Džihāds: skats no Austrijas 1
Teroristiskā organizācija “Islāma valsts” (IV) rada pamatotas bažas globālā līmenī, taču Eiropā uzmanības centrā nonākusi Austrija.
Pēc Austrijas Iekšlietu ministrijas publicētajiem datiem, Sīrijā un Irākā džihādistu rindās karo vismaz 160 austriešu. Tiesa, IV militārā grupējuma sastāvā cīnoties vismaz 320 Vācijas pilsoņu, taču, ņemot vērā, ka Austrijā ir aptuveni desmit reizes mazāk iedzīvotāju nekā Vācijā, analītiķi brīdina par bīstamām terorisma attīstības tendencēm mazajā Alpu republikā.
Neefektīvi likumi veicina radikālismu
Bijušais ASV slepenā dienesta aģents un terorisma novēršanas eksperts Džons Šindlers intervijā avīzē “Österreich” brīdinājis, ka Austrijā ir aptuveni 1000 IV atbalstītāju, kas atkarībā no radikalizācijas intensitātes ir kā bumbas ar laika degli džihādistu rokās. Eksperts šo problēmu skaidro ar Austrijas valsts radītiem optimāliem islāmistu radikalizēšanas apstākļiem, piemēram, novecojušu terorisma novēršanas likumu dēļ ir pārāk ierobežotas slepeno dienestu darbības un nepietiekama drošības kontrole lidostās. Auglīgo radikalizēšanas augsni augstā vērtē tur bosniešu ekstrēmisti, kas, pēc Šindlera teiktā, Austrijā izveidojuši bosniešu radikālo salafistu centrāli, jo Bosnijā slepenie dienesti daudz stingrāk uzrauga šādas darbības. Austrieši, kas nolemj pievienoties IV, galvenokārt ir Austrijā dzimuši vai uzauguši bosniešu, turku un čečenu izcelsmes jaunieši, taču teroristu rindās netrūkst arī islamā pārgājušu kristiešu. Jaunieši esot ļoti dažādi, taču viņu kopīgā pazīme daudzkārt esot dažāda līmeņa sociālā izolācija. Eksperts uzskata, ka tieši sakarā ar terorisma tīkla attīstīšanu Austrijā valsti jau ilgāku laiku nav skāruši terorakti, taču, saasinoties cīņai pret terorismu, situācija var kļūt daudz bīstamāka.
Internetā cenšas radīt stilīgu teroristu tēlu
Austrieši radikālisma ziņā vairāk pazīstami nacionālisma ietvaros, taču IV džihādistu vervēšanas veiksme ne vien Austrijā sit augstu vilni. Šindlers to skaidro ar interneta izmantošanu vervēšanā, kas teroristiem ļauj sasniegt daudz plašāku auditoriju. Potenciālajiem teroristiem tiek piedāvāti pamesti dzīvokļi karadarbības zonā, 40 dolāru kabatas nauda nedēļā un nokļūšana paradīzē bojāejas gadījumā. Pat mazgadīgas meitenes tiek vilinātas uz Sīriju ar laulības un Allāha atzinības solījumu. Par džihādistu upuri pēc smadzeņu skalošanas internetā un radikalizācijas mošejā krita arī divas 15 un 17 gadus vecas vīnietes, kas tika apprecinātas Sīrijā. Viena no viņām vecākiem pauda vēlmi atgriezties Austrijā, taču slepenie dienesti atgriešanās iespēju apšauba. Meitenes vīrs piespiedis jaunieti iepriekš teikto noliegt, lai neradītu džihādistu vervēšanai kaitējošas problēmas. Propagandas ietvaros tiek mēģināts pasaules mērogā apzināt vienu miljardu IV piekritēju, kas Vīnē tiek veikts, piemēram, ar IV saukļiem fotografējoties pie tūristu iemīļotiem objektiem. Lai organizāciju padarītu par atraktīvu kara spēlīti, IV ar interneta starpniecību cenšas radīt stilīgu, modernu teroristu tēlu. Džihādistu vervētāji pārveidojuši arī 2012. gada vācu jaunvārdu “YOLO” (no angļu val.: you only live once – tu dzīvo tikai vienreiz) uz “YODO” (you only die once – tu mirsti tikai vienreiz) ar piebildi: tad kāpēc to nedarīt kā moceklim?
