Dzintars – elpā, telpā un uz sirds 0
Akmeņi pieder nedzīvajai dabai. Taču uz dzintaru – sveķiem, kas gadu miljonos mineralizējušies, – tas neattiecas. Akmens, bet dzīvs! Jo tikai dzīvais spēj uztvert un nodot tālāk informāciju. Tikai dzīvais spēj pierunāt organisma šūnas uz atjaunošanos. Šāds dialogs var risināties arī pirtī.
Latvija tiek dēvēta par Dzintarzemi, jūrmala – par dzintarkrastu, bet dzintars – par saules, drosmes, dailes un veselības akmeni. Vēstures liecībās minēti kurši, kuri pirms došanās uz vikingu zemēm stiprinājuši pie ceļgaliem un zem kamzoļiem dzintara gabalus – lai bailēs netrīcētu kājas un nepiemestos dižskrejamais jeb tā sauktais lāča vēders. Taču dainās dzintars pieminēts gaužām skopi – tikai 91 četrrindē. Un ne vārda par tā izmantošanu pirtī. Tas tālab, ka visi mūsu zemes pārstaigātāji jau kopš krustnešu laikiem zināja, cik šis akmens vērtīgs. Vietējiem to meklēt un lietot bija stingri aizliegts. Toties senajā Romā par nelielu dzintara gabalu varēja nopirkt spēcīgu vergu. Savukārt faraonam Tutanhamonam, kurš sevi dēvēja par Saules dievu, pašā kroņa centrā bija liels dzintars; pārējie akmeņi, viņaprāt – mazāk vērtīgi, – tam apkārt. Mūsdienu Kaļiņingradā, lielākajā dzintara ieguves vietā pie Baltijas jūras, bieži viesi ir ķīnieši – iepērk tonnām šī brīnumainā minerāla. Pēdējo gadu laikā tā cenas pieaugušas desmit reizes. Taču ne tikai ārzemnieki saprot, kas labs. Mēs arī. Ceļot godā pašu un cittautu zināšanas par ārkārtīgi plašajām dzintara lietošanas iespējām, kas lieliski iederas arī latviskajā pirts rituālā.
Dzintara iedarbība ir tik spēcīga, ka vienas pirtsreizes laikā nebūt nav nepieciešams likt lietā visu, ko šis akmens piedāvā. Svarīgi izvēlēties to, kas kurā brīdī pieejamāks un vajadzīgāks.
Dzintara pulveri saturoši kvēpināmie kociņi paredzēti visu telpu dezinficēšanai un enerģētiskai attīrīšanai, gatavojoties pirts rituālam. Tos var darināt paši, atrodot piemērotāko veidu dzintara graudiņu uzmānīšanai uz koka puļķīša vai kvēpināmo augu tīstoklīša (bieži der pamērcēšana vaskā vai sveķos), bet drošāk iegādāties jau gatavu lietuviešu ražojumu. Kvēpeklītim gruzdot, izdalās dzintara aromeļļa un citi ēteriskie savienojumi, kas gan tīkami smaržo, gan dezinficē gaisu, gan atveseļojoši iedarbojas uz elpceļiem. Vēlā rudenī vai agrā pavasarī, kad sākas vīrusu laiks, ar to var izdūmot ne tikai pirti, bet jebkuru telpu, lai savārgušie ātrāk atspirgtu, bet veselie nesaslimtu.
Dzintara tēja – pirms pirts un karsēšanās starplaikos iemalkojams dzēriens ar izteiktu ārstniecisko iedarbību. Baltijas dzintara lielākā vērtība ir ļoti augstais dzintarskābes saturs – no trīs līdz astoņiem procentiem –, un tieši tā ir galvenā veselības stiprinātāja. Dzintarskābi, kas nepieciešama ļoti svarīgā dzīvības nodrošinātājnorisē, tā sauktajā Krebsa ciklā, ražo arī mūsu organisms. Taču paaugstinātas slodzes laikā vai stresa apstākļos dabiskā veidā radušās dzintarskābes daudzums var izrādīties nepietiekams, un tad vājinās imunitāte, gausāka kļūst šūnu vielmaiņa, āda straujāk noveco un zaudē tvirtumu. Dzintara tēja šo deficītu izlīdzina.
