Foto – AFP/LETA

“Dzīvsudraba bumba”: zinātnieki brīdina par mūžīgā sasaluma kušanas briesmām 34

Kūstot mūžīgajam sasalumam Arktikā, ūdens sistēmā izdalās toksiskais dzīvsudrabs. Pēc zinātnieku domām, tas potenciāli var ietekmēt pārtikas ķēdi, šāds pētījums publicēts žurnālā Environmental Research Letters. Pētnieki, pētot nogulumu pārvietošanos Aļaskā Jukonas upē, secinājuši, ka Arktikas mūžīgais sasalums kūst pārāk strauji, potenciāli pakļaujot barības ķēdi un no tā atkarīgās kopienas “nopietnam riskam”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
5 datumi, kuros dzimst vispļāpīgākie cilvēki 10
Itāļu pavāri brīdina tūristus: ko nekad nevajadzētu pasūtīt vietējos restorānos
VIDEO. “Galvenā problēma ir muldēšana! Varbūt jūs tur, Rīgā, sāksiet strādāt?” Lembergs pievienojas drona sāgas šķetināšanai 55
Lasīt citas ziņas

ASV Jukonas upe plūst uz rietumiem caur Aļasku līdz Beringa jūrai, un mūžīgais sasalums kūstot pievieno ūdenim savas nogulsnes, kas satur dzīvsudrabu. Zinātnieki norāda, ka dzīvsudrabs, visticamāk, varētu būt uzkrājies mūžīgajā sasalumā tūkstošiem gadu laikā. “Arktika varētu būt kā milzīga dzīvsudraba bumba, kas gaida brīdi, lai eksplodētu,” izteikušies zinātnieki.

Pēc pētnieku domām, toksiskā metāla nonākšana vidē apdraud to un apdraud arī veselību vismaz 5 miljoniem cilvēku, kas dzīvo Arktikā, lai gan piesārņojuma risks ar dzeramo ūdeni ir minimāls, jo lielākā daļa dzīvsudraba iedarbības uz cilvēkiem notiek ar uzturu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pētnieki uzsver, ka sekas var būt postošas īpaši arktiskajām kopienām, kas ir atkarīgas no medībām un zvejas. Paredzams, ka laika gaitā šis metāls uzkrāsies pārtikas ķēdē, jo īpaši ar zivīm un medījamiem dzīvniekiem, ko patērē cilvēki.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.