Radikalizāciju veic mošejās
Radikalizācijas procesā arī Austrijas mošejās jauniešiem ekstrēmisti cenšas radīt simpātijas pret nāvi džihāda vārdā. Abas iepriekšminētās skolnieces no Vīnes, kas pievienojās IV grupējumam, pēc ierašanās Sīrijā internetā publicēja rindas: “Mēs nebaidāmies no nāves. Nāve ir mūsu mērķis.” Arī teroristu vidū dzīvojošā 19 gadus vecā čečenu izcelsmes austriete presē izteicās, ka nebaidās par sava 19 gadus vecā vīra, austrieša, dzīvību cīņā pret neticīgajiem, jo labākais, ko sieviete varot piedzīvot, ir vīra nāve svētajā karā. Tunisiešu izcelsmes austrietis Firas Houidi, kas IV jauno piekritēju aprindās tiek pielīdzināts rokzvaigznei un vervē jauniešus, tika radikalizēts mošejā. Austrijas islāma garīgie pārstāvji asi vēršas pret mošeju izmantošanu šādiem nolūkiem. Stratēģisku kļūdu šogad pieļāva Turcija, apmaiņā pret diplomātiem no ieslodzījuma atbrīvojot par Austrijas terora krusttēvu dēvēto Mohamedu Mahmudu, kas šobrīd ir viens no IV līderiem. Turcijā viņš tika arestēts par nelegālu ieceļošanu. Cietumā viņam bija iespēja sazināties ar citiem teroristiem un kalt IV attīstības plānus. Mahmuds ir precējies ar bijušo “Al Qaeda” dalībnieci, kas ir viena no IV ideoloģēm. Nesen internetā tika publicēts video, kurā Mahmuds sadedzina savu pasi ar upuru mirstīgajām atliekām fonā. Mahmuds ir interneta propagandas speciālists, ko viņš apguvis Austrijā. Austrijas Konstitūcijas aizsardzības un terorisma novēršanas federālā iestāde uzskata, ka IV īstenotā propaganda ir īpaši profesionāla, lai gan džihādisti savu ticību balsta uz 1400 gadu veciem islāma likumiem.
Uzpūš nacionālisma liesmas
Vietējie eksperti brīdina, ka, risinājuma meklējumos pievēršoties tikai drošības aspektam, novārtā tiek atstāta ieilgusī islamofobijas problēma. Eiropas vērtību pētnieki zinātnieki secinājuši, ka pēc musulmaņu skaita palielināšanās par 49% Austrijā laikā no 2001. līdz 2009. gadam 31% austriešu pauduši negatīvu attieksmi pret potenciāliem islāmticīgajiem kaimiņos. Lai gan mošeju pārstāvji asi kritizējuši IV, uz to ēkām pēdējā laikā pastiprināti tiek zīmēta svastika, līmēti plakāti ar uzrakstiem “IV vervēšana” u. c. Radikālie austriešu nacionālisti oktobrī uzbruka vairākām musulmanietēm. Īpaši Austrijas sabiedrību šokēja oktobrī publicētās bildes, kurās redzams Sīrijā kritušais 10 gadus vecais kareivis ar Austrijas ieroci, kas teroristu rokās, visticamāk, nonācis no sūtījuma Irākas karaspēkam.
Prasa stingrāku likumu pret islāmistu radikāļiem
Bailēs no teroraktiem arvien plašāku piekrišanu Austrijā gūst viedoklis, ka nepieciešams pieņemt stingrāku likumu pret islāmistu radikāļiem, kā arī ieturēt neitrālu politiku, militāro konfliktu atstājot kurdu ziņā. Kurdi pret IV cīnās ne tikai ar ieročiem. Viņu pārvaldības apgabalā nesen pieņemts likums par dzimumu līdztiesību, lai norobežotos no IV sievietes diskriminējošas politikas. Lai atriebtos par masveida izvarošanām, bruņotās cīņās iesaistās arī kurdietes, jo IV pārstāvji uzskata, ka džihādists, kuru nogalina sieviete, nenonāk paradīzē. Austrijā IV draudi tiek uztverti nopietni, tāpēc intensīvi tiek apspriesti grozījumi likumos, lai novērstu gan teroristu vervēšanu, gan atgriezušos džihādistu radītos draudus. Līdz šim atgriezušies aptuveni 60 IV rindās karojuši teroristi, bet aptuveni 30 gājuši bojā. Pēc Austrijas Iekšlietu ministrijas datiem, 5 – 10 procenti atgriezušos džihādistu pievēršas teroraktiem, taču gandrīz visi meklē finansējumu jaunām cīņām un radikalizē arvien jaunus teroristus Eiropā.