Foto – Shutterstock.com

Dzimis pirms laika! Kāda aprūpe Latvijā pieejama šādiem mazuļiem 0

Katru gadu Latvijā apmēram 1000 bērnu piedzimst pirms noteiktā laika, kas notiek ar priekšlaicīgi dzimušu bērniņu tālāk, skaidro Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Neonatoloģijas klīnikas pediatre un neonatoloģe, priekšlaikus dzimušo bērnu aprūpes programmas vadītāja Ilona Vārpa.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varbūt kāds pilsonis par to naudu māju uzcēla…” ļaudis diskutē, vai 150 000 eiro par “Dimdiņu” zīmola maiņu nav pārmaksāts
Lasīt citas ziņas

Plāno novērot divus gadus
Ja mazais pasaulē ierodas ātrāk, nekā plānots, tas ir stress ne tikai bērniņam, kurš īsti vēl nav gatavs lielajiem dzīves izaicinājumiem, bet arī viņa vecākiem. Lielākoties viņi ir apjukuši, satraukti, un tas ir saprotami, jo mēs katrs taču vēlamies, lai lietas risinās pēc noteikta scenārija un mūsu bērns piedzimst vesels, spēcīgs, spējīgs pats elpot…

Diemžēl dzīve mēdz ieviest savas korekcijas, un tās labot cenšas dakteri. Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Neonatoloģijas klīnikas pediatre un neonatoloģe, priekšlaikus dzimušo bērnu aprūpes programmas vadītāja Ilona Vārpa stāsta, ka Latvijā paveikts daudz priekšlaikus dzimušu bērniņu aprūpē, un viens no pēdējiem veikumiem ir „Follow–up” dinamiskās novērošanas programmas ieviešana, kas tulkojumā no angļu valodas nozīmē – seko līdzi. Tās galvenais mērķis ir sniegt labāku aprūpi priekšlaicīgi dzimušiem bērniņiem, laikus atklājot un novēršot nopietnas veselības problēmas. Tas nozīmē to, ka mazais līdz divu gadu vecumam būs speciālista – neonatologa uzraudzībā, kurš pēc vajadzības nosūtīs bērnu arī pie citiem speciālistiem.

CITI ŠOBRĪD LASA
„Priekšlaikus dzimuši bērni daudz biežāk sastopas ar dzirdes, redzes, kustību, runas traucējumiem. Viņiem var būt arī citas ar priekšlaicīgu dzimšanu saistītas slimības, tāpēc attīstītās valstīs darbojas tā sauktā „Follow–up” programma. Dažās valstīs bērnus novēro līdz četru vai pat piecu gadu vecumam, mēs to darīsim līdz divu gadu vecumam. Pērn Londonas Karaliskās universitātes klīnika publicēja savus datus par priekšlaikus dzimušiem bērniem, kuri tagad sasnieguši jau 30 gadu vecumu. Salīdzinājumā ar iznēsātiem bērniem, šīs grupas cilvēkiem daudz biežāk konstatēja dažādus vielmaiņas un kardiovaskulārās sistēmas traucējumus, cukura diabētu, elpošanas orgānu saslimšanas,” atklāj Ilona Vārpa.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.