Dzintara dziesmas vēsturē: “Menuets” sastop Imantu Kalniņu un top “Dūdieviņš” 1
Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors Latvijas Radio 2.
1970.gadā, grupai “Menuets” sākot sadarbību ar Imantu Kalniņu, aizsākās jauna ēra latviešu mūzikā. Jau pati pirmā komponista sarakstītā dziesma “Menuetam” “Dūdieviņš”, ko izpildīja togad apvienībai pievienojusies soliste Ilona Bāliņa, guva labus panākumus un 1971.gada “Mikrofona” aptaujā ierindojās 5.vietā.
Grupa tika nodibināta 1968.gada rudenī, kad sākās “Mikrofona” pirmā aptauja. Toreiz Jūrmalas puiši Andris un Juris Sējāni, brāļi Bartaševiči, Adrians Kukuvass un Andris Kronbergs nodibināja šo grupu, sākot meklējumus rokmūzikā. Pavisam drīz grupa piedzīvoja nozīmīgu pavērsienu, piedaloties konkursā “Ko Tu proti?” un iepazīstoties ar tā vadītāju Jāni Blūmu, kuram bija labi kontakti gan radio, gan televīzijā. Viņš kļuva par grupas vadītāju un pedagogu, un divus gadus pēc grupas dibināšanas saveda puišus ar Imantu Kalniņu. Viņa grupa “2xBBM” nupat bija aizliegta, un komponists meklēja mūziķus, kas Māra Čaklā autorvakarā izpildītu dziesmu ciklu no aizliegtās filmas “Elpojiet dziļi”. Šīs dziesmas vēlāk veidoja populārāko “Menueta” repertuāra daļu.
“Dūdieviņš” ar Vizmas Belševicas vārdiem radās 1970.gadā, un gadu vēlāk dziesma izskanēja “Mikrofona” aptaujā, kad koncerts pirmo reizi notika ārpus radio sienām – Arodbiedrības padomes kultūras namā jeb “Mazajā ģildē”. Togad pirmajās četrās vietās ierindojās Raimonda Paula dziesmas – “Teic, kur zeme tā”, “Zilā”, “Savāda vasara” un “Somu pirts”. “Menueta” “Dūdieviņš” palika 5.vietā, un tas bija liels panākums. Līdz nākamajiem panākumiem bija jāgaida ilgi – astoņus gadus. Tad iznāca Imanta Kalniņa pirmā skaņu plate, un tajā pašā gadā “Mikrofona” aptaujā “Menueta” “Dziesma, ar ko Tu sācies” ieguva 2.vietu.
Nākamā atzinība tika iegūta 1998.gadā, kad “Menuets” saņēma Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvu par mūža ieguldījumu latviešu rokmūzikā. Šajā laikā Imants Kalniņš bija pārcēlies no Liepājas uz Rīgu, tad tālāk uz Vecpiebalgu, uz “Vecpaulēnu” lauku mājām, kur tapa “Spēlēju, dancoju” un citi nozīmīgi skaņdarbi. Netālu no tās vietas tika organizēti brīvdabas koncerti ar Imanta Kalniņa mūziku, un tie kļuva pazīstami kā “Imantdienas”.
2008.gadā pirms kārtējās tūres grupa izplatīja paziņojumu, ka tā būs viņu pēdējā uzstāšanās, un vairāk koncertu nebūs. Taču jau 2014.gadā viņi atkal kāpa uz skatuves jubilejas koncertos visā Latvijā.
Šodien tautā iemīļotākās dziesmas turpina apkopot “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja, kas ik mēnesi noskaidro populārākās melodijas. Par sev tīkamāko kompozīciju ikviens mūzikas cienītājs var nobalsot www.dzintaradziesmas.lv, pa bezmaksas telefonu 807 000 00 vai draugiem.lv “Amigo” lapā.