Uz Latviju brauc ārstēties: vai ārzemēs dzīvojošie tautieši var saņemt valsts apmaksātu medicīnas pakalpojumu? 129
Meita ar mazbērniem pāris gadu dzīvo ārzemēs. Vai, atbraucot uz Latviju, bērns varēs saņemt valsts apmaksātu zobārsta un higiēnista pakalpojumu, neraugoties uz to, ka pastāvīgi dzīvo ārpus Latvijas? Līdzīgs jautājums arī par pieaugušajiem – vai meitai ir iespēja kā ārzemēs dzīvojošai latvietei iestāties rindā un saņemt valsts apmaksātu medicīnas pakalpojumu Latvijā? Jautā Gunta D.
Kam ir tiesības uz valsts apmaksātu veselības aprūpi
Nacionālā veselības dienesta pārstāve Sintija Kājiņa skaidro – tiesības uz valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu ir virknei Veselības aprūpes finansēšanas likumā noteiktu iedzīvotāju grupu:
- Latvijas pilsonim;
- Latvijas nepilsonim;
- ārzemniekam ar pastāvīgās uzturēšanās atļauju Latvijā;
- bezvalstniekam, kuram bezvalstnieka statuss piešķirts Latvijā;
- bēglim vai personai, kurai piešķirts alternatīvais statuss;
- patvēruma meklētājam;
- personai, kura saskaņā ar likumu Par valsts sociālo apdrošināšanu ir sociāli apdrošināta veselības apdrošināšanai (piemēram, pašnodarbināta persona, kuras ienākumi sasniedz noteikto obligāto iemaksu objekta minimālo apmēru, darba ņēmējs, izņemot mikrouzņēmumos strādājošos);
- normatīvajos aktos noteiktā kārtībā aizturētai personai;
- apcietinātai vai notiesātai personai, kura sodu izcieš brīvības atņemšanas iestādē;
- augstāk minēto personu bērniem vecumā līdz 18 gadiem;
- sociāli apdrošinātas (veselības apdrošināšanai) personas laulātajam:
- ja sociāli apdrošinātā persona ir Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas valsts vai Šveices Konfederācijas pilsonis, vai ja laulātajam ir termiņuzturēšanās atļauja un viņš audzina bērnu vecumā līdz septiņiem gadiem vai vismaz trīs bērnus vecumā līdz 15 gadiem.
Dzīvesvieta ārpus Latvijas Republikas personai neliedz saņemt valsts apmaksātu veselības aprūpi Latvijā atbilstoši statusam.
Ģimenes ārsta pieejamība
Saskaņā ar MK noteikumiem Nr. 555 Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība, ja cilvēka dzīvesvieta Fizisko personu reģistrā ir norādīta ārpus Latvijas Republikas, viņam Latvijā tiek bloķēta reģistrācija pie ģimenes ārsta un liegta iespēja pārreģistrēties pie cita ģimenes ārsta, taču netiek zaudētas tiesības saņemt valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus atbilstoši statusam.
Situācijā, ja ir bloķēta reģistrācija pie ģimenes ārsta, var vērsties pie jebkura ģimenes ārsta kā īslaicīgs pacients un saņemt nepieciešamo veselības aprūpes pakalpojumu. Savukārt, ja dzīvesvieta nav reģistrēta ārpus Latvijas, tad, ierodoties Latvijā, ir jāvēršas pie sava ģimenes ārsta.