Dzīvžogs jāveido kopš mazotnes: tagad ir īstais laiks dzinumu īsināšanai 0
Pirms četriem gadiem iestādījām eglītes – divās rindās, pamīšus. Plānoju veidot cirpto dzīvžogu. Garākie kociņi izauguši 1,5 m gari, bet dzīvžogs izskatās stipri plāns. Nezinu, kad sākt cirpt, kā veicināt augšanu. IVETA TĀRGALES PAGASTĀ
– Dzīvžoga eglītes veido kopš mazotnes, negaidot, kad tās sasniegs sētai paredzēto augstumu, – skaidro stādaudzētavas “Sakstagals” saimniece Zaiga Graudiņa. – Tagad ir īstais laiks dzinumu īsināšanai. To var darīt arī agri pavasarī līdz lapu plaukšanai.
Ja ir labi apstākļi, eglīte gadā veido apmēram 10 cm garus jaunos dzinumus. Katru gadu ieteicams nogriezt aptuveni pusi šā pieauguma. Protams, ja eglītes ir mazas un aug lēni, dzinumi ir īsāki.
Kamēr eglītes sakuplo un paaugas, pirmos gadus dzīvžogu veido ar dārza šķērēm. Katram jaunajam dzinumam ir gala pumpurs un sānu pumpuri. Gala pumpuru nogriež kopā ar daļu dzinuma, raugoties, lai uz palikušā paliktu sānu pumpuri. Tie pavasarī sāks plaukt un veidos jaunos egļu zariņus, padarot egles augumu blīvu un kuplu. Vispirms nogriež galotnes jaunā dzinuma daļu, tad apstrādā garākos sānu zarus.
Jauno dzīvžogu katru pavasari mēslo ar skujeņiem domāto mēslojumu. Ja pirmajos gados eglītes aug lēni, vainojams var būt stress. Piemēram, stādiņi rakti pamežā, bet tagad nokļuvuši klajā laukā, saulē. Vēl var būt stipri apcirptas saknes. Egļu jaunuļi 3–4 gadus it kā stāv uz vietas arī smagās, mālainās augsnēs, taču izdzīvojušie saņemas un turpmāk aug labi.
Jauniem kociņiem sakņu zonu vēlams mulčēt ar egļu meža kritalām. Tas sevišķi svarīgi, ja dzīvžogu veido dārza vai lauksaimniecībā izmantotā zemē. Mežā sagrābj nobiras, mizas zem vecām eglēm un ber zem jaunajām eglītēm vismaz 15 cm biezā slānī. Egļu saknes saņems tām vajadzīgos mikroorganismus un augs sparīgāk.
Svarīgi ievērot arī pareizu attālumu starp augiem. Starp stādiem tas varētu būt 80–100 cm.
Kad egles būs sakuplojušas, tās varēs droši cirpt ar dzīvžoga šķērēm. Dažādu dzīvžogu kopšanai domātu agregātu ir daudz, un ar tiem pat garas zaļās sētas uzturēšana vairs nav grūta. Pieaugušam kokam ir daudz jauno dzinumu un var griezt droši. Egļu un citu skuju koku dzīvžogu vēlams cirpt pavasarī, vasaras sākumā līdz Jāņiem. Jāņem vērā, ka egļu dzīvžogu vajadzēs veidot katru gadu.