Dzintara dziesmas vēsturē: paaudzēs mīlētais veltījums mātei – “Dziesma nenosalst” 1
Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors Latvijas Radio 2.
Tuvojas Mātes diena, un, turpinot atcerēties mūsu latviešu mūzikas labākās dziesmas – dzintara dziesmas, šķiet, šo dienu būtu neiespējami sagaidīt, nepakavējoties atmiņās pie Raimonda Paula melodijas “Dziesma nenosalst”.
Tās teksta autors ir Alfrēds Krūklis, kurš tālaika iekārtā tika ļoti kritizēts par saviem tekstiem – sentimenta un patriotisma dēļ, kas bija ietverts vai katrā viņa dzejā. Taču ar Paulu viņiem izveidojās ilgstoša un ļoti radoša sadarbība, jo arī Krūklis bija muzikāls cilvēks, ļoti daudzpusīgs – labi zīmēja, gleznoja, pamatskolas orķestrī spēlēja mandolīnu, arī vijoli.
Parasti Pauls nenorādīja dzejniekam, par ko jāraksta dziesmas vārdi. Bet par šo dziesmu viņš teicis skaidri – ka vēlētos to veltīt savai mātei. Melodija ātri vien iemantoja popularitāti, un “Dziesma nenosalst” kļuva par vienu no iemīļotākajām dziesmām “Mikrofona” aptaujā 1969. gadā.
Raimonda Paula un Alfrēda Krūkļa kopdarbu “Dziesma nenosalst” pirmo reizi izpildīja Ojārs Grīnbergs 1968. gada “Mikrofona” koncertā. Viņam toreiz vēl nebija pat 30 gadu. Arī Ojāra sadarbība ar Paulu bija ilgstoša, un tā nav zudusi arī vēl šodien. Pauls uzticēja Ojāram šo dziesmu, neraugoties uz viņa jaunību, bet Ojārs pats saka, ka toreiz viņš to uztvēris vien kā sirsnīgu, mīļu melodiju, un tā dziļi spējis to izjust tikai ar gadiem, kad viņam kļuva skaidrāks šīs dziesmas satvars.
Jaunākajām paaudzēm šī dziesma noteikti saistās ar filmu “Limuzīns Jāņu nakts krāsā”. Savukārt vecāka gada gājuma cilvēkiem – arī ar skumjiem notikumiem, jo tā bieži skan kapsētās…
Tikmēr Raimonda Paula agrīnajā daiļradē tai ir un paliek nozīmīga loma. Ne velti Pauls to iekļāva sava pirmā autorkoncerta programmā, kas izskanēja 1968. gada 27. novembrī Valsts Filharmonijas koncertzālē.
“Dziesma nenosalst” bija un joprojām ir veltījums visām mātēm.
Labākās tradīcijas Latvijas iemīļotākās mūzikas žanrā turpina kopt “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja. Tajā mūzikas mīļotāji katru mēnesi izvēlas populārākās dziesmas, bet noslēguma balsojumā nosaka melodijas, kas kļūst par daļu no latviešu kultūras mantojuma. Savukārt LNT un Latvijas Radio 2 raidījumi “Dzintara dziesmas” pulcē pašmāju mūziķus, padarot ikvienam pieejamas tautā iemīļotākās dziesmas un stāstus par tām. Latvijas Radio 2 rubrikā “Dzintara dziesmas vēsturē” var dzirdēt arī stāstus par melodijām, ar kurām kopā auguši un savu muzikālo pieredzi krājuši daudzi latvieši – īpaši leģendārā “Mikrofona” paaudze – un kuras joprojām ir nozīmīgas mūsu ikdienā.