Dzīvelīgas, labi ieaugas un tikpat ņipras kā sniegpulkstenītes – nekaprīzās erantes! 2
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Gribu vairāk saaudzēt pavasara puķes erantes, jo patīk to dzeltenais košums. Nopirku podiņos” – jautā Zane Bauskā.
“Erantes ir dzīvelīgas un labi ieaugas. Galvenais tās iestādīt tādā vietā, kur pavasarī būtu pietiekami daudz gaismas, bet vēlāk, kad pēc noziedēšanas tām nokritīs lapas un vieta dobē būs tukša, lai augus netīšām neizmīda,” skaidro stādu audzētāja Maija Baiža.
Tās ir tikpat ņipras un agras kā sniegpulkstenītes, taču vēl izturīgākas. Sāk ziedēt jau caur sniegu un turpina ilgu laiku. Saulē tās skaisti atveras. Ja diena apmākusies, turas apaļos pumpuros.
Kad erantes ieaugas, tās labi vairojas gan ar sakneņiem, gan pašizsēju. Lai tā notiktu, augsni dobē ap puķes ceru pārāk cītīgi nerušina, lai netraucētu sēkliņām sadīgt. Tās spējīgas sadīgt pat celiņa flīžu spraugās, jo tur sēkliņas netiek kustinātas. Ja dobes regulāri pārrušina, sēkliņas nevarēs uzdīgt. Jaunās erantes ir viegli atšķirt – to mazās lapiņas līdzinās vārnas kājiņām. Puķu cera laukumiņu vajadzētu atzīmēt ar kociņiem, lai vēlāk, kad virszemes daļas pazudīs, varētu precīzi atcerēties, kur tās auga.
Tieši izkašņāšana vasarā nereti ir iemesls, kāpēc erantes neieaugas.
Vislabākā erantēm būs vieta zem lapukokiem vai krūmiem. Skujkoku dobēs ir ēna, un tur tās nīkuļos. Erantes labi aizpildīs tukšumus ziemciešu dobēs, kamēr mostas hostas, peonijas, delfīnijas, flokši.
Kad puķe ieaugusies, tā strauji vairojas. Šo īpašību var izmantot un erantes stādīt pat mauriņā. Tikai jāuzmanās ar pļaušanu – nogaida, kamēr pilnībā atmirs virszemes daļas. Lai augs vairotos, tam ļauj nobriedēt sēklas un izsēties.
Šajā ziņā erantes pielīdzināmas sīkajiem krokusiņiem, mārpuķītēm, kuras zied un rotā zālīti.
Erantes var pavairot, gan dalot ceru, gan ar sēkliņām. Kad erantes nozied, tās pārstāda, taču to var darīt arī tagad, kad puķīte ir ziedos un lapiņas labi redzamas. Turklāt būs papildu labums – ziediņš noziedēs un izsēs sēkliņas jaunajā vietā, un puķe ies plašumā.
Speciāli mēslot nevajag, jo erantes uzņems barību no blakusesošajiem augiem, kuriem tagad tiek dots pavasara mēslojums.