Foto – LA.lv

Kā ierīkot dzirdinātavu bitēm 0

Jautājums. Šovasar lielākoties ir tik karsts un sauss. Mēģināju bitēm gatavot dzirdinātavu (uz paplātes dvielis, virsū uzgāzta ūdens burka). Taču neviena negāja dzert. Redzēju bites rāpojam pa salaistītajām dobēm un mitrajiem puķupodiem. Kā apgādāt bites ar tīru ūdeni? Stefans Tukumā

Reklāma
Reklāma
Nosauktas desmit bīstamākās valstis Eiropā ceļošanai ar auto. Sarakstā iekļauta arī Latvijā. Kuru vietu tā ieņem?
Kokteilis
Pasaki, kurā datumā esi dzimis, un saņem pārsteidzoši precīzu numerologa izklāstu 3
Latvijā palielinājies ar Villebranda slimību sirgstošo skaits. SPKC skaidro, kādi ir simptomi?
Lasīt citas ziņas

“Dabā tīru ūdeni (kāds tas tek no krāna, nāk no dziļurbuma) neviena dzīva radība labprāt nedzer,” skaidro bitenieks Imants Dauksts no Veselavas pagasta. Gan augiem, gan dzīvniekiem piemērotāks ir ūdens, kas nāk no upes, avota, strauta vai akas. Tas tāpēc, ka atklātajās ūdenstilpēs ir minerālvielas.

Lai uzņemtu vajadzīgo ūdeni un minerālvielas, bites labprāt iet dzert pat kūtspakaļā, kur sakrājies vircūdens. Taču medū nekas netīrs nenonāk. Bites visu, ko uzņem sevī, prot izfiltrēt. Viss, kas izgājis caur biti, ir sterils. Arī visa vide bišu ligzdā ir gandrīz sterila, jo izoderēta ar tādu brīnumlīdzekli kā propoliss.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja vēlas bitēm piegādāt ūdeni, vislabākais būs brūnais purva (kur aug sfagnu sūnas) un dīķa ūdens (ne dumbra). To lidones dzers ar lielāko prieku!

Metode ar ūdensburku un audumu darbojas, taču jāatceras, ka dzirdinātava visu laiku jāuzmana, jo karstumā strauji izžūst.

Vislabāk bitēm iedot ūdeni, ielejot to vienā pusē rāmja tukšajās šūnās (izvilktās) un ieliekot stropā. Bites pašas paņems, cik vajag, pārējo iztvaicēs. To būtu svarīgi darīt agri pavasarī – martā, aprīļa vidū, kamēr bites vēl neizlido. Tas noderētu, lai bites var apēst kristalizējušos medu, kas palicis no ziemas barības. Bez ūdens tās nespēj šo medu izlietot un nereti izmet cukura graudiņus uz laipiņas.

Papildu dzirdināšana bitēm nav vajadzīga pat tik karstā vasarā kā šī. Bites ūdeni pirmām kārtām uzņem ar nektāru, ko iegūst no ziediem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.