Foto: Tatiana_Krivich/Shutterstock

Dziļumgruntis. Kuru izvēlēties – lateksa, silikona vai poliuretāna? 0

Kā izvēlēties dziļumgruntis? Meistari iesaka tās izmantot remonta laikā, taču izvēle ir tik liela, ka var apjukt. IGORS KOKNESĒ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Pirms ķeras pie iekšējās apdares, viens no darbiem ir apstrādājamo virsmu nostiprināšana, lai pasargātu no mitruma, pelējuma, saistītu sīkos putekļus un vienlaikus izveidotu kārtu, pie kuras labi pielīp apdares materiāli. Tieši šiem mērķiem tiek izmantota dziļumgrunts.

Savulaik tam izmantoja dažādus līdzekļus. Virsmas bagātīgi mitrināja, gatavoja sastāvus no dažādām līmēm, izmantoja citus sentēvu paņēmienus. Tagad nav nekā vienkāršāka kā iegriezties celtniecības materiālu veikalā un iegādāties jau gatavus maisījumus ar vēlamajām īpašībām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jāaprēķina vien, cik daudz grunts jāiegādājas. Jāņem vērā, ka to sastāvi ir dažādi, arī iesūkšanās spēja atšķiras. Svarīgas arī apstrādājamās virsmas īpašības – vai tā ir irdens betons, ķieģeļi, ģipša vai silikātu virsma, citi materiāli. Plānots uzklāt vienu, divas vai trīs kārtas. Aprēķinos var palīdzēt gan ražotāja norādītās normas, gan internetā atrodami kalkulatori. Taču jāņem vērā, ka precīzu rezultātu iegūt neizdosies, vien aptuvenu priekšstatu. Tāpēc labāk dziļum­grunti iegādāties ar nelielu rezervi.

Vairumā gadījumu dziļumgruntis ir cilvēka veselībai nekaitīgi sastāvi, ar kuriem var strādāt arī slēgtās telpās. To sastāvā ir organiskie sveķi, līmju maisījumi, vielas, kas veido izturīgas, taču elpojošas plēvītes, veicina citu materiālu pielipšanu, minerālpiedevas.

Lai kāds arī būtu grunts sastāvs, tam jānodrošina maksimālā iesūkšanās apstrādājamajā virsmā, jāaizpilda poras un mikro­plaisas un polimerizējoties vai kristalizējoties jāveido blīva struktūra. Sastāvam jābūt antiseptiskam, lai nepieļautu pelējuma sēnīšu augšanu. Ir sastāvi, kuri paaugstina arī ugunsnoturību, jo to sastāvā ir antipirēni.

Grunts izvēli nosaka arī tas, kā tālāk tiks veikta iekšējā apdare: tiks izmantotas špakteles, apmetumi, tapešu līme vai krāsas. Protams, arī darbu veikšanas vieta – iekštelpas (sausas vai mitras) vai sienas no ēkas ārpuses.

Vairumu interesējošās informācijas var atrast uz grunts iesaiņojuma, sīkāk var uzzināt pie pieredzējušiem konsultantiem specializētās tirdzniecības vietās.

Akrila bāzes gruntis

Šā veida gruntis ir pašas izplatītākās. Tās sastāv no ūdens bāzes suspensijas, kurā ir stirola–akrilāta polimēru saistvielas, un tās var izmantot gan iekštelpām, gan fasādēm. Šīm gruntīm praktiski nav smaržas, tās dziļi iesūcas apstrādājamajā materiālā, nepieciešamības gadījumā var atšķaidīt ar ūdeni līdz atbilstīgajai konsistencei.

Reklāma
Reklāma

Apstrādātā virsma vairs nav higroskopiska, tā ne tikai tiek nostiprināta, bet saistīti arī putekļi, samazināta plaisu veidošanās, virsma kļūst izturīgāka pret temperatūru svārstībām. Salīdzinot ar citām, tās ir vis­universālākās gruntis, kuras derēs praktiski jebkuram tālākajam apdares veidam, piemēram, Ceresit CT 17 (5 l maksā ap 10 eiro), Knauf Tiefengrund (ap 14 eiro) Vincents Polyline akrila grunts (ap 4 eiro), Vincents Polyline Tifgrunt (ap 8 eiro).

Lateksa gruntis

Šīs gruntis izgatavotas, izmantojot māk­slīgo lateksu – dabīgā kaučuka sintētisko analogu. Pēc apstrādes virsma iegūst ūdensnoturību un prettvaiku membrānu, elastību un spiedes un stiepes izturību. Šādas gruntis ir necaurspīdīgas dispersijas veidā, kas nedaudz atgādina krāsu. Tās visai labi iesūcas virsmās, taču salīdzinājumā ar akrila gruntīm nenodrošina tik labu materiālu pielipšanu.

Tās parasti izmanto ātrai irdenu vai birstošu virsmu nostiprināšanai, kuras pēc tam paredzēts krāsot. Derēs arī koka un koka kompozītu virsmu apstrādei mitrās telpās. Lateksa emulsiju var uzstrādāt uz mitrām (bet ne slapjām virsmām), piemēram, Vincents Polyline Latexgrunt (5 kg maksā ap 11 eiro).

Silikona bāzes gruntis

Šā veida gruntis izmanto retāk. Lai arī materiāls lieliski iesūcas un nostiprina virsmu, pie tā nelīp vairums citas bāzes apdares materiālu. Silikona bāzes gruntis izmanto, ja plānots arī tālāk izmantot dekoratīvo apmetumu, ūdensizturīgas fasādes krāsas, kam arī ir silikona bāze, piemēram, Ceresit CT13 (10 kg ap 36 eiro).

Silikātu bāzes gruntis

Būtībā silikātu bāzes grunts ir šķidrais stikls – kalcija silikāts. Šī grunts lieliski iesūcas porainās virsmās, pēc kristalizācijas tās droši aizdarot. Tomēr šim materiālam ir līdzīga problēma kā silikona bāzes gruntīm – tālāka virsmas apstrāde iespējama vien ar silikātu bāzes krāsu vai apmetumu. Piemērotākās būs Hansa Silicate Primer (5 l ap 9 eiro), Caparol EXL Sylitol 111 Konzentrat (2,5 l ap 8 eiro).

Poliuretāna gruntis

Arī šā veida gruntis izmanto salīdzinoši retāk, pārsvarā betonētu virsmu izturības paaugstināšanai. Grunts sastāvā esošie organiskie šķīdinātāji mitruma ietekmē aktivē polimerizācijas procesu, un veidojas izturīgs poliuretāna pārklājums. Ar šo grunti jārīkojas uzmanīgi, jo tai ir asa smaka, kas var negatīvi ietekmēt organismu. Pēc polimerizācijas materiāls vairs nespēj kaitēt. Derēs Sikafloor-400N+Elastic (6 kg/80 eiro), Grideks base (4,5 kg ap 32 eiro).

KONSULTĒJIS SIA KMT PROJEKTS VALDES LOCEKLIS MĀRIS STIPRAIS

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.