Dzīve pēc 15. novembra: aizvien spēkā paliks virkne ierobežojumu. Kādas ir valdības ieceres? 99
Pēc 15.novembra, beidzoties valstī noteiktajai “mājsēdei”, iecerēts, ka aizvien spēkā paliks virkne ierobežojumu, tāpat kā pamatā visi pakalpojumi un pasākumi notiks tikai “zaļajā režīmā”, valdības sēdē pavēstīja veselības ministra padomnieks Kaspars Bērziņš.
Video:
Viņš skaidroja, ka iecerēts atcelt iepriekšējos izņēmumus, kad pakalpojumus varēja saņemt nevakcinēti klienti gadījumā, ja pakalpojumu saņēmējs bija vakcinēts, kā arī tā dēvētos nedrošos pasākumus varēja sniegt ārtelpās.
Izņēmumi, kuri aizvien saglabāsies “sarkanajā režīmā”, iekļauj pastu, sabiedrisko transportu, finanšu pakalpojumus, fotogrāfijas dokumentiem, dažāda veida remontu, tostarp avāriju novēršanu, publiskos pakalpojumus, ēdināšanas pakalpojumus līdzņemšanai un izmitināšanas pakalpojumus.
Plānots, ka notiks tikai kultūras pasākumi ar sēdvietām, proti, aizvien nenotiks tādi pasākumi, kuros nav sēdvietu, taču dievkalpojumi varēs notikt klātienē – “zaļajā režīmā”.
Pēc Bērziņa paustā, šie pasākumi vēl nav pieņemti – par tiem vēl nav vienošanās starp ministrijām.
Pēc “lokdauna” darbam klātienē plānots saglabāt līdzšinējās prasības
Pēc “lokdauna” beigām jeb pēc 15.novembra darbam klātienē plānots saglabāt līdzīgas prasības kā pašlaik, Ministru kabineta sēdē pauda veselības ministra Daniela Pavļuta (AP) padomnieks Kaspars Bērziņš.
Viņš norādīja, ka tādējādi plānots maksimāli turpināt nodrošināt attālinātā darba iespējas, lietot sejas maskas un lieki nepulcēties.
Tāpat spēkā paliks prasība, ka no 15.novembra obligāti Covid-19 sertifikātam jābūt publiskā sektora darbiniekiem, valsts un sociālās aprūpes darbiniekiem, kā arī tiem, kuri ir tiešā saskarsmē ar klientiem, lielu cilvēku skaitu.
Vienlaikus no jauna varētu pakāpeniski ieviest skrīninga programma ar paštestiem darba vietās, tostarp vakcinētām personām, sākot ar izglītības un publiskā sektora augsta riska jomās.
Pēc mājsēdes nedrošajā vidē varētu strādāt tikai nelielas pirmās nepieciešamības preču tirdzniecības vietas
Pēc mājsēdes beigām nedrošajā vidē varētu strādāt tikai nelielas pirmās nepieciešamības preču tirdzniecības vietas, otrdien valdības sēdē sacīja veselības ministra padomnieks Kaspars Bērziņš.
Viņš skaidroja, ka pašlaik tiek diskutēts par piedāvājumu, ka no novembra vidus visa tirdzniecība notiek epidemioloģiski drošajā vidē, izņemot pirmās nepieciešamības preču tirdzniecību nelielās tirdzniecības vietās, ja tirdzniecības vieta ir mazāka par 1500 kvadrātmetriem un ar atsevišķu ieeju.
Šādi varētu strādāt nelieli pārtikas, higiēnas preču veikali, medicīnas preču tirdzniecības vietas, aptiekas, optikas preču veikali, degvielas uzpildes stacijas, dzīvnieku barības veikali un preses tirdzniecības vietas.
Tāpat tirdzniecības vietās, kas strādās “sarkanajā” režīmā, vienam apmeklētājam būs jānodrošina 25 kvadrātmetru platība. Citviet, kur pakalpojumus nodrošinās “zaļajā” režīmā, vienam klientam jānodrošina 15 kvadrātmetru platība.
Plānots, ka tirdzniecības centri nestrādās brīvdienās un svētku dienās.
Pašlaik, “lokdauna” laikā, klātienē strādā pārtikas, higiēnas preču veikali, aptiekas, optikas veikali, degvielas uzpildes stacijas, dzīvnieku barības veikali un veterinārās aptiekas, preses tirdzniecības vietas, grāmatnīcas, informācijas tehnoloģiju un telekomunikāciju preču un pakalpojumu vietas, ziedu tirdzniecības vietas, kā arī autoostu un dzelzceļa biļešu tirdzniecības kases.
Pēc 15.novembra, beidzoties valstī noteiktajai mājsēdei, plānots, ka aizvien spēkā paliks virkne drošības pasākumu, tostarp darbalaika un pulcēšanās ierobežojumi, valdības sēdē pavēstīja veselības ministra padomnieks Kaspars Bērziņš.
Lai gan mājsēde beigsies, tāpat joprojām pastāvēs darbalaika ierobežojums – no plkst.6 līdz 21.
