Foto – Shutterstock

Laulātā piekrišana 0

Tā kā esat laulībā un nekustamais īpašums acīmredzot ietilpst laulāto kopmantā, slēdzot dāvinājuma līgumu, darījumam būs nepieciešama otra laulātā piekrišana. Piekrišana ir jāizsaka rakstveidā, to apliecinot pie notāra (atsevišķos gadījumos pieļaujama apliecināšana bāriņtiesā vai konsulātā).

Reklāma
Reklāma

Laulātā piekrišana nav nepieciešama, ja:

7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

• nekustamais īpašums iegūts pirms laulības noslēgšanas;

• nekustamais īpašums iegūts bezatlīdzības ceļā, piemēram, kā dāvinājums;

CITI ŠOBRĪD LASA

• starp laulātajiem ir noslēgts laulības līgums par visas mantas šķirtību.

Sekas

Lai dāvinājums būtu spēkā, tas jāpieņem apdāvinātajam vai viņa vietniekam, piemēram, pilnvarotajai personai vai aizbildnim. Izsakot piekrišanu dāvinājumu pieņemt, apdāvinātais, kā arī viņa mantinieki iegūst tiesību prasīt tiesas ceļā dāvanas nodošanu gan no dāvinātāja, gan no viņa mantiniekiem, ja dāvinātājs to neizdara labprātīgi. Apdāvinātā piekrišanai saņemt dāvinājumu jau jābūt norādītai dāvinājuma līgumā. Līdz ar to dāvinātājs nevar vilcināt lietas nodošanu apdāvinātajam.

Par dāvinātās lietas bojāeju vai pasliktināšanos, kā arī par tās attiesājumu vai trūkumiem dāvinātājs atbild tikai tad, ja viņš līgumā noteikti to uzņēmies vai arī pieļāvis ļaunprātību vai rupju neuzmanību. Visi apgrūtinājumi, kas attiecas uz dāvināto lietu (piemēram, nodokļu nomaksa), jāsedz apdāvinātajam.

Atdod atpakaļ!

Dāvinājumu var atsaukt, taču tikai abiem līdzējiem par to vienojoties vai arī tiesas ceļā. Dāvinājumu atlīdzības nozīmē var atsaukt tikai konkrētos likumā tieši noteiktos gadījumos:

• apdāvinātā rupjas nepateicības dēļ (piemēram, ja dāvinātāju rupji apvaino vārdos vai darbos);

• ja dāvinātājam tīši nodarīti svarīgi mantiskie zaudējumi;

• ja dāvinātāja dzīvība bijusi apdraudēta;

• ja dāvinātāju atstāj bezpalīdzības stāvoklī, kad bijis iespējams viņam palīdzēt.

Ja apdāvinātais ir slikti izturējies, tas dāvinātājam būs jāpierāda tiesā, un katru faktu tiesa vērtēs individuāli.

Tiesības atsaukt dāvinājumu nepateicības dēļ nepāriet uz dāvinātāja mantiniekiem, kā arī nav vēršama pret nepateicīgā apdāvinātā mantiniekiem. Dāvinātājs var iesniegt tikai personīgu prasību pret apdāvināto, lai tas atdod viņam īpašumu. Taču to var izdarīt tikai tad, ja dāvana joprojām atrodas apdāvinātā mantā, t.i., ja apdāvinātais jau nav to atsavinājis kādai citai personai.

Reklāma
Reklāma

Dāvinājuma atsaukšanas tiesības var izmantot 10 gadu laikā.

SVARĪGI

• Nekustamā īpašuma dāvinājuma līgums obligāti jāslēdz rakstiski.

• Līgumā obligāti jānorāda, ka apdāvinātais ar pateicību dāvinājumu pieņem.

• Ja dāvinājums izdarīts tādā apmērā, ka dāvinātāja neatņemamās daļas tiesīgajiem (piemēram, bērniem) neatliek pat viņu neatņemamās daļas, tad viņi var prasīt no apdāvinātā, lai izdod viņiem šīs daļas.

• Ja tajā brīdī, kad apdāvinātais izsaka piekrišanu dāvinājumu pieņemt, dāvinātājs vairs nav rīcības spējīgs, dāvinājums atzīstams par nenotikušu.

UZZIŅA

Gada apliekamajā ienākumā netiek ietverti un ar nodokli netiek aplikti šādi ienākumu veidi:

• ienākums no nekustamā īpašuma atsavināšanas, kas maksātāja īpašumā (no dienas, kad īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un vismaz 12 mēnešus pēc kārtas (minētajā 60 mēnešu periodā) līdz atsavināšanas līguma noslēgšanas dienai ir personas deklarētā dzīvesvieta (kas nav deklarēta kā maksātāja papildu adrese);

• ienākums no nekustamā īpašuma atsavināšanas, kas maksātāja īpašumā (no dienas, kad īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas dienai tas ir bijis maksātāja vienīgais nekustamais īpašums;

• ienākums no nekustamā īpašuma atsavināšanas (kurš reģistrēts zemesgrāmatā kā maksātāja vienīgais nekustamais īpašums), ja šis ienākums no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pirms vai pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.