“Dzimta” – jauna ģimenes drāma 0

Gorkija 1910. gadā rak-stītā luga vēsta par kādas dzimtas sairšanu, centrā izvirzot galvenās varones, sievietes, ģimenes mātes un bagātas kuģu īpašnieces, dramatisko likteni, cīnoties par sabrūkošo ģimeni. Autors lugu sarakstīja pēc 1905. gada revolūcijas sakāves, un tās spēcīgais sižets, kurā sieviete dzimtas goda glābšanas dēļ izdara noziegumu, interesējis daudzus režisorus, luga vairākkārt paviesojusies arī uz Latvijas skatuvēm. Tā divreiz iestudēta Jelgavas teātrī (1941. un 1946. gadā), titullomu uzticot vēlāk pazīstamajai Valmieras teātra aktrisei Elzai Barūnei. 1977. gadā Liepājas teātrī to uzveda Oļģerts Kroders, bet 2004. gadā – režisors Semjons Losevs Daugavpils teātrī. Savu stāsta versiju Minhenes teātrī veidojis arī latviešu režisors Alvis Hermanis.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

Darbs arī atkārtoti ekranizēts – padomju kino versiju radījis krievu kino režisors Vladimirs Lukovičs 1953. gadā, desmit gadus vēlāk tika radīts Austrumvācijas mini seriāls, vēl pēc desmit gadiem seriāls tapa arī Francijā. Pazīstamākā stāsta ekranizācija ir krievu režisora Gļeba Panfilova filma “Vasa”, kurā galveno lomu spēlēja pazīstamā krievu aktrise Inna Čurikova.

Valmieras teātra izrādes pieteikums vēsta par ģimeni, kurā visi mātes bērni, tāpat kā viņas vīrs (Aigars Vilims) un brālis (Tālivaldis Lasmanis), ir uz smagas degradācijas robežas. “Vedekla (Inga Siliņa) spēj novērtēt Vasas pūles, taču viņu dzīves mērķi ir pilnīgi dažādi. Mātes patieso būtību jūt tikai jaunākā meita (jaunā VDT aktrise Rūta Dišlere), svētā vientiesīte, kas visu saprot ne ar prātu, bet sirdi. Viņa vienīgā apraud Vasu, kad tās sirds vairs neiztur dzīves smagumu un savu nodarījumu bezjēdzību.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Valmieras teātra Vasa aktrise Māra Mennika teātrī ir kopš 2001. gada, kad nospēlēja pirmo lomu – Riu Ingas Ābeles drāmā “Tumšie brieži” Māras Ķimeles režijā. Aktrisi esam iepazinuši daudz un dažādās lomās no Sarkangalvītes un Zāras “Skroderdienas Silmačos” līdz Jeļenai izrādē “Mežainis”, par ko aktrise nominēta 2013. gada Spēlmaņu nakts balvai kategorijā “Labākā otrā plāna aktrise”.

Aktrise atzīst, līdz šim bijis pierasts spēlēt meitenītes vai raksturlomas, taču Vasa pirmoreiz ir liela un nopietna loma, reizē piebilstot: “Es nevaru teikt, ka tas, ko dara Vasa, man būtu nepazīstams. Ģimene un ikdiena, ko tu velc paralēli teātrim, tas arī ir kaut kas liels. Ļoti liels. Protams, ja režisors nebūtu Felikss Deičs, man būtu daudz vairāk bail. Bet es absolūti viņam ticu, paļaujos uz viņu, man atliek tikai izdarīt.”

Izrādes režisors teic – ar šo lomu Māra Mennika spers nopietnu soli pretim briedumam – gan sievišķīgam, gan cilvēciskam un aktieriskam. F. Deičs norāda: “Vasa ir sarežģīts raksturs. Viņas spēcīgākās ilgas ir mīlēt, saprast un lolot. Taču dzīve, kāda tā ir izveidojusies, pārveidojot arī viņu pašu, prasa pilnīgi pretējo – mīlot savu ģimeni, izdarīt noziegumu. Aktrisei svarīgi atsegt šo dziļo un pretdabisko lūzumu Vasas dabā.”

VARBŪT NODER


Lomās: Māra Mennika, Aigars Vilims, Tālivaldis Lasmanis, Inga Siliņa, Rūta Dišlere, Inese Pudža, Ilze Lieckalniņa, Ģirts Rāviņš, Rihards Jakovels, Ilze Pukinska, Terēze Lasmane un Ivars Vanags.

Scenogrāfs – Reinis Suhanovs.

Kostīmu māksliniece – Anna Heinrihsone.

Kustību konsultants – Aigars Apinis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.