Kāpēc nepieciešams dāvinājuma līgums? 0
Sieva gribētu meitai un mazmeitai uzdāvināt savu dzīvokli – katrai vienādu daļu. Vai noteikti nepieciešams dāvinājuma līgums? Cik tas izmaksā, un vai izmaksas atkarīgas no dzīvokļa vērtības? GUNĀRS RĪGĀ
Kāpēc nepieciešams dāvinājuma līgums
“Dāvinājuma līgums šādā situācijā noteikti nepieciešams. Tas slēdzams rakstveidā, jo uz šā līguma un nostiprinājuma lūguma pamata tiks ieviestas izmaiņas zemesgrāmatā,” skaidro Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijas biedrs un zvērināts advokāts Dāvis Volksons.
Būtu jāpievērš uzmanība faktam, vai īpašuma vai tā daļas dāvināšanai nav vajadzīga arī laulātā piekrišana. Ja dāvinātājs sastāv reģistrētā laulībā, bet nekustamais īpašums ietilpst laulāto kopmantā, darījumam nepieciešama otra laulātā piekrišana.
Tā jānoformē rakstveidā, apliecinot pie notāra. Laulātā piekrišana nav vajadzīga, ja nekustamais īpašums iegūts pirms laulības noslēgšanas, ja tas iegūts bezatlīdzības ceļā, piemēram, kā mantojums vai dāvinājums, vai arī ja starp laulātajiem ir noslēgts laulības līgums par visas mantas šķirtību.
Ja mazmeita ir nepilngadīga, tad viņas vārdā rīkojas aizbildnis. Turklāt darījuma noslēgšanai nepieciešama arī bāriņtiesas, kuras teritorijā dzīvo nepilngadīgā, izdota rakstiska atļauja par līguma slēgšanu.
Tādējādi tiek aizsargātas nepilngadīgās intereses, lai darījuma noslēgšana viņai nesagādātu lielus izdevumus un aprobežojumus, skaidro Dāvis Volksons. Bāriņtiesa savu lēmumu pieņem, pamatojoties uz aizbildņa iesniegto dāvinājuma līguma projektu.
Bāriņtiesa arī var līguma projektā veikt, viņuprāt, vajadzīgos labojumus vai papildinājumus.
Pārreģistrācija zemesgrāmatā
Līguma sagatavošanas laiks un pieraksts pie notāra ir atkarīgs no attiecīgo speciālistu noslodzes. Pārreģistrācijai zemesgrāmatā vajadzētu notikt desmit dienu laikā no dokumentu iesniegšanas.
Zvērināta notāra atlīdzību par dāvinājuma līguma sagatavošanu, apliecināšanu, nostiprinājuma līgumu zemesgrāmatai aprēķina saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 37 Noteikumi par zvērinātu notāru atlīdzības taksēm un to noteikšanas kārtību.
Atlīdzība ir atkarīga no darījuma summas. Savukārt Zemesgrāmatas nodaļā būs jāmaksā arī valsts nodeva (2% no nekustamā īpašuma vērtības un valsts nodeva par īpašuma tiesību nostiprināšanu 0,5% apmērā) un kancelejas nodeva (par jaunas tiesības nostiprinājumu 14,23 eiro un par zemesgrāmatu apliecības izsniegšanu – 7,11 eiro).