Dziesmu un deju svētku biļešu tracis. LNKC izvirza ultimātu: nauda vai tiesa 3
Rīt, 31.augustā, noskaidrosies, kāda turpmākā virzība būs strīdam starp Dziesmu un deju svētku rīkotāju – Latvijas Nacionālo kultūras centru (LNKC) – un SIA “Biļešu paradīze” par svētku interneta biļešu tirdzniecībā nepamatoti iekasēto komisijas maksu. LNKC paziņojusi – ja pārdevējs līdz 31. augustam nepārskaitīs šādi saņemtos 76 512,83 eiro, LNKC sūdzēs “Biļešu paradīzi” tiesā.
“Līgums, kas tika noslēgts saskaņā ar publiskā iepirkuma procedūras rezultātiem, paredz, ka “Biļešu paradīze” pārdod biļetes uz svētku pasākumiem arī internetā. LNKC iebilst pret pārdevēja rīcību, no pircējiem internetā pieprasot papildu samaksu 7,37% apmērā. “Biļešu paradīze” ir atteikusies izpildīt LNKC lūgumu atmaksāt šo naudu interneta biļešu pircējiem, ir arī atteikusies sniegt informāciju par šādā veidā papildus gūto ieņēmumu apmēru. Esam aprēķinājuši, ka tā papildus varētu būt ieguvusi vismaz 76 512,83 eiro. Esam mēģinājuši izlīgt, kā arī esam gatavi pildīt mūsu pusei pielīgtās saistības samaksāt “Biļešu paradīzei” maksu par sniegtajiem pakalpojumiem, ja saņemsim visus biļešu tirdzniecībā gūtos ienākumus. Atkarībā no “Biļešu paradīzes” rīcības LNKC samaksās tai pienākošos atlīdzību par pakalpojumiem vai arī iesniegs prasību tiesā par 76 512,83 eiro piedziņu. Šajā strīdā darīsim visu, lai aizsargātu svētku biļešu pircēju intereses,” uzsver LNKC direktore Signe Pujāte.
Savukārt “Biļešu paradīzes” īpašnieks Ēriks Naļivaiko joprojām neatzīst nekādas kļūdas šajā aspektā. Pēc viņa domām, biļešu tirgotājam saistībā ar cenām neesot ko pārmest.
Šķiet dīvaini, ka vienu un to pašu dokumentu var tik atšķirīgi tulkot. LNKC savu taisnību balsta biļešu tirdzniecības Publiskā iepirkuma nolikuma 2. pielikuma par tehnisko specifikāciju 2.4. punktā teiktajā: “Svētku pasākumu biļešu cenas no 2 līdz 65 eiro ir gala cenas, par kādām pircējs var iegādāties biļetes internetā un biļešu tirdzniecības vietās.” Kā uzsver svētku sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Vasiļjeva, biļešu tirgotājs nebija tiesīgs piemērot papildu komisijas vai interneta veikala apkalpošanas maksu.
Savukārt Ēriks Naļivaiko man apgalvoja, ka līgumā ar LNKC neko tādu viņš izlasīt nevarot. Jau iepriekš viņš izteicies, ka “interneta veikala izmantošanas maksa” neesot tas pats, kas nolikuma tehniskajā specifikācijā minētā (un nepieļaujamā) “tirdzniecības komisija” vai “apkalpošanas maksa”. “Lai sūdz tiesā,” vēsā mierā un pašpārliecībā sacīja Ēriks Naļivaiko, kā tiesa lemšot, tā būšot. “Biļešu paradīzes” īpašnieks arī uzsvēra, ka no tiem, kas pirkuši biļetes internetā, sūdzējušies “labi ja trīs, varbūt kādi trīsdesmit cilvēki”…
Te nu gan var iebilst, ka cilvēki varbūt nemaz nezināja LNKC vēlmi par gala cenu “no diviem līdz 65 eiro” un viņu tiesības un intereses šajā gadījumā ir tiesīgs aizstāvēt LNKC kā svētku rīkotājs.
Kurai pusei taisnība, par to, visticamāk, izlems tiesa, taču neapšaubāma ir LNKC griba, lai biļetes cena nevienam neatkarīgi no tās iegādāšanas veida nepārsniegtu minēto summu. Jāatgādina, ka, vēl pirms iepirkumā noskaidrojās biļešu tirgotājs, LNKC pauda, ka biļetes nemaksās vairāk par 65 eiro.
Nevar izslēgt, ka LNKC juristi svētku rīkotāja pozīciju nav spējuši pietiekami neapstrīdami ierakstīt dokumentos, un nu Naļivaiko to izmanto. Šādās situācijās vietā jautājums – likumīgi, bet vai tikumīgi? Ēriks Naļivaiko uz to man atbildēja momentā: “Biznesā tikumība neeksistē!” Te nāk prātā vēl kāda dīvaina sakritība. Preses konferencē pirms biļešu tirdzniecības sākuma, kad LNKC vadība un Ēriks Naļivaiko sēdēja galda vienā pusē, tika paziņots, ka biļešu tirgošana internetā sāksies pulksten vienpa-dsmitos no rīta. Pieslēdzoties interneta veikalam deviņos vai desmitos, tajā vēl nebija nekādas kustības. Bet no vienpadsmitiem, kā vēlāk varēja pārliecināties, jau bija iespēja sākt vērot “ņirbošo aplīti” vai visas dienas garumā. Taču ne viens vien man pazīstams cilvēks, kas bija pieslēdzies internetam tieši pusvienpadsmitos, nopirka biļetes uz visiem kārotajiem svētku pasākumiem. Var jau būt, ka tā nebija kāda iepriekšēja zināšana, bet tikai sakritība…
Saskaņā ar “Biļešu paradīzes” datubāzē atrodamajiem datiem internetā tika pārdoti 33% visu XXVI Vispārējo latviešu dziesmu un XVI Deju svētku biļešu, pārējās tātad – kasēs. Cerams, ka tiesas spriedumu sagaidīsim agrāk nekā ap nākamajiem Dziesmu un deju svētkiem…