Moduļu tipa nelielā un funkcionālā brīvdienu mājiņa ar terasi, kas paplašina dzīvojamo zonu uz ārtelpu.
Moduļu tipa nelielā un funkcionālā brīvdienu mājiņa ar terasi, kas paplašina dzīvojamo zonu uz ārtelpu.
Foto – Mārcis Baltskars

Pārvietojamās būves var kļūt ne tikai par pagaidu māju. Risinājumi un padomi 3

Autori: Rebeka Rogale, Andris Ozoliņš

Nereti gadās tā, ka zemes gabals nopirkts, bet būvniecība rit lēnāk, nekā plānots, vai arī ir pieejama zeme, uz kuras māju būvēt nedrīkst vai nemaz negribas. Labs risinājums šādā situācijā ir pārvietojamās mājas. Tās ieņem savdabīgu vietu moderno būvju nišā, un no tām var izveidot gan pirtiņu, gan lepnu vasaras māju.

Reklāma
Reklāma

Pārvietojamās mājiņas

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Iespējami vairāki varianti – vagoni (treileri), saliekamas moduļveida mājiņas un mazbudžeta arhitektoniski risinājumi. Pārsvarā visas pārvietojamās mājiņas ir siltinātas un piemērotas dzīvošanai arī ne pārāk aukstā ziemā. Tāpat mājiņām pieejama iekšējā elektroinstalācija ar rozetēm un vairāku gaismekļu pieslēgumu. Atšķirīga mēdz būt komplektācija ar sanitāro mezglu vai bez tā. Arhitektoniskajos risinājumos tā tiek iekļauta cenā, bet moduļu mājām standarta moduļa cenā šāds aprīkojums parasti nav iekļauts. Tāpat ir ar iekšējo un ārējo apdari.

Visiem variantiem ir kopīga priekšrocība – nav vajadzīgi masīvi pamati, jo mājas novieto uz speciālām koka brusu, laukakmeņu, betonētu stabu pamatnēm vai fiksētiem riteņiem. Agrāk, ja ēka nepārsniedza 25 kvadrātmetrus, tā tika uzskatīta par mazēku un projekts tai nebija nepieciešams. Kopš 2014. gada oktobra ir grozījumi Būvniecības likumā, kas nosaka – gan mazēka, gan gatava konteinertipa ēka (apbūves laukums līdz 60 kvadrātmetriem) ietilpst ēku pirmajā grupā, kam nepieciešams saskaņojums vietējā būvvaldē – jāiesniedz izpildīta paskaidrojuma pirmā daļa, ražotāja būvizstrādājuma tehniskā dokumentācija un grafiskais dokuments ar ēkas fasādi un ēkas novietojuma piesaisti konkrētā zemes gabala robežu plānā. Tāpēc vēl pirms mājas vai moduļa iegādes vēlams painteresēties, vai konkrētajā pašvaldībā nav nekas pret noteikta tipa mājas izvietošanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ērtai dzīvošanai, protams, nepieciešama arī piekļuve inženierkomunikācijām. Ja zemes gabalā jau ir pieeja komunikāciju mezgliem, pievienošanās tiem ir jāsaskaņo būvvaldē. Ja ierīkotu mezglu nav, būs nepieciešams izstrādāt un saskaņot komunikāciju projektu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.