Kā gatavo
Aptuveni simts gramus sīku neapstrādāta dzintara gabaliņu, ko pēc dziļās dangas vētrām var salasīt arī Lejaskurzemes jūrmalā, noskalo, kanniņā aplej ar litru verdoša ūdens, liek trauku virs svecītes un lēni silda, līdz graudiņi nedaudz uzbriest un to virskārtiņa sāk izdalīt dzintarskābi. Pēc tam atvilgušajiem dzintariņiem uzlej sālsūdeni, patur, noskalo un izber saules vai mēness gaismā, tā uzlādējot nākamajai lietošanai. Katru dzintara devu var izmantot 21 reizi.
Dzerot tēju, labi sildīt pēdas vanniņā, kurā iebērta sauja sīku dzintara akmentiņu. Šī smalkne masē bioloģiski aktīvos punktus, bet karstajā ūdenī izšķīdusī dzintarskābe caur ādu drīz vien nonāk asinsritē. Pat tas, kurš tēju nedzer, sajūt mutē dzintara garšu.
Lielā enerģētiskā pēriena iedarbību pastiprina, uz peramā muguras čakru vietām novietojot četrus uzsildītus, bet ne pārkarsētus dzintara gabalus. Ja cilvēks guļ uz vēdera, pirmais gabals liekams uz krustiem (otrā čakra), otrais – pret diafragmu (trešā), trešais – sirds rajonā, starp lāpstiņām (ceturtā), bet ceturtais uz skausta (piektā čakra). Vietās, kur enerģijas par maz, jo cilvēks vairāk izsīcis, dzintars tā pielīp ķermenim, ka to grūti noņemt.
Kad brīdi ļauts šiem saules akmeņiem iedarboties, tos pa vienam ņem nost, bet atbrīvoto vietu izper. Lieliski, ja peramo pēc tam var arī pamasēt ar dzintara eļļu (protams, maisījumā ar kādu bāzes eļļu). Tā ir antiseptiska, uzmundrinoša, stiprina imunitāti, veicina brūču dzīšanu, dara ādu tvirtu un veselīgu. No šādas procedūras tiek labums arī pirtniekam.
Ļoti iedarbīgs skaistumkopšanas līdzeklis ir ķermeņa masāža, izmantojot uzsildītas dzintara pindas vai rullīti. Rīvējot muguru ar šādiem maisiņiem, kas pildīti smalkiem dzintariem, ādai tiek arī ar dzintarskābi bagātīgi puteklīši, kas iedarbību pastiprina. Šādā masāžā vērts izstaigāt visu ķermeni vēl ar lieliem dzintara gabaliem, ko tur siltā eļļā, lai neatdziest.
Pēc izsilšanas – pīlingskrubis brīvo radikāļu neitralizēšanai. Šim nolūkam vispiemērotākais ir smalkais dzintara pulveris, tā sauktie milti, ar ko ierīvē ķermeni, lai aizkavētu ādas novecošanos. Jebkurā enerģiju apmaiņas procesā veidojas arī brīvie radikāļi – skābekļa molekulas, kurām trūkst viena elektrona. Ja tādu par daudz, molekulas metas šī elektrona meklējumos, caurdurot veselo šūnu membrānas. Siltumā ādu strauji berzējot, elektronu izdale pastiprinās, un agresīvie brīvie radikāļi tiek neitralizēti.
Skrubējot ķermeni, nevajadzētu aizmirst arī plecus un krustus, bet īpaša nozīme pievēršama reflektorajām zonām – plaukstām un pēdām. Šo vietu norīvēšanai labāk par dzintara miltiem noder raupjāka maluma graudiņi – dzintara smiltis.
Dzintara pulveris labi iederas arī sejas maskas sastāvā. To var uzlikt gan skrubēšanas laikā, gan vēlāk, pirts procesa nobeigumā. Vērtīgajām vielām iekļūstot dziļākajos slāņos, āda tiek attīrīta un nomierināta.
Kā gatavo
Pulveri samaisa ar ūdeni, bet jutīgai ādai – ar siltu bāzes eļļu, un uzklāj sejai.
Pirts rituāla nobeigumā paredzētās ķermeņa iemedošanas efektivitāti var palielināt, pievienojot medum vidēja smalkuma dzintara smiltis. Laba pretcelulīta profilakse!
Dzintara pirtī iegūtā enerģētiskā pacēluma saglabāšanai un nostiprināšanai iemalkojams dzintara uzlējums.
Kā gatavo
Saujai pudelē iebērtu dzintara gabaliņu pārlej atšķaidītu spirtu, ietin pudeli folijā un uz mēnesi noliek tumšā vietā. Kad uzlieva kļuvusi dzeltenīga, to pirts rituāla beigās ieņem pa vienai vai pāris tējkarotēm skaistuma un pievilcības vairošanai, imunitātes stiprināšanai.