Intervijās sakāt – darām svētu darbu. Vai tas nozīmē, ka bez ķirurga, slimnieka, ārstu un māsiņu komandas vēl kāds piedalās operācijā? 0
Jebkurā ārstniecības procesā piedalās trīssavienība – ārsts, slimnieks un Dievs. Vai tas ir izdomāts? Nē, jo kādreiz notiek tādas norises, kuras mēs nevaram ne paredzēt, ne izskaidrot, tāpēc sakām – riski. Jo sarežģītāks ārstniecības process, jo šo sarežģījumu var būt vairāk.
Kas notiek ķirurga galvā, kad operācijā kaut kas noiet greizi?
Jūs nevarat iedomāties, kas tās ir par šausmām, ja sirds transplantācijas laikā, kad recipienta sirds jau ir izņemta, saproti – tā, kuru ielikām, neiet. Diemžēl tā ir noticis.
Ir arī tādi gadījumi, kad atrod izeju no sarežģījumiem, bet tas notiek milzīgā spriedzē. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc visā pasaulē ķirurģiskais darbs tiek novērtēts finansiāli neiedomājami augstu.
Kāds ir neveiksmīgo operāciju skaits?
Sirds ķirurģijā mums tagad ļoti maz iet bojā – no tūkstoša pusotrs procents. Atbilstam visiem Eiropas rādītājiem.
Tie procenti tāpat ir cilvēki.
Par katru pacientu, kuru zaudējam, ķirurgam ir iekšējā vainas apziņa. Jebkurš ārsts to ļoti pārdzīvo. Es taču esmu uzņēmies atbildību, izvēlējies šo profesiju un daru visu, kā vajag, un tomēr kaut kas nav izdevies. Tas gruzd.