Džuliani pilda Trampa uzdevumus 0
ASV prezidenta Donalda Trampa personīgais advokāts Rūdolfs Džuliani atzinis, ka, cenšoties panākt ASV bijušās vēstnieces Ukrainā Marī Jovanovičas atlaišanu, viņš pildījis prezidenta uzdevumu savākt kompromitējošu informāciju par Trampa demokrātu sāncensi bijušo viceprezidentu Džo Baidenu.
Džuliani denuncē Jovanoviču
Intervijās ASV medijiem bijušais Ņujorkas mērs Džuliani paziņojis, ka uzskatījis Jovanoviču par šķērsli informācijas vākšanā par Baidenu. “Es uzskatīju, ka man jānostumj Jovanoviča no ceļa,” viņš teica intervijā žurnālam “The New Yorker”, “jo viņa apgrūtināja informācijas ieguvi.” Izmantojot klasisku denunciācijas paņēmienu, Džuliani nosūtīja ASV valsts sekretāram Maikam Pompeo dosjē par Baideniem (Džo un viņa dēlu Hanteru) un Jovanoviču.
Vēstules kopija tika nosūtīta arī Federālajam izmeklēšanas birojam. Intervijā “The New York Times” Džuliani pavēstīja, ka, viņaprāt, Tramps un Pompeo izmantojuši viņa vēstulē apkopoto informāciju, lai aprīlī atsauktu Jovanoviču no vēstnieces posteņa Kijevā. Lai paveiktu Baltā nama uzdevumu, Džuliani bija noalgojis arī žurnālistu Džonu Solomonu, kurš zināms kā daudzu sazvērestības teoriju autors par notikumiem Ukrainā, lai nomelnotu Jovanoviču.
“Es teicu Džonam, ka šī lieta ir jāataino pēc iespējas skaļāk,” Džuliani stāstīja “NYT”. “Es sniegšu intervijas TV, un arī tev jāparādās televīzijā un jāveido raksti.” Džuliani ziņoja Trampam un Pompeo, ka vēstniece Jovanoviča bloķē vīzu izsniegšanu Ukrainas prokuroriem, liedzot viņiem doties uz ASV, lai sniegtu liecības prezidentam un federālajām varas iestādēm par Baidena un viņa dēla Hantera darbību Ukrainā.
Rod dzirdīgas ausis Baltajā namā
Džuliani apgalvo, ka sniedzis Trampam detalizētu informāciju, kā ASV bijusī vēstniece Ukrainā Jovanoviča esot centusies kavēt izmeklēšanu, kas varētu dot noderīgus rezultātus prezidentam un kas esot bijis iemesls viņas atsaukšanai. Vēstniece esot centusies noklusēt informāciju (par Džo Baidenu) un Ukrainas amatpersonām, kas izplatīja kompromitējošus dokumentus par Trampa 2016. gada kampaņu.
Šo dokumentu publiskošana atklāja Trampa vēlēšanu komitejas bijušā vadītāja Pola Manaforta pretlikumīgo darbību Ukrainā. Tagad Manaforts izcieš 7,5 gadu cietumsodu par sazvērestību un finanšu krāpniecību. Pēc prezidenta ierosinājuma Džuliani esot sazinājies ar valsts sekretāru Pompeo, kurš lūdzis papildu informāciju. Pēc pāris nedēļām Jovanoviča tikai atsaukta no vēstnieces amata, Valsts departamentam paziņojot, ka viņa “zaudējusi prezidenta Trampa uzticību”.
Vēstnieces Jovanovičas atlaišanas apstākļi, ko veicināja Džuliani izvērstā nomelnošanas kampaņa, tika dokumentēti Pārstāvju palātas Izlūkošanas komitejas izmeklēšanā, kur liecināja arī Jovanoviča. Detalizētajā izmeklēšanā netika rasti pierādījumi Džuliani apgalvojumam, ka vēstniece Jovanoviča būtu sagatavojusi sarakstu ar Ukrainas amatpersonām, ko nedrīkstot saukt pie atbildības, kā to apgalvoja kāds Džuliani informācijas avots Ukrainas prokuratūrā. Taču Džuliani piegādātā informācija rada dzirdīgas ausis Baltajā namā un Valsts departamentā, kur gribēja atbrīvoties no Jovanovičas.
Tramps uzslavē Džuliani
Prezidents Tramps paziņojis, ka Džuliani nav dalījies visā informācijā, ko viņš varētu būt savācis Ukrainas apmeklējuma laikā. “Taču viņš ir lielisks noziegumu apkarotājs. Viņš ir bijis labākais mērs Ņujorkas vēsturē, un ir dižs cilvēks, kas mīl mūsu zemi,” Tramps uzslavēja Džuliani intervijā raidsabiedrībai CBS. Izdevums “HuffPost” atzīmē, ka prezidents Tramps ignorēja CBS žurnālista jautājumu, vai prezidenta uzslava sader ar faktu, ka Džuliani darbību izmeklē Trampa administrācijas Tieslietu ministrija.
Kā raksta žurnāls “Time”, ASV tiesībsargāšanas iestādēm radušies jautājumi par Trampa administrācijas bijušā enerģētikas ministra Rika Perija lomu un darījumiem Ukrainas enerģētikas jomā. Pirms dažiem mēnešiem Ukrainas valdība piešķīra tiesības darboties milzīgā naftas un gāzes ieguves kompleksā Ukrainā ASV firmai, kuras līdzīpašnieks ir Perija kampaņas bijušais finansētājs Maikls Bleizers. Ukrainas valdības lēmums sadusmojis valsts koncernu “Naftogaz”, kas bija piedalījies konkursā, bet zaudējis. Tagad “Naftogaz” ir iesniedzis prasību tiesā, prasot apturēt darījumu ar ASV firmu, izgaismojot Perija lomu Ukrainas enerģētikas tirgū. ASV mediju ieskatā, šim stāstam būs turpinājums…