1961.gada reforma: “pieticīgā stabilitāte” 19

1947.gada izlaiduma rubļu banknotes, tāpat kā iepriekšējās, pēc izmēriem un izskata atdarināja cara laika naudu un pie krietni mazākajiem latiem un ostmarkām pieradušajai tautai likās neparocīgi “palagi”, ko grūti ielikt makā. Lietošanai ērtāka un pieticīgāka paskata nauda Latvijā atgriezās līdz ar nākamo, 1961.gada, naudas reformu. Šoreiz iztika bez pārsteigumiem un konfiskācijām, mainījās vien nomināls un desmit 1947.gada rubļi kļuva par vienu jauno. Naudas apmaiņai šķēršļus nelika.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

To, ka reforma stāsies spēkā 1961.gada 1.janvārī, izziņoja vairākus mēnešus pirms tam. Tāpat kā iepriekš, nebija paredzēta bronzas sīknaudas apmaiņa, sākot ar 1938.gada izlaiduma monētām, jo to kalšana izmaksātu pārāk dārgi. Faktiski reformas rezultātā “melnās” kapeiku monētas kļuva desmit reizes vērtīgākas, taču tas nenozīmēja, ka kāds tika pie bagātības. Niecīgās vērtības dēļ sīkās monētas pirms reformas lietoja un vāca reti, savukārt līdz ar reformas izsludināšanu izdeva slepenu rīkojumu krājkasēm neizsniegt privātpersonām lielu daudzumu kapeiku apmaiņā pret vecā parauga banknotēm.

1961.gada reformas praktiskie iemesli ekonomistiem joprojām nav īsti skaidri. To izskaidro gan ar tālaika PSRS partijas un valsts vadītāja Ņikitas Hruščova apmātību padarīt rubli par nomināli vērtīgāku naudas vienību nekā dolārs, gan sazvērestības teorijām par padomju naudas zelta satura maiņu, kas reāli tiešām saruka vairāk nekā par pusi. Skaidrs ir tas, ka līdz ar jauno rubli Latvijas iedzīvotāju ikdienā uz nākamajiem trīsdesmit gadiem ienāca kaut pieticīga, bet paredzama saimnieciskā un finanšu stabilitāte, ar kuru uzauga vismaz divas paaudzes.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.