DZIMTAS KOKS: Ironijas dzirksts no tēvatēva 0
13. martā ”Latvijas Avīzes” karikatūristam Ērikam Ošam svinēsim 85 gadu jubileju. Priecīgs un nozīmīgs iemesls ieskatīties mūsu kolēģa dzimtas vēsturē un ieklau- sīties viņa teiktajā par saviem tuvākajiem.
ĒRIKS OŠS dzimis 1927. gada Liepājā, Karostā, studējis Latvijas Valsts Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļā, kuru absolvējis 1953. gadā. Sākotnēji ievērību guvis ar karikatūrām satīriskajā žurnālā “Dadzis”, kam zīmējis gandrīz 40 gadus, kopš 1994. gada ar savu izteiksmīgo ironiju kuplina ”Latvijas Avīzi”. Ērika firmas zīme ir melna vārniņa, to viņš izmanto kā kompozīcijas elementu.
Māte ERNA OŠA, dz. Spalviņa (1896 – 1981)
– Piedzima Lēdurgā. Pēc kara bija sanitāre Bērnu tuberkulozes slimnīcā Rīgā. Izaudzināja trīs bērnus. Raksturā bija stingra, prasīga, nepieļāva nekādas vaļības. Tāpēc jau esmu tik izpildīgi kārtīgs.
Tēvs NIKOLAJS OŠS (1897 – 1969)
– Dzimis Igaunijā netālu no Tērbatas. No latviešu strēlniekiem aizsūtīts uz junkuru skolu. Vālāk dienējis Latvijas armijā. Grāmatu cienītājs. Atturībnieks – nelietoja alkoholu, nesmēķēja. Strādājis kara apriņķa pārvaldē. Padomju laikā – 1. Pārtikas tirdzniecības uzņēmuma noliktavas pārzinis.
Ernas māte ELIZABETE SPALVIŅA, dz. Meklere (1864 – 1941)
– Mana vecmamma bija vāciete, piedzima Rīgā. Raksturā mīlīga. Ar dzīvesdraugu iepazinās Neibādē (Saulkrastos), izaudzināja piecus bērnus.
Ernas tēvs AUGUSTS SPALVIŅŠ (1855 – 1915)
– Dzimis Pidriķos – pie Valmieras. Tērbatas universitātē izmācījies par teologu. Strādājis par mācītāju ev. luteriskajā Lēdurgas un Turaidas baznīcā. Labprāt zīmējis, gleznojis.
Augusta tēvs PĒTERIS SPALVIŅŠ
– Arī no Pidriķiem. Četras reizes precējies. Iesarkano matu dēļ saukts par ”Jeruzalemas dedzinātāju”.
Elizabetes māte AUGUSTE MEKLERE, dz. Lamstere (1827 – ?)
– Dzimusi Limbažos, vāciete.
Elizabetes tēvs KARLS MEKLERS
– Dzimis Rīgā, vācietis. Tirgotājs.
Nikolaja māte IRINA OŠE, dz. Jaus (1857 – 1950)
– Igauniete, pareizticīgā. No Sāmsalas ar buru kuģi iebraukusi strādāt Rīgā. Bijusi kalpone. Izaudzinājusi sešus bērnus. 1882. gadā, braucot mājās no Jūrmalas, redzējusi Operas nama degšanas atblāzmu.
Nikolaja tēvs JĀNIS OŠS (1860 – 1910)
– Dzimis Taurenes pagastā. Cara laikā strādājis pastā par ierēdni. Bijis liels grāmatnieks un humora cienītājs. Vērojot viņa māsas Alvīnes jestro raksturu, nostiprinājās doma, ka tieši no Jāņa esmu mantojis spēju ironizēt.
Jāņa māte JŪLE OŠA, dz. Gulbe (1832 – ?)
– Jūles vienīgā fotogrāfija mudina domāt, ka no viņas esmu mantojis tumšos matus.
Jāņa tēvs JĀNIS OŠS (1827 –?)
– Vecpiebalgā apguvis aušanu. Staigājis pa mājām, strādādams kā namdaris.
Ģimenes svinībās 1994. gadā. No kreisās: Ērika Oša mazmeita Anna Petraškeviča, znots Māris Līcītis, znots Juris Petraškevičs ar savu meitu Emīliju, Ē. Oša meita Elga Līcīte ar savu meitu Elīnu, mazdēls Atis Līcītis, Imants — ciemiņš no Anglijas, Ē. Oša dzīvesbiedre Zina Zelma Oša un mazdēls Jānis Petraškevičs.