** 6
Šajā gadalaikā aizvien vairāk laika pavadām telpās. Tās vajag bieži vēdināt, jo – šķiet neticami! – istabā nereti ir desmitiem reižu piesārņotāks gaiss nekā ārā. Tāpēc der izvairīties no sintētiskiem materiāliem un skaidu mēbelēm, nelietot gaisa atsvaidzinātājus. Tīrīšanai izmantot ūdeni. Darīt visu, lai putekļu izķeršana būtu viegla. Putekļos saķeras kopā ne tikai diegi un smiltis, bet arī ar pretaizdegšanās vielām apstrādāta mēbeļauduma pūciņas, smaržvielu atliekas un citas indes, ko nemanot ieelpojam.
Manā Rīgas dzīvoklī teju simt podiņos zaļo dažādi istabas augi. Visvairāk ir hlorofītu, tie ir skaisti, viegli kopjami, bet galvenais – lieliski attīra gaisu telpā. Bet vannas istabā lielā bļodā mitinās sliekas, kas kāru muti apēd tējas un kafijas biezumus. Tādējādi mazinu atkritumu kalnus un nav tālu jāiet pēc mēslojuma puķēm.
**
Pērn apņēmos no virtuves izmēzt plastmasu. Dažādus mākslīgus materiālus ar joni ieplūdina mūsu sadzīvē, apgalvojot, ka viss ir droši. Bet paiet desmit gadu, un zinātnieki zina teikt, kādi draņķi bojā mūsu hormonālo sistēmu. Jā, šie brīdinājumi ir daudz klusāki par reklāmām, kas auro: pērc, pērc! Taču ir vērts ieklausīties.
Plastmasas elektrisko tējkannu nomainīju pret metāla. Plastmasas blenderi – pret tādu, kam stikla krūze. Nekādi tefali, konservbundžas, kas oderētas ar plastmasas plēvīti, nekādas plastmasas krūzītes, bērnu pudelītes, kastītes, dēlīši! Protams, nevar izvairīties no plastmasas iepakojuma veikalos, bet, ja nedarīsim neko, pienāks laiks, kad neviena jauniete nevarēs ieņemt bērnus un aizvien jaunākus cilvēkus pārņems vecuma demence.
Skaudrā realitāte ir tāda, ka savas slimības nopērkam paši par sūri, grūti pelnītu naudu. Tāpēc modri klausos klusajos brīdinājumos un neļaujos reklāmu skaļajiem maldiem. Glābšanās no piesārņojuma ir tikai mūsu pašu ziņā.
Īpaši veļu laikā nākas apzināties – neviens nav mūžīgs. Dalīšos ar savu mīļāko tostu: dzīvo, cik ilgi gribi, un mirsti vesels! Vai tas maz iespējams? Nezinu. Bet tiekties uz šādu mērķi vajadzētu.