Džihādisti rosās Eiropā 2
Pretterorisma operācijās Briselē un tās apkārtnē vakar aizturētas vairākas personas, kas apsūdzētas teroraktu sarīkošanā Briselē pirms nedēļas, atsaucoties uz Beļģijas federālo prokuroru, ziņo aģentūra AFP.
Džihādisms un cilvēktiesības
Faikals Šefū, kas ir pirmā oficiāli apsūdzētā persona Briseles teroraktu rīkošanā, dzīvojis četru stāvu namā klusā ielā akmens sviediena attālumā no ES mītnes. Par jūgendstila brīnumu dēvētā ēka, ko 19. gadsimta beigās projektējis arhitekts Francs Tilejs, atrodas tikai dažus simtus metru no Eiropas Komisijas biroju kompleksa. Īrnieku sarakstā pie ēkas durvīm ir Faikala Šefū vārds, taču uz zvanu neviens neatbild, pārliecinājies AFP korespondents Briselē. “Pirms policija ceturtdien ieradās pārmeklēt Šefū dzīvokli, šī apkārtne vienmēr bijusi klusa,” AFP teica beķerejas saimniece, kuras veikals atrodas tuvumā. “Mēs nekad nebūtu varējuši iedomāties kaut ko tādu,” viņa piebilda. Jau pērn Briseles mērs Īvs Majērs apsūdzēja Šefū mēģinājumos savervēt džihādistus starp patvēruma meklētājiem un migrantiem, kas dzīvoja vietējo labdarības organizāciju izveidotajā bēgļu centrā Maksimiliana parkā netālu no Ziemeļu dzelzceļa stacijas. Majērs uzskatīja viņu par bīstamu un vairākkārt nesekmīgi centās panākt viņa juridiski pamatotu izlikšanu no bēgļu centra. Kādā videoierakstā Šefū redzams aptaujājam bēgļu centra iemītniekus, kas ietur gavēni musulmaņu svētkos, bet Šefū vaino bēgļu centra amatpersonas nehumānā attieksmē un cilvēktiesību necienīšanā, jo musulmaņiem netiekot piegādāta pārtika pēc pusnakts, kad esot vienīgais laiks, kad viņi var ēst. Kā ziņo aģentūra “Reuters”, avots Beļģijas prokuratūrā atteicies komentēt, vai Faikals Šefū ir tā pati persona cepurē, tumšās brillēs un gaišā jakā, kas redzama video Briseles lidostā kopā ar diviem spridzinātājiem pašnāvniekiem Ibrahimu Bakravī un Nadžimu Lākravī stumjam bagāžas ratiņus. Šefū bumba neuzsprāga, un to vēlāk neitralizēja policija. Briseles mediju aprindās Šefū esot uzdevies par brīvo žurnālistu, kas īpaši interesējas par migrantu problēmām. Trim personām, kas aizturētas nedēļas nogalē pretterorisma operācijās Briselē un tās apkārtnē, izvirzītas apsūdzības par dalību teroristiska grupējuma darbībā, paziņojusi Beļģijas federālā prokuratūra. Apsūdzētie tiek saistīti ar jauna terorakta gatavošanu Francijā. To izmeklētāji secināja pēc terorismā aizdomās turamā Francijas pilsoņa Redas Kriketa aizturēšanas Parīzes priekšpilsētā, kur viņa dzīvoklī tika atrastas sprāgstvielas un šaujamieroči. Sadarbojoties ar Itālijas un Vācijas policiju, Itālijā aizturēts alžīriešu izcelsmes imigrants Džamals Uali, kas tiek turēts aizdomās par saistību ar teroristisku grupējumu. Eksperti uzskata, ka viņš izgatavojis viltotus dokumentus teroristiem, kas piedalījās uzbrukumos Parīzē un Briselē.
Beļģu islāmists draud atriebties
Atklājoties sazarotajai saistībai starp aizdomās turētajiem teroristiem, kas brīvi pārvietojušies starp Eiropas valstīm, Vācijas politiķi uzsvēruši, ka ES valstīm steidzami nepieciešams uzlabot informācijas apmaiņu starp dalībvalstu drošības dienestiem. Vācijas Federālās kriminālpolicijas birojs šobrīd piedalās vismaz astoņu, galvenokārt Francijas un Beļģijas par terorismu aizdomās turēto pilsoņu tvarstīšanā. Tā dēvētās Islāma valsts izplatītajā video redzams kāds beļģu islāmists džihādistu midzenī Rakā, flāmu valodā draudot ar atriebību savai mītnes zemei. “Kā jūs bombardējat musulmaņus ar jūsu “F-16″, tā mēs karosim pret jūsu cilvēkiem,” draud beļģu džihādists.
Pēc džihādistu uzbrukumiem Briselē, Eiropas Savienības sirdī, Beļģijai būs smagi jāstrādā, lai tiktu vaļā no neveiksmīgas valsts reputācijas, atzīmē vācu žurnāls “Spiegel”. “Centralizētā Beļģijas valsts ir lēna, sarežģīta un neefektīva,” uzskata ietekmīgais beļģu politiķis Barts de Vevers. Viņš pārstāv partiju, kura pēdējās vēlēšanās aicināja likvidēt centralizēto valsti un izveidot neatkarīgu Flandriju, kas, viņaprāt, būtu dzīvotspējīgāka par sadrumstaloto Beļģiju. Vevers vada konservatīvo Jauno flāmu apvienības partiju, kas nav valdības koalīcijā, taču, būdams Antverpenes mērs, viņš labi zina beļģu sabiedrības noskaņojumu. Viņaprāt, Vācijas kancleres Angelas Merkeles bēgļu politika ir “epohāla kļūda” un integrācija Beļģijā jau šobrīd nedarbojas. “Tā ir mūsu problēma,” intervijā “Spiegel” atzīst Vevers, piebilstot, ka “mums nav izdevies piedāvāt imigrantiem amerikāņu sapņa flāmu versiju”. Vevers salīdzina Beļģijas federālās valdības politiķus ar paviršiem amatniekiem, kas atjauno pagājušā gadsimta sākuma greznās jūgendstila ēkas, šo to piekrāsojot, šur tur nomainot elektrības instalāciju un cauruļvadus. “Taču viņi rosās bez kāda plāna,” uzsver Vevers. Šos vārdus viņš teica dažas dienas pirms asinspirts Briselē, kur džihādistu uzbrukumos gāja bojā vairāk nekā 30 cilvēku. Sprādzieni Briselē notika četras dienas pēc tam, kad Molenbekas piepilsētā tika aizturēts Salahs Abdeslams, kurš, kā tagad neapstrīdami pierādīts, aktīvi līdzdarbojās teroraktu virknes sagatavošanā Parīzē pērn. Pēc Abdeslama notveršanas beļģu izmeklētājiem licies, ka viņš esot “pārāk noguris”, tāpēc džihādists tika nopratināts tikai vienu stundu, pat neuzdodot jautājumu, vai netiek plānoti jauni uzbrukumi. Izmeklējot teroraktus Parīzē un Briselē, atklājas draudīga aina par islāmistu teroristu sazaroto tīklu Eiropā un tā saikni ar Tuvo Austrumu valstīm. Lai mazinātu terorisma draudus Eiropas Savienībā, nepieciešama izlūkošanas informācijas un robežkontroles datu apmaiņa un pastāvīga analīze, nevis vārdos, bet darbos.