Kas liecina par skābekļa trūkumu 0
Visbiežāk par skābekļa trūkumu satraucas pilsētnieki, īpaši birojos ilgstoši sēdošie. Tiesa, telpās, kur mazāk gaisa, sliktāka tā ventilācija, pēc garām tajās pavadītām stundām cilvēkiem kļūst grūti koncentrēties, pastrādāt. Tomēr tas nav pamats bažām par izteiktu skābekļa trūkumu, jo mūsu organisms ir gana gudrs un veseliem cilvēkiem skābekļa trūkumu nokompensē – elpošana kļūst biežāka un dziļāka, paātrinās asinsrite, palielinās eritrocītu daudzums asinīs.
Tātad pieskatīt skābekļa līmeni asinīs ieteicams cilvēkiem, kuriem ir kāda no minētajām slimībām.
Par skābekļa trūkumu var liecināt:
nespēks un nogurums,
miegainība,
sajūta, ka trūkst elpas,
bāla āda;
zilganas lūpas un pirksti;
viegls reibonis, kā arī vairāku simptomu kopums.
“Interesanti bija kovida laikā – saslimušo atved uz slimnīcu, viņš sūdzas, ka trūkst skābekļa, ka nevar paelpot, bet pulsa oksimetrs uzrāda asinīs 98% skābekļa, tātad viss kārtībā. Savukārt cilvēkam, kam tiešām zems skābekļa līmenis, nav nekādu sūdzību, jo viņš pie tā pieradis. Tātad savu lomu nospēlē arī tas, cik ļoti mēs par kādu savu problēmu piedomājam vai nedomājam – ne velti teic, ka viss ir galvā. Tomēr, ja ir šaubas, vai pulsa oksimetrs uzrāda pareizi, skābekļa līmeņa noteikšanai jāveic asinsanalīzes,” piebilst daktere.
Grūtniecēm svarīgi rūpēties par pietiekamu skābekļa piesātinājumu asinīs, jo pastāvīgs skābekļa trūkums var izraisīt auglim ģenētiskus defektus, traucēt tā attīstībai.