Burgeriem tabakas reklāmu liktenis? Covid-19 “atver acis” un Džonsons uzsāk cīņu pret britu aptaukošanos 0
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Britānijas premjerministrs Boriss Džonsons vakar publiskoja plānu draņķīgas pārtikas reklāmas ierobežošanai, kas ir daļa no valdības jaunās stratēģijas, kā mazināt iedzīvotāju tuklumu, kas īpaši pieaudzis koronavīrusa pandēmijas ierobežojumu laikā.
Zāļu vietā iesaka fiziskus vingrinājumus
Plāns paredz aizliegumu izvietot televīzijā draņķīgas pārtikas reklāmas pirms deviņiem vakarā un konsultācijas par to, vai būtu nepieciešams pilnīgs šādu reklāmu aizliegums tīmekļa vietnēs.
Veikaliem dots rīkojums izvietot veselīgas pārtikas piedāvājumus labi redzamās vietās netālu no kasēm. Lielo krogu un restorānu ķēdēm ēdienkartēs būs obligāti jāuzrāda kaloriju daudzums. Sāktas konsultācijas ar dietologiem, ka alkoholiskajiem dzērieniem arī būtu jānorāda kaloriju daudzums.
Paredzēts paplašināt Nacionālā veselības dienesta piedāvāto pakalpojumu loku, koncentrējoties uz padomiem svara mazināšanai. Ārstiem ieteikts brīdināt pacientus, ja viņu svars ir pārāk liels, un zāļu vietā izrakstīt fiziskus vingrinājumus. Medicīnas eksperti atzinīgi uzņēmuši valdības plānu par notievēšanu, piebilstot, ka vasara ir īstais laiks pievērsties fiziskām nodarbēm.
Premjers dalās pieredzē cīņā pret tuklumu
Kā atzīmē britu mediji, valdība nākusi klajā ar notievēšanas plānu dažus mēnešus pēc tam, kad premjerministrs Boriss Džonsons tika ievietots slimnīcā, jo bija inficējies ar Covid-19. Premjers pabija arī intensīvās aprūpes palātā un pēc izveseļošanās atzina, ka bez ārstu un apkalpojošā personāla pašaizliedzīgajām rūpēm viņš diez vai būtu palicis dzīvs.
Premjerministrs Džonsons paziņojis, ka “liekā svara mazināšana, atklāti sakot, ir viens no veidiem, kā jūs varat mazināt riskus savai veselībai”, ja gadās inficēties ar koronavīrusu. Premjers atklāja, ka pats zaudējis aptuveni 6,4 kilogramus svara kopš uzturēšanās intensīvās aprūpes palātā aprīlī.
Džonsons arī pats piedalījies notievēšanas plāna reklāmas kampaņā kopā ar savu suni Dilinu, daloties savā pieredzē tukluma mazināšanā un slavējot veselības ieguvumus pēc svara zaudēšanas. Vairāki britu mediji atzīmē premjera Džonsona viedokļa straujo maiņu, jo vēl pērn viņš ironizēja par Henkoka plānu uzlikt papildu nodokli cukurotajiem kokteiļiem kā “auklīšu valsts nemitīgo izplešanos, kas iebelzīs tiem, kas vismazāk var to atļauties”.
2007. gadā, būdams laikraksta “The Telegraph” apskatnieks, Džonsons dzēlīgi ironizēja par “trako un infantilo ideju” izvietot veselības brīdinājumus uz vīna pudelēm. Pēc 13 gadiem premjerministrs Džonsons, dzīves pieredzes izmācīts, piekritis veselības brīdinājumu izvietošanai uz vīna pudelēm, tajā skaitā uz sava iecienītā Toskānas sarkanvīna “Tignanello”, kura pudele maksā 125 mārciņas.
Notievēšana dotu ietaupījumu Nacionālajam veselības dienestam
Veselības ministrs Mets Henkoks rakstā avīzē “The Telegraph” paudis viedokli: ja katrs cilvēks, kam ir liekais svars, tiktu vaļā tikai no piecām mārciņām (aptuveni 2,2 kilogrami), tad ietaupījums Nacionālajam veselības dienestam būtu aptuveni simt miljoni mārciņu.
Veselības ministra vietnieces Helēna Votlija un Džo Čērčila vakar vairākos televīzijas kanālos ieteica britiem ieklausīties valdības izstrādātajā notievēšanas plānā un ieturēt veselīgāku dzīvesveidu. Britu mediji atzīmē, ka iedzīvotāju tukluma mazināšanas plānā iekļautie pasākumi nav nekas jauns, jo par tādiem runājuši vairāki ministri dažādās valdībās.
taču toreizējais veselības ministrs Džeremijs Hants tik ilgi kavējās ar tā īstenošanu, ka toreizējais premjeministrs Deivids Kemerons svītroja to no valdības dienas kārtības.
2016. gadā Hants pēkšņi paziņoja, ka bērnu tuklums ir “nacionāla mēroga ārkārtas situācija”, un sāka veidot plānu tās risinājumam. Arī šajā plānā bija paredzēta neveselīgas pārtikas reklāmas ierobežošana, kaloriju uzskaite restorānu ēdienkartēs un citi pasākumi, kurus toreizējā premjerministre Terēze Meja svītroja no valdības dienas kārtības, kurā centrālais jautājums bija breksits.
Pēc četriem gadiem koronavīrusa pandēmijas globālā nāves pļauja atgrieza dažiem britu politiķiem izpratni par tukluma mazināšanas svarīgumu iedzīvotāju veselības un dzīvības saglabāšanā.