Dzīvesveids un uzturs, kas palīdz psoriāzes slimniekiem 0
Psoriāze skar vairāk nekā 125 miljonus cilvēku visā pasaulē. Turklāt pēc Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pētījumu datiem tieši cilvēki, kuri dzīvo tālāk no siltām zemēm uz ziemeļiem, sirgst vairāk ar psoriāzi (zvīņēdi). Skandināvijā statistika šo ādas slimību uzrāda katram 10. iedzīvotājam. Savukārt Latvijā tā ir otrā izplatītākā ādas saslimšana aiz dermatīta.
Psoriāze jeb zvīņēde ir viena no biežāk sastopamajām hroniskām ādas slimībām industriāli attīstītās valstīs. Psoriāzi raksturo paātrināta ādas šūnu veidošanās un atdalīšanās no ādas.
Šī paātrinātā procesa dēļ veidojas sabiezējuši plankumi ar sudrabaini baltām plēksnēm, kas lokalizācijas galvas matainajā daļā (uz skalpa), uz sejas – starp uzacīm, padusēs, cirkšņos (ielocēs), uz rokām, pēdām, dzimumorgānu apvidū un locītavu atloku virsmās (uz ceļiem, elkoņiem).
„Turklāt tā ir saslimšana, kuras dēļ paaugstinās risks tādām hroniskām saslimšanām kā cukura diabēts, sirds un asinsvadu saslimšanas, reimatoloģiskas saslimšanas, kas būtiski samazina pacienta dzīves kvalitāti, dzīves ilgumu un veicina invaliditātes pieaugumu iedzīvotājiem galvenokārt darbaspējīgā vecumā,” uzsver SIA daudzprofilu medicīnas centra “Veselības centrs 4” filiāles “Dermatoloģijas klīnika” dermatoloģe dr. Linda Kapteine – Veita.
Visbiežāk tai ir ģenētiska nosliece, tomēr slimības uzliesmojumus var izraisīt šādi faktori: hormonālās svārstības (piemēram, pubertātes laikā), stress, infekcijas slimības, ievainojumi, apdegumi, operācijas, liekais svars, klimata un gadalaika pārmaiņas, saules apdegums, atsevišķi medikamenti. Šie faktori maina ādas normālās funkcijas.
Psoriāze sastopama visās vecuma grupās, bet lielākoties slimo pieaugušie no 15 līdz 35 gadiem. Zvīņēde reti sastopama zīdaiņiem un veciem cilvēkiem. Ar to vienādi bieži slimo gan vīrieši, gan sievietes. Būtiski atcerēties, ka psoriāze nav infekcijas slimība un tā nav lipīga.
Diemžēl jāsecina, ka sabiedrības aizspriedumi joprojām ir viens no būtiskākajiem aspektiem, kas mazina psoriāzes slimnieku dzīves līmeni paralēli slimības fiziskajām izpausmēm. Nozīmīgi, ka sabiedrības neinformētības un neizpratnes dēļ joprojām psiholoģiskie aspekti bieži ir tikpat būtiski psoriāzes slimnieku dzīves kvalitātes mazinātāji kā fiziskie.
Ar psoriāzi sirgstošie izjūt gan sociālo diskrimināciju, gan ekonomisko atstumtību. Pētījumi liecina, ka pat pacienti ar minimālu slimības izpausmi uzskata to par lielu problēmu ikdienas dzīvē un slimības dēļ 72% izvairās peldēties, 64% izvairās no koplietošanas pirtīm, 60% izvairās sauļoties, 40% nenodarbojas ar sportu un 34% neiet pie friziera.
“Psoriāze nav izārstējama pilnībā, taču pašlaik pasaulē ir diezgan plašas iespējas apturēt slimības progresēšanu un kontrolēt to, lietojot medikamentus. Taču psoriāzes gadījumā ļoti svarīga ir arī atbilstoša ādas kopšana,” uzsver dr. L. Kapteine – Veita.
Rūpējoties par savu ādas stāvokli, lietojot ādu mitrinošus, mīkstinošus līdzekļus, ārstnieciskos šampūnus un citu dermokosmētiku, ar psoriāzi ir iespējams sadzīvot.
Veselības stāvokli jūtami var uzlabot arī noteikti klimata faktori (piemēram, jūra vai kalni), kas stimulē pašārstēšanās procesu. Zvīņēdes ārstēšanai vislabāk piemērots ir jūras klimats, jo jūras ūdens sāļi (arī izgarojumu veidā).
Ļoti populāri ir ārstniecīgie kursi pie Nāves jūras, jo ūdenī esošie sāļi un minerāli normalizē ādas šūnu pārragošanos. Tāpat arī saulei ir liela nozīme šīs slimības mazināšanā. Tomēr jāizvairās no pārāk ilgas uzturēšanās saulē, lai negūtu saules apdegumu.
Ūdens dziedniecība veicina apasiņošanu un stiprina imūnsistēmu, tādā veidā stimulējot ādas reģenerāciju. Tāpēc ieteicamas šādas procedūras: kontrastduša, staigāšana pa ūdeni, roku un kāju vannas, aplaistīšanās.
Psoriāzes slimniekiem jāseko līdzi arī savai ēdienkartei. Psoriāzes pacientiem ieteicamas, piemēram, polinepiesātinātās taukskābes, it īpaši omega-3 taukskābes, jo tajās ir iekaisumu mazinošas vielas un tās veicina ādas nepilnvērtīgās barjerfunkcijas atjaunošanos.
Dabīgā veidā omega-3 taukskābes galvenokārt atrodamas jūras zivīs (lašos, makrelēs, mencās u.c.). Galvenokārt nepieciešams A vitamīns, E vitamīns un B grupas vitamīni. Tāpēc ēdienkartē jāiekļauj zivis, dārzeņi, augļi un pilngraudu produkti.
Tāpēc meģināsim padarīt ikdienu mazāk saspringtu, meklēsim ikdienā pozitīvo un psoriāzei mēs vairs nešķitīsim tik saistoši!