
Dzīve uz Zemes var neatgriezeniski mainīties: sēnes ir uz izmiršanas robežas. Kādu postu tas var nodarīt planētai? 0
Gandrīz trešdaļa no sēņu sugām, kuras izvērtējusi Starptautiskā dabas un dabas resursu aizsardzības savienība, ir pakļautas izzušanas riskam, raksta “Reuters”.
Sēnes, kas veido zinātnisku “valstību”, pēc izmēra otrā lielākā organismu grupa pēc dzīvniekiem, pilda būtisku lomu dažādos procesos — no organisko vielu sadalīšanas līdz meža ekosistēmu atjaunošanai.
Cilvēkiem tās ir nozīmīgas vairāku spēcīgu medikamentu, tostarp antibiotiku, kā arī maizes un alus ražošanā.
“Sēnes ir izšķiroši svarīgas visai dzīvai dabai. Bez tām visa planētas ekosistēma varētu strauji sabrukt,” norāda savienības pārstāve Karolīna Poloka.
Sēnes kalpo kā dabiski pārstrādātāji, sadalot sarežģītus organiskos materiālus vienkāršākos savienojumos, tādējādi atvieglojot augu un citu organismu piekļuvi barības vielām.
Papildus sadalīšanās procesam tās veido simbiotiskas attiecības ar augiem, izmantojot tādas struktūras kā mikorizas, tādējādi uzlabojot ūdens un barības vielu uzņemšanu, kas ir ļoti svarīga augu augšanai un augsnes veselībai.
Turklāt sēnes tiek izmantotas antibiotiku ražošanā, pārtikas un dzērienu fermentācijā, kā arī bioremediācijā, kas palīdz attīrīt piesārņotu vidi.
Neraugoties uz sēņu būtisko nozīmi dabas procesos, tās bieži tiek ignorētas dabas aizsardzības programmās, kuras tradicionāli koncentrējas uz floru un faunu.
Šī nolaidība ir īpaši satraucoša, jo no aptuveni 2,2–3,8 miljoniem sēņu sugu zināma un izpētīta ir tikai neliela daļa, un daudzas no tām nav pienācīgi aizsargātas.”
Sēnes apdraud vairāki faktori – mežu izciršana, lauksaimniecības paplašināšanās un urbanizācija.
Arī piesārņojums, ko rada lauksaimniecības notekūdeņi. Klimata pārmaiņas vēl vairāk saasina šīs problēmas, mainot vides apstākļus, kas nepieciešami sēņu attīstībai.
Sēņu sugu samazināšanās apdraud globālās ekosistēmas līdzsvaru. Ja sēnes nespēj sadalīt organiskās vielas, tās sāk uzkrāties, radot nopietnus vides traucējumus.
Mikorizu izzušana var pasliktināt augu veselību, kas negatīvi ietekmēs gan lauksaimniecību, gan dabiskās augu kopienas. Turklāt sēņu izzušana var kavēt medicīnas un rūpniecības attīstību, kas balstās uz to unikālajām īpašībām.