Dzīvžogs pēc noteikumiem: cik lielam jābūt attālumam no kaimiņu sētas? 0
Vēlos stādīt tūju vai kādu citu koku, krūmu dzīvžogu. Cik lielam attālumam jābūt no kaimiņa sētas? U. BĒRZIŅŠ OGRĒ
Kā paskaidroja Ogres novada domē, atbildi uz jautājumiem par apstādījumiem, arī koku, krūmu stādīšanas attālumiem, var rast Ogres novada teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumos (sadaļā 2.28.), kas izdoti 2012. gada 21. jūnijā un apskatāmi novada mājaslapā www.ogre.lv.
Tajos noteikti koku un krūmu stādīšanas attālumi. Lielos lapu kokus (ozolus, liepas, kļavas, bērzus, ošus, vīksnas) un skuju kokus (egles un priedes) stāda vismaz 5 m no zemes robežas. Tūjām, kuru augstums nepārsniedz 2 m, jābūt 2 m, bet augstākām tūjām – 5 m attālumā. Ābeles dēsta 3 m, plūmes un ķiršus – 2 m atstatumā no kaimiņa sētas. Dažādiem krūmiem jābūt vismaz 1 m attālumā no zemes robežas.
Dzīvžogi un citi stādījumi stūra zemes vienībās, pie ceļa, nedrīkst aizsegt tā sauktos redzamības trijstūrus. Par apstādījumu uzturēšanu, aizsardzību un atjaunošanu atbildīgs ir zemes īpašnieks vai tiesiskais lietotājs.
Stādot dzīvžogu, jāņem vērā arī tas, ka brīvi augošam dzīvžogam zari nedrīkst sniegties kaimiņa teritorijā, protams, ja vien kaimiņš pats nepiekrīt, ka kuplums un smukums tiek arī viņa pagalmam. Savukārt, ja dzīvžogu paredzēts apcirpt, jāatstāj pietiekami plata josla no kaimiņa sētas, lai ar cirpšanu varētu tikt galā, stāvot pats uz savas zemes.
Šaura dzīvžoga veidošanai īpaši piemērotas ir tūjas ar šauru, piramidālu vainagu. Tās aizņem maz vietas, minimāli jācērpj, tāpēc pilsētās ir ļoti populāras.
Lai nebūtu nekādu pārpratumu ne ar kaimiņiem, ne izpildvaru, papildu informāciju par dzīvžoga stādīšanas vietu var uzzināt Ogres novada būvvaldē pie teritorijas plānotāja.
Katrai teritorijai ir savi saistošie noteikumi, kuros skaidrots arī par koku stādīšanu. Citos novados nosacījumi var atšķirties, tāpēc iedzīvotājiem par šo jautājumu jāinteresējas savā pašvaldībā.