Paredzēts, ka tirdzniecības centri nestrādās brīvdienās un svētku dienās, tāpat aizvien būs aizliegta izklaide un atrakcijas iekštelpās. Pakalpojumu sniegšanas gadījumā pastāvēs 15 kvadrātmetru ierobežojums uz vienu cilvēku, kamēr tā dēvētajā “sarkanajā režīmā” tirdzniecībai šī prasība būs 25 kvadrātmetri uz vienu personu.
Maksimālo cilvēku skaitu pasākumos plānots noteikt 1000 apmērā, taču, ja apmeklētāju skaits pārsniegs 500, būs jāievieš sektori, dalot pa 300 personām katrā. Vienlaikus “zaļā režīma” pasākumos un pakalpojumos – bērni ar pieaugušajiem līdz 12 gadu vecumam varēs izmantot tos bez kontroles, savukārt no 12 gadu vecuma – ar skolas testu vai sertifikātu.
Pēc Bērziņa paustā, šie pasākumi vēl nav pieņemti – par tiem vēl nav vienošanās starp ministrijām.
Pašvaldībām ar stabilu Covid-19 situāciju pēc 15.novembra varētu noteikt atsevišķus atvieglojumus epidemioloģiskajiem ierobežojumiem
Pašvaldībām ar stabilu Covid-19 situāciju pēc 15.novembra varētu noteikt atsevišķus atvieglojumus epidemioloģiskajos ierobežojumos, valdības sēdē otrdien atklāja veselības ministra Daniela Pavļuta (AP) padomnieks Kaspars Bērziņš.
Lai šādus atvieglojumus piemērotu, pašvaldībās jābūt augstai riska grupu vakcinācijas aptvere, augstai kopējai vakcinācijas aptverei, kā arī zemam Covid-19 hospitalizēto īpatsvaram.
Vienlaikus Bērziņš pauda, ka šāds ierosinājums patlaban vēl ir tikai konceptuāls un tajā būtu jāietver iedzīvotāju pārvietošanās teritorijas.
Satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP) Ministru kabineta sēdē atklāja, ka, viņa ieskatā, šis regulējums nebūtu jāpieņem – īpaši attiecībā uz tirdzniecības, ēdināšanas pakalpojumiem.
Viņš sacīja, ka valstij jau ir bijusi līdzīga pieredze ar skolu darbību klātienē, kas paredzēja vienu uzliesmojumu, pēc kā visai pašvaldībai bija jāturpina mācības neklātienē.
Satiksmes ministram piekrita arī Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV), kurš skaidroja, ka šādas novitātes ieviešanai jau 15.novembrī varētu būt par agru.
No novembra vidus izglītības jomā plāno atjaunot pirms “lokdauna” ieviestos drošības pasākumus
No novembra vidus, beidzoties “lokdaunam”, izglītības jomā varētu atjaunot līdz tam noteiktos drošības pasākumus, otrdien valdības sēdē sacīja veselības ministra padomnieks Kaspars Bērziņš.
Izglītības process “rotācijas viedā” varēs notikt arī attālināti. Izglītības ministre iepriekš ir skaidrojusi, ka rotācijas princips paredzēs to, ka vecākās klases katru mēnesi nedēļu mācītos attālināti. Pēc Bērziņa paustā, tas nepieciešams, lai varētu elastīgāk nodrošināt mācību procesu.
Interešu izglītība varēs notikt skolās, klasēs vai grupas “burbuļa” ietvaros, kā arī būs iespējamas individuālās nodarbības. Ārpus telpām būs pieejamas nodarbības grupās līdz 20 bērniem.
Vakcinētiem bērniem būs plašākas iespējas apgūt interešu izglītību, skaidroja Bērziņš. Proti, viņiem interešu izglītība un profesionālās ievirzes nodarbības būs pieejamas arī telpās.
Bērziņš uzsvēra, ka nepieciešama arī stingrāka ieviesto drošības pasākumu kontrole. Tostarp svarīga ir “burbuļu” un plūsmu ievērošana, telpu vēdināšana un sejas aizsargmasku lietošana. Tāpat vairāk jāpievērš uzmanība iespējamiem saslimšanas simptomiem, jo līdz šim 60% līdz 65% no visiem skolās atklātajiem Covid-19 gadījumiem bija bērniem, kuri uz skolu bija ieradušies jau ar simptomiem.
Augstākās un pieaugušo izglītības apguve, amatieru kolektīvu un sporta klubu darbs, kā arī treniņi amatieriem varēs notikt tikai epidemioloģiski drošajā jeb “zaļajā” režīmā.
Pašlaik klātienē mācās tikai 1.-3.klases, bet 4.-12.klases mācības klātienē varētu atsākt 15.novembrī. Bērnudārzos darbojas dežūrgrupas bērniem, kuru vecāki strādā klātienē kādā kritiski nepieciešamā darbavietā.
Līdz 15.novembrim atceltas visas interešu izglītības nodarbības un ārpusklases pasākumi
Jau vēstīts, ka līdz 15.novembrim Latvijā spēkā ir stingri Covid-19 ierobežojumi.