Foto no Kinofotofonodokumentu arhīva.

Dzintara dziesmas vēsturē: “Zilā” kā tramplīns Lapčenoka solo karjerai 0

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors Latvijas Radio 2

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

“Mikrofona” aptauja apgriezienus sāka uzņemt septiņdesmitajos gados un 1971.gadā notika pirmais publiskais noslēguma koncerts. Tas izvērtās par tolaik pavisam jaunā un mazpazīstamā solista Viktora Lapčenoka benefici, jo viņš piedalījās visu trīs gada populārāko dziesmu iedziedāšanā.

Visas trīs bija Raimonda Paula dziesmas, kas tapušas sadarbībā ar diviem dzejniekiem. Uzvarējušajai “Teic, kur zeme tā”, ko Viktors dziedāja kopā ar Noru Bumbieri, Margaritu Vilcāni un Ojāru Grīnbergu, un trešo vietu ieguvušajai “Savāda vasara” vārdus sarakstīja Alfrēds Krūklis. Savukārt “Zilā” bija viens no pirmajiem Maestro un Jāņa Petera sadarbības augļiem. Kā zināms, šī sadarbība izvērtās ļoti veiksmīga, ar daudziem simtiem skaistu dziesmu.

CITI ŠOBRĪD LASA

1971.gads Viktora dzīvē bija nesis krasu pagriezienu. Raimonds Pauls viņu uzaicināja dziedāt Rīgas estrādes orķestrī (REO), aizsākot fantastisku skatuves karjeru. Pirmās divas dziesmas Maestro uzrakstīja duetam, un tās Viktors dziedāja kopā ar Noru Bumbieri – “Savāda vasara” un “Ar mani atkal runā kaijas”. Savukārt “Zilā” ir pirmā Viktora Lapčenoka iedziedātā solo dziesma. To skaņu ierakstu studijā “Melodija” platē ierakstīja Aleksandrs Grīva.

Kad Raimonds Pauls piedāvāja viņam dziedāt “Zilā”, Viktors bijis pagodināts un ļoti satraukts, jo dziesma viņam ļoti patikusi, bet arī atbildība bijusi milzīga. Dziedāšanas manierē viņš mēģinājis kaut ko patapināt no ārzemju dziedātājiem un, lai būtu labāk un pārliecinošāk, viņš šo dziesmu esot iedziedājis reizes desmit. Atgādināšu, ka toreiz dziesmas studijā nedziedāja pa fragmentiem, bet no viena gala līdz otram. Ja bija jāatkārto, tad visa dziesma. Pašam Viktoram šķiet, ka visi tie desmit varianti beigu beigās izklausījušies vienādi.

“Zilā” 1971.gada aptaujā ierindojās otrajā vietā, iegūstot 8337 balsis, kamēr uzvarētāja saņēma gandrīz 13 tūkstošus. Tautā dziesma ir ļoti iemīļota, taču nav piedalījusies nevienā festivālā. Viktors pats domā, ka ar šo dziesmu nebija īpašas jēgas tālāk doties, jo tā ir īpaša, savdabīga un izteikti latviska. Viņš pats ir piedalījies vairākos festivālos – augsto otro vietu Lapčenoks ieguva Rostokas šlāgermūzikas festivālā 1975.gadā ar Paula “Inesi” un arī 1977.gadā konkursā Drēzdenē. 1976.gadā viņš izcīnīja 4.vietu Sopotā. Tajā pašā gadā Viktors kāpa uz goda pjedestāla otrā pakāpiena kopā ar ansambli “Modo”, piedaloties Estrādes dziesmu konkursā Maskavā, kas bija līdzīgs pasākums “Jaunajam vilnim”.

Šodien tautā iemīļotākās dziesmas turpina apkopot “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja, kas ik mēnesi noskaidro populārākās melodijas. Par februāra populārākajām melodijām kļuvušas Edvīna Bauera “Viens mirklis” un “Jezups”, ko izpilda “Baltie Lāči”. Tās abas iekļuvušas pusfinālistu vidū, lai pavasarī cīnītos par iekļūšanu finālā un 2016.gada tautā iemīļotākās dziesmas titulu.

Reklāma
Reklāma
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.