBRĪD LASA

E-adresi turpmāk izmantos Augstākā tiesa, Satversmes tiesa un arī zvērināti tiesu izpildītāji.

Savukārt vēl pēc gada – no 2021.gada 1.aprīļa e-adreses lietošana būs obligāta arī maksātnespējas procesa administratoriem, pilsētu (rajonu) tiesām un apgabaltiesām.

Tiesu darba digitalizācija

E-adreses lietošana ir tikai viens no soļiem tiesu darba pakāpeniskā digitalizācijā. Pašlaik tiesu sistēmas iestādēs tiek īstenoti vairāki IT infrastruktūras attīstības projekti, tai skaitā Tiesu informatīvās sistēmas pilnveidošana.

Līdz ar šo projektu pabeigšanu 2021.gadā arī rajonu (pilsētu) tiesas un apgabaltiesas sāks pilnvērtīgi izmantot e-adresi.

Kā jau iepriekš stāstīja programmas “Mana Latvija. Dari digitāli!” digitālā aģente, Rīgas Latgales priekšpilsētas tiesas tiesneša palīdze Ilze Kupčus, arvien vairāk dažādas darbības tiesās notiek elektroniski, būtiski atvieglojot tiesu darba ikdienu. Piemēram, tiesas sēdes protokolus sen vairs nepieraksta ar roku.

Ikvienā tiesas sēdē tiek veikts audio ieraksts, kurš pēc tam glabājas lietā. Ja lietas dalībniekam ir vēlme – viņš šo ierakstu var noklausīties. Savukārt tiesas sēdes sekretārs tikai piefiksē veiktās procesuālās darbības. Kad lieta izskatīta, lēmums pieņemts un stājies spēkā, vietnē manas.tiesas.lv var atrast un izlasīt anonimizētu nolēmuma tekstu.

Šo informāciju var izmantot ikviens – gan juristi, gatavojoties tiesu procesiem, gan pētnieki, gan studenti. Lietas dalībniekiem, protams, ir pieejams nolēmums ar visiem nepieciešamajiem datiem, bet plašākai publikai – anonimizēta versija.

Reklāma
Reklāma

E-adrese visu valsts iestāžu saziņai

E-adresi kopš 2018. gada jūnija savstarpējai saziņai izmanto visas valsts iestādes. 2018.gada rudenī e-adresi sāka izmantot arī pašvaldības, bet no 2019 gada 1. janvāra savu e-adresi var izveidot ikviens interesents – gan fiziskas, gan juridiskas personas.

Uzņēmumu reģistrā reģistrētiem komersantiem, nodibinājumiem, biedrībām, politiskām partijām, reliģiskām organizācijām u.tml. e-adrese būs obligāti jāizmanto no 2023.gada 1.janvāra, bet līdz tam ikviena fiziska vai juridiska persona to var lietot brīvprātīgi. Šādas izmaiņas Oficiālās elektroniskās adreses likumā pieņemtas, lai uzņēmējiem būtu laiks pielāgoties e-adreses lietošanai.

Kā var iegūt savu e-adresi

Savu e-adresi var izveidot portālā Latvija.lv, izmantojot personas apliecību (eID karte), mobilo lietotni eParaksts mobile vai eParaksts karti juridiskām personām.

Iedzīvotāji e-adresi var izveidot portālā “Latvija.lv”, savukārt juridiskām personām ir divas iespējas – “Latvija.lv” vai pieslēdzot e-adresei savu dokumentu vadības sistēmu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.