Džihādisti karo ar Rietumu ieročiem 0
Pārsteidzīgas, nepārdomātas un bezatbildīgas ieroču piegādes Irākai, kas ilga vairākus gadu desmitus, ir devušas iespēju islāmistu teroristu grupējumam, kas sevi dēvē par “islāma valsti” un kontrolē lielu teritoriju Irākā un Sīrijā, izvērst plaša mēroga vardarbību un teroraktus, secināts cilvēktiesību organizācijas “Amnesty International” vakar publiskotajā ziņojumā.
“Amnesty International” ceļ trauksmi
Starptautiskā cilvēktiesību aizstāvības organizācija aicina ieviest stingrāku kontroli, lai apturētu satraucošo vardarbības pieaugumu, ko rada ieroču izplatība valstīs ar vāju centrālo varu un nekontrolētām robežām. “Plašais dažāda veida bruņojums, ko izmanto islāmistu teroristu grupējums, ir uzskatāms piemērs, kā pārsteidzīga ieroču tirdzniecība uzkurina masu vardarbību un asinsizliešanu,” sacīja “Amnesty International” pārstāvis Patriks Vilkens. “Noteikumu neievērošana un kontroles trūkums pār milzīgo bruņojuma plūsmu uz Irāku vairāku gadu desmitu ilgumā ir devis islāmistu teroristiem un citiem kaujinieku grupējumiem pieeju milzīgam ieroču arsenālam,” viņš teica. Dažādās valstīs ražotais bruņojums, ko islāmistu teroristi sagrāba, pārņemot Irākas otru lielāko pilsētu Mosulu 2014. gada jūnijā, tika izmantots vēl plašāku teritoriju ieņemšanai un zvērību pastrādāšanai pret iedzīvotājiem, atzīmē aģentūra AFP. Līdz ar plašo arsenālu Mosulā džihādistu grupējums ieguva milzīgus bruņojuma krājumus, sagrābjot Irākas armijas un policijas bāzes Fallūdžā, Tikritā, Saklavijā un Rāmadi, kā arī vairākas Asada režīma armijas bāzes Sīrijā. Tagad Irākas drošības spēki cenšas atgūt Rāmadi pilsētu, taču islāmistu kaujinieki sīvi pretojas, izmantojot simtiem bruņumašīnu un vairākus desmitus tanku, ko viņi sagrābuši Irākas armijas noliktavās. Džihādisti iemanījušies ļoti ātri pārvietot bruņutehniku vairāku simtu kilometru attālumā Irākas un Sīrijas pierobežā.
Teroristiem ir bruņojums no 25 valstīm
Teroristu, kā arī islāma džihādistu arsenālā neiztrūkstošs ierocis ir Kalašņikova triecienšautene, taču “Amnesty International” pētījumā secināts, ka islāmistu grupējuma rīcībā ir bruņojums un munīcija no vairāk nekā 25 valstīm, pat portatīvās pretgaisa aizsardzības raķetes un optiski vadāmie prettanku ieroči.
No strēlnieku ieročiem džihādistu arsenālā ir Irākā ražotā triecienšautene “Tabuk”, ASV karabīne “Bushmaster”, kā arī Ķīnā (CQ), Vācijā (G36) un Beļģijā (FAL) ražotās triecienšautenes. Irākas armijas ieroču arsenāls īpaši uzblīda asiņainajā karā ar Irānu, kas ilga no 1980. līdz 1988. gadam, kad Bagdāde kļuva par galveno klientu pasaules ieroču tirgos. Otrs ieroču piegādes vilnis pārplūdināja Irāku pēc ASV un sabiedroto iebrukuma 2003. gadā. Jauni bruņojuma piegādes līgumi tika noslēgti pēc ASV spēku izvešanas 2011. gadā. Līdz 2014. gadam ASV bija piegādājusi bruņojumu Irākas armijai vairāk nekā 500 miljonu dolāru vērtībā.
Prasa ratificēt līgumu par ieroču tirdzniecību
“Amnesty International” ziņojumā teikts, ka ieroču eksportētājas valstis, arī visas piecas ANO Drošības padomes pastāvīgās locekles (ASV, Britānija, Francija, Ķīna un Krievija), labi apzinājās briesmas, kas saistītas ar bruņojuma piegādi Irākai, kur plaukst korupcija un varas iestāžu kontrole ir ļoti vāja. “Ieroču nekontrolēta izplatība un bruņojuma nonākšana teroristisku grupējumu rīcībā Irākā un vairāku kaimiņvalstu teritorijā ir jau atņēmušas dzīvību, iztiku un pajumti miljoniem cilvēku un turpina radīt briesmas un ciešanas. Sekas, ko radījušas pārsteidzīgas bruņojuma piegādes Irākai un Sīrijai, šos ieročus sagrābjot islāmistu teroristiem, vajadzētu būt brīdinājuma zvanam pasaules ieroču eksportētājiem,” atzīmē Vilkens.
“Amnesty International” aicina ieviest pilnīgu aizliegumu piegādāt ieročus Sīrijas režīma armijai un stingri kontrolēt ieroču eksportu uz Irāku. Starptautiskā cilvēktiesību aizstāvības organizācija aicina ratificēt globālo līgumu par ieroču tirdzniecību valstīs, kas vēl nav to izdarījušas, piemēram, ASV, Krievija un Ķīna.