Foto – Shutterstock.com

Dzīvē noderīgas frāzes, ko noteikti jāiemāca bērnam 0

Bērnam ir svarīgi iemācīties prasīt to, ko viņš vēlas, spēt izteikt savas jūtas un emocijas. Iemāci to viņam – palīdzi iegaumēt un praksē pielietot šīs desmit frāzes, ko apkopojis portāls interesooo.com
1. “Paldies, es nevēlos”

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Kokteilis
Viņos mīt neapdzēšama uguns! 5 datumos, kuros dzimuši paši karstasinīgākie partneri
Lasīt citas ziņas

Ja tā vietā, lai kliegtu “Novāc to mēslu!”, bērns atcerēsies par šo vārdu salikumu, vecāki paši vieglāk spēs pieņemt atteikumu un nekas neizjauks jauko noskaņojumu pie galda (vai arī citā situācijā).

2. “Man nepatīk!”

Ir ļoti svarīgi bērnam iemācīt izteikt šos vārdus, turklāt – skaļi, skaidri un pārliecinoši. Protams, ne katram vecākam to būs patīkami dzirdēt. Toties šis vārdu salikums neļaus bērnu “ievainot”.

3. “Kā tevi sauc? Draudzēsimies?”

CITI ŠOBRĪD LASA

It kā vienkārši, pavisam nevainīgi vārdi. Bet bez to pielietošanas, bērni var palikt spēlējoties vienatnē.

4. “Drīkst ar jums?”

Ja vairāki bērni ir aizrāvušies ar kādu spēli, viņi var vienkārši neievērot bērnu, kurš “ložņā” apkārt. Bet dažreiz šāds skatītājs, maisoties pa kājām, rada citos nepatiku. Iemāci bērnam iesaistīties spēlē. Taču sagatavo viņu arī iespējamam atteikumam.

5. “Es dusmojos (esmu apvainojies, satraukts, bēdājos)”

Mazulis vēl neizprot savas emocijas, tādēļ ir ļoti svarīgi ar viņu to pārrunāt: “Tu dusmojies, tāpēc, ka …”. Bet vēl noderīgāk pašam nosaukt savas emocijas, tādējādi parādot bērnam piemēru, kā tas darāms.

6. “Es padomāšu”

Šie ir ļoti noderīgi vārdi ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem. Atceries, cik reižu tu esi sniedzis atbildi, piekrītot kaut kam, bet vēlāk rūgti to nožēlojot. Bet ir taču tik vienkārši palūgt nedaudz laika, lai apdomātos. Šie vārdi komunikācijā ar bērnu sniegs vēl vienu ieguvumu, jo pēc pārdomām diezin vai bērns sāks skandalēt “negribu, nedarīšu”. Visticamāk, viņš piekritīs tavam piedāvājumam vai vismaz būs gatavs apspriest kādas alternatīvas.


7. “Lūdzu” un “paldies”

Ja mācīsi bērnam šos divus vienkāršos un pieklājīgos vārdus jau pirmsskolas vecumā, radīsies ieradums tos lietot patstāvīgi, un pamazām tavā priekšā izaugs patiesi pieklājīgs cilvēks.

8. “Sakiet, lūdzu…”

Izmantojot šo frāzi, bērnam būs vieglāk palūgt svešu cilvēku palīdzību, kad radīsies tāda nepieciešamība. Audzinātājai, pārdevējai, garāmgājējiem – būs vieglāk reaģēt uz šādu palīdzības lūgumu.

Reklāma
Reklāma

9. “Kā es varu tev palīdzēt?”

Labākais šajā frāzē ir nevis tas, ka vārdi ir patīkami vecāku ausīm, bet gan fakts, ka bērns ar šo, it kā ārējo rituālu, kļūst iekšēji bagātāks.

10. “Es pamēģināšu”

Šie vārdi labāk par visu iemācīs atteikties no frāzēm “negribu” un “neprotu”. Lai bērns pats pieņem lēmumu, kad rīkoties. Un tajā brīdī ir svarīgi, lai vecāki būtu godīgi – ja mazais piekrīt pagaršot karotīti jauna ēdiena, tad nevajag uzstāt, lai bērns izēstu tukšu šķīvi. Tikai pamēģināt….

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.