Dzīvnieka bailes – agresijas cēlonis. Kā pareizi rīkoties? 0
Bailes ir lielākās daļas dzīvnieku agresīvas uzvedības cēlonis. Tāpēc visiem, kas ikdienā strādā ar dzīvniekiem, jāsaprot, kas četrkājainajiem izraisa bailes, jāatpazīst bailes dzīvnieka ķermeņa valodā un uzvedībā, jāizvairās no biežāk pieļautajām kļūdām, kas izraisa bailes un veicina agresiju.
Kā atpazīt suni stresa un baiļu situācijā? Zoopsiholoģe Inga Cerbule uzskata pamanāmākās pazīmes: dzīvniekam ir sakumpusi ķermeņa poza, ierauta aste, nolaista galva, ķermenis sasprindzis, trīc, piere ir saraukta, redzami acu baltumi, suns nervozi vēro apkārtni, nekoncentrējas uz komandu, aplaiza lūpas, žāvājas, elso, siekalojas, urinē.
Savukārt kaķis stresā vai baiļu gadījumā saspringst un saraujas kamolā, un, grozot ausis, šaudot asti, piespiežoties pie sienas, skenē apkārtni. Dzīvniekam paplašinās acu zīlītes, viņš šņāc.
Šādos gadījumos cilvēks var pieļaut kļūdainu rīcību, piemēram, fiksējot savu skatienu un visu uzmanību vēršot uz dzīvnieku vai skatoties tam tieši virsū, īpaši no neliela attāluma, noliecoties pār dzīvnieku, skaļi runājot, bāžot tam klāt seju vai rokas.
Kā rīkoties pareizi? “Iesaku skatīties dzīvniekam garām, viņu ignorējot. Ja pietupjaties, tad tikai ar sānu pret dzīvnieku. Jātuvojas bailēs sastingušajam tikai pamazām, atmuguriski vai sāniski, vai ar līkumu. Sākumā var izdarīt nelielas kustības, lai dzīvnieks ar jums aprod. Paijāt dzīvnieku varat tikai tad, ja viņš tiecas pēc kontakta,” iesaka zoopsiholoģe Inga Cerbule.