Foto – Shutterstock

Pret sliktu dūšu 5

Vairākums ķīmijterapijas medikamentu var izraisīt šķebināšanu un vemšanu, īpaši pirmajā nedēļā, taču ikvienam slimniekam jau pirms tās ievada zāles pret nelabumu, tās jāturpina lietot tablešu veidā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Daudziem mainās ožas un garšas sajūtas. Ēdieni, kas agrāk garšojuši, izraisa riebumu, un otrādi. Sievietes atzīst, ka šajā ziņā jūtas līdzīgi kā grūtniecības laikā. Sliktu dūšu var pastiprināt trekns, pikants, grūti sagremojams ēdiens.

Reizēm pirmajās dienās pēc ķīmijterapijas nav apetītes. Tad jāizvēlas produkti bez izteiktas garšas un smaržas, kaut vai plombīra saldējums. Ieteicams ēst mazāk, taču biežāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dažkārt pacienti rīkojas aplam, nedzerot zāles pret nelabumu, jo domā, ka varēs bez tām iztikt, taču tā rīkoties nevajadzētu. Medikamenti noteikti jālieto pirmās trīs dienas vai pat nedēļu. Sākoties vemšanai, tie vairs nelīdzēs, jo tiks izvadīti laukā, turklāt – arī ķīmijterapijas zāles var uzsūkties sliktāk. Pret sliktu dūšu var palīdzēt ingvera tēja vājā koncentrācijā, lai gan dažiem tā iedarbojas tieši otrādi – izraisa nelabumu.

Prom nogurumu un sāpes

Pēc ķīmijterapijas pazeminās leikocītu daudzums asinīs, īpaši no 6. līdz 14. dienai, un tādējādi vājinās organisma aizsargspējas un rodas nogurums. “Pacientam, kuram starp ķīmij­terapijas kursiem ir paaugstināta temperatūra, nevajadzētu ārstēties pašam pēc savas saprašanas, jo šajā gadījumā tā var būt nopietns simptoms, kad nepieciešams veikt asins analīzes un, iespējams, lietot antibiotikas,” uzsver Iveta Kudaba.

Arī liela noguruma gadījumā veic asins analīzes un vajadzības gadījumā lieto kaulu smadzenes stimulējošus medikamentus. Tomēr panīkums un nespēks ne vienmēr saistīts ar leikocītu skaita pazemināšanos asinīs.

Darbaspējas ārstēšanas laikā atkarīgas no ķīmijterapijas veida, slimnieka fiziskā un emocionālā stāvokļa. Nereti nākas atteikties no smagām fiziskām aktivitātēm. Nedaudz pasliktinās atmiņa un koncentrēšanās spējas, ko īpaši izjūt garīga darba veicēji, tomēr daži spēj tikt galā ar līdzšinējo darba apjomu.

Daži medikamenti izraisa migrējošas locītavu un muskuļu sāpes, kas visbiežāk sākas nākamajā dienā pēc terapijas un ilgst līdz nedēļai. Tad nevilcinoties un regulāri jālieto zāles, negaidot, kamēr sāpes pastiprināsies.

Vienīgi no nervu bojājuma pazīmēm – jušanas traucējumiem un durstīšanas sajūtas – nereti neizdodas pilnībā atbrīvoties.

Bez pārspīlējuma

“Pēc ķīmijterapijas ir svarīgi uzņemt pietiekami daudz šķidruma, lai izvadītu no organisma zāļu sadalīšanās produktus,” norāda Iveta Kudaba. “Reizēm pacienti pārspīlē un mēģina izdzert pat 3 – 4 litrus. Optimāls šķidruma daudzums ir 1,5 – 2 litri.”

Reklāma
Reklāma

Ja pacients paralēli ķīmijterapijai lieto kādus dziednieka ieteiktus līdzekļus, par to noteikti vajadzētu pastāstīt ārstam, jo tie var toksiski ietekmēt kaulu smadzenes un radīt izmaiņas asins analīzēs, bet ārsts, par to neko nezinot, domās, ka tas saistīts ar audzēju vai ķīmijterapiju.

Bez daktera ieteikuma nav ieteicams lietot imūnstimulējošus preparātus, jo tie var stimulēt ne tikai organismu, bet arī audzēju. Arī papildus uzņemt vit­amīnus nepieciešams vienīgi atsevišķos gadījumos.

Iveta Kudaba par visām savām sajūtām aicina pastāstīt ārstam, jo gandrīz visas ķīmijterapijas blaknes iespējams novērst vai vismaz mazināt. Turklāt nereti ārstēšana ir ļoti veiksmīga.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.