Dzirdes aparāts jāpielāgo 0
“Man tagad rit jau 78. gads. Strādāju Priekules sovhozā par traktoristu. Daudz zāģēju malku. Sovhozs negādāja mums trokšņu slāpētājus. 90. gados jutu, ka zūd dzirde. 2003. gadā meita mani aizveda uz Surdotehniskās palīdzības centru Rīgā, kur man iedeva aparātu, un es varēju ar labo ausi kaut ko dzirdēt, bet ar kreiso arī caur aparātu neko nedzirdēju. Dzirdēt es varēju tikai ar austiņām radio un televizoru. Bet tad vienu reizi man labajā ausī noskanēja – klac! Un, lai gan es dzirdēju, neko vairs nesapratu. 2013. gadā izlasīju “Latvijas Avīzē” rakstu “Rindā pēc dzirdes aparāta”, kur bija teikts, ka vājdzirdīgiem cilvēkiem tiek izsniegti valsts apmaksāti digitālie dzirdes aparāti. Nopriecājos, bet velti – man iedeva tādu pašu. Gribu zināt, ko nozīmē “digitālais dzirdes aparāts”? Kādēļ, ieliekot to ausī, nesaprotu teikto? Vai tik tiešām nevar izdarīt tā, lai es dzirdu un saprotu?” Herberts Guža Rīgā
Atbild uzņēmuma “Dzirdes sistēmas” audiologopēde Anna Silantjeva: “Ja cilvēks ilgu laiku atrodas skaļā darba vidē, jādomā par dzirdes aizsardzību. Pastāvīga, ilgstoša trokšņa iedarbības dēļ var attīstīties vājdzirdība, kas ir viena no izplatītākajām arodslimībām pasaulē.
Vēl pirms gadiem divdesmit izmantoja analogos dzirdes aparātus, kas pastiprina skaņas visās frekvencēs vienādi, nepielāgojot to cilvēka individuālajām dzirdes īpatnībām. Tas nozīmē, ka tiek pastiprināti arī fona trokšņi, piemēram, motoru rūkoņa, mūzika. Turpretī tagad izmanto digitālos dzirdes aparātus, kas apstrādā datus, tas ir, skaņas, atbilstoši katra cilvēka individuālajām dzirdes izmaiņām. Digitālie dzirdes aparāti palīdz diferencēt augstos skaņu toņus no zemajiem, dažādas frekvenču nianses. Ja cilvēkam ir grūti uztvert klusas skaņas, tad digitālais dzirdes aparāts tās padarīs skaidri uztveramas. Skaņas, ko viņš labi uztver, digitālais dzirdes aparāts neizmaina. Digitālos dzirdes aparātus speciālisti spēj kvalitatīvi noregulēt atbilstoši katra cilvēka dzirdes funkcijai, līdz ar to skaņa tiek uztverta daudz labāk un bez papildu trokšņiem.
Dzirdes aparāts nav tikai ierīce, kas elektroniski pastiprina skaņas. Tā cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem uzlabo spēju saklausīt, tas ir, pārveido uztvertās skaņas, novada tieši auss ejā. Tādēļ katrs aparāts ir speciāli jāpielāgo atbilstoši audiometrijas datiem. Aparāta izvēli nosaka gan dzirdes zaudējuma cēlonis, kura dēļ pasliktinājusies dzirde, gan dzirdes zuduma pakāpe, gan blakus saslimšanas.
Dzirdes traucējumiem ir piecas pakāpes. Vieglas, vidējas dzirdes traucējumu pakāpes gadījumā cilvēks var lietot gan iekšauss, gan aizauss digitālos dzirdes aparātus. Tiem ir iespējami dažādi varianti. Smagāku pakāpju gadījumā biežāk izvēlas lietot digitālos aizauss dzirdes aparātus, tos var pielāgot ar individuāli izgatavotiem ausu ieliktņiem. Vispirms ausij tiek ņemts atlējums un tad izgatavots individuālais auss ieliktnis.
Vispirms ausij tiek noņemts atlējums un izgatavots individuālais auss ieliktnis. Kā notiek digitālo dzirdes aparātu pielāgošana? Vispirms ausī tiek ievietots aparāts, tad to pievieno speciālai ierīcei un maina skaņas iestatījumu. Pierašana pie dzirdes aparāta lietošanas vidēji notiek divu līdz četru nedēļu laikā. Ja cilvēkam ir ne tikai vājdzirdība, bet vēl kādas citas saslimšanas, pierašana var ilgt pat pusgadu vai pat ilgāk. Parasti pierašanas laikā cilvēki dzirdes aparātu lieto no divām līdz piecām stundām dienā, pakāpeniski šo laiku nedaudz palielinot. Ļoti svarīgi, lai cilvēks pats būtu arī motivēts ikdienā lietot dzirdes aparātu. Mēdz būt arī tā, ka cilvēks ikdienā to nelieto, bet ieliek ausī tikai tad, kad dodas uz kādu pasākumu, tikšanos. Taču, ja lietotājs atradinājies no aparāta lietošanas, ja dzirdes nervs kādu laiku nav stimulēts, dzirdētā informācija var nebūt pietiekami skaidri uztverama, it īpaši tad, ja runātājs runās ātri vai būs pagriezis muguru. Turklāt parasti dzirde pavājinās abās ausīs, bet dzirdes aparātu bieži, parasti finansiālu apsvērumu dēļ liek tikai vienā. Taču binaurālā jeb abpusējā dzirdes uztvere ir labāka, jo tā nodrošina to, ka abas ausis vienlaikus uztver skaņas signālu, tādēļ skaņu uztvere ir skaidrāka, ar dabisko stereo efektu. Ja tomēr nevar atļauties divus dzirdes aparātus, tas jāliek labāk dzirdošajā ausī, lai saglabātu tajā dzirdes funkciju.
H. Gužas kungs raksta, ka auss ieliktnis spiedis, bet vēlāk izkritis. Tas varētu būt tādēļ, ka viņam pirms tam nav pietiekami izskaidrots, kā to ievietot pareizi auss ejā. Individuālais auss ieliktnis var būt izveidots visas gliemežnīcas lielumā, bet var būt arī mazāks. Tam jābūt ievietotam ausī pilnībā un precīzi, pretējā gadījumā skaņa netiks novadīta tieši auss ejā, būs dzirdama dūkoņa. Nepareizi ielikts, tas arī var spiest vai noberzt ausi, it īpaši karstā laikā. Pārdošanā ir arī standarta ausu ieliktņi, kurus ievieto ausī. Ja to izvēlas par mazu vai lielu, tas nepieguļ precīzi un apgrūtina skaņu uztveri. Iesaku H. Gužas kungam ar savu dzirdes aparātu doties uz kādu no dzirdes aparātu servisiem, kur apkalpo attiecīgās firmas aparātus, lai to pārbaudītu, pielāgotu vai salabotu, kā arī veiktu dzirdes aparāta lietošanas apmācību.”