Foto: LETA

Dziļurbums dod neatkarību. Kā to ierīkot? 0

Vēlos uzzināt, cik maksā urbuma ierīko­šana, cik bieži tas jātīra un kādas ir izmaksas. Vai vajadzīgas atļaujas? KATRĪNA MAZSALACĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Ūdensapgādes sistēmu speciālists Romāns Kormiļicins skaidro, ka urbuma izmaksas atkarīgas no atrašanās vietas ģeoloģiskajiem apstākļiem, dziļuma, izmantotajiem materiāliem. Piemēram, urbums, kurā liktas tērauda caurules, maksā ap 40 eiro metrā, bet ar nerūsējoša metāla caurulēm – ap 55 eiro metrā. Svarīgi arī tas, cik tālu urbējiem jābrauc. Papildus būs izdevumi, iegādājoties sūkni, attīrīšanas sistēmas un citu aprīkojumu, jo Latvijā tikai dažās vietās ūdens no dziļurbuma bez attīrīšanas pilnībā atbilst kvalitatīva dzeramā ūdens statusam. Cik smalkus un dārgus filtrus katrs vēlas, tas paliek paša ziņā.

Speciālists spriež: akas ūdeni salīdzinājumā ar to, kas plūst no urbuma, var uzskatīt par dzīvāku, taču tikai tad, ja aka ir labi noslēgta, regulāri tiek tīrīta un lietota. Dziļurbuma ūdens ir pasargāts no virszemes ūdeņu iespējamā piesārņojuma. Romāns Kormiļicins arī atgādina, ka, piemēram, laukos uzņēmējdarbību saistībā ar pārtikas ražošanu un lopkopību nevarēs uzsākt, ja nebūs ūdens urbuma ar laboratorijā veiktām analīzēm. Aprēķinot pašam savs urbums ir izdevīgāks arī vietās, kur ir centralizēts ūdensvads, jo tad var droši laistīt dārzu, izvēlēties filtrus dzeramajam ūdenim, turklāt pieslēgšanās pilsētu un ciemu ūdensvadam maksā dārgi. Vēl viens labums – nevajag rīkstniekus, jo pie ūdens tiks tik un tā. Praktizējošo firmu rīcībā ir Latvijas ģeoloģiskās kartes ar aptuvenām norādēm, cik dziļi var nākties urbt, kāds ūdens ir konkrētā slānī. Turklāt katram urbumam ģeologi parasti izstrādā urbšanas plānu. Tāpat dziļurbumu ieteicams izvēlēties, ja mājās ir liels ūdens patēriņš (dažādas mašīnas, vanna, liela ģimene). Tieši jūlijs un augusts, kad iestājas sausuma periods un akās ūdens līmenis krītas, esot viens no urbumu gatavotāju spraigākajiem darba laikiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

! Ja ūdens patēriņš ir līdz 10 kubikmetriem dienā, kā arī līdz 20 metru dziļam urbumam speciālu atļauju nevajag. Dziļāks urbums jāsaskaņo ar Valsts vides dienestu.

Ja ierīkots jauns urbums, tam bez problēmām vajadzētu kalpot 10–15 gadu. Urbumu der pārbaudīt, ja pārstājis darboties vai savu mūžu nokalpojis sūknis, kā arī ja saimnieks pamana ūdens daudzuma samazināšanos. Cietā iezī, dolomītā, urbuma sietiņš var kalpot gandrīz mūžīgi, bet smilšainā gruntī to vajadzētu tīrīt ik pēc 5–7 gadiem, jo var aizsērēt.

Romāns Kormiļicins iesaka izvēlēties tādus pakalpojumu sniedzējus, kuriem apkārtnē ir laba slava, kuri savam darbam dod garantiju. Viņi arī brīdinās par iespējamām grūtībām, jo dažviet, piemēram, Jūrmalā, Ventspils pusē, izveidot urbumu ir ļoti grūti.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.