Foto: SHUTTERSTOCK

Dziednieciskā dārza rota – purpura ehinācija 0

Autors: Antra Krastiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

Apstādījumos nevar nepamanīt ehinācijas spilgtos purpurkrāsas ziedus – tie piesaista pat garāmejošo uzmanību, kamēr citi ziedošie augi paliek nepamanīti, tik ierasti tie ir. Savukārt piemājas puķu dobēs ehinācija arvien biežāk tiek stādīta ne tikai košumam, bet arī kā ģeldīgs ārstniecības augs.

Foto: SHUTTERSTOCK
CITI ŠOBRĪD LASA

Ehinācijas dzimtene ir Ziemeļamerika, kur tā savulaik auga savvaļā. Indiāņi izsenis ehināciju lietojuši pret saaukstēšanās slimībām, kuņģa sāpēm, dažādu ādas slimību un ievainojumu ārstēšanai, kā pirmo līdzekli pret indīgu čūsku kodumiem un asinssaindēšanos. Bija arī pamanījuši, ka tiem, kas dzēra šā auga tēju, reti kad kāda kaite pieķērās. Eiropā ehinācija tika ievesta ātri vien pēc Amerikas atklāšanas, no savvaļas pārceļoties uz dzīvi dārzos, un drīz vien arī eiropieši visas auga daļas – lapas, ziedus un saknes – sāka izmantota ārstniecībai.

Kas ehinācijās vērtīgs

Ārstniecībai izmanto šaurlapu ehināciju (Echinacea angustifolia), bālo ehināciju (Echinacea pallida), bet visvairāk purpura ehināciju (Echinacea purpurea). Līdzekļu pagatavošanai izmanto visu augu: lakstus, ziedus, saknes. Auga ekstrakti iekļauti vairāk nekā 240 farmaceitisko preparātu sastāvā, bet galvenokārt augs pazīstams kā lielisks imunitātes stiprināšanas līdzeklis.

Ehinācijas ķīmiskais sastāvs ir bagāts ar daudzām organismam nepieciešamām vielām, to skaitā imūnsistēmas stiprināšanai svarīgajiem kāliju, kalciju, sudrabu, litiju, sēru, varu, cinku, selēnu un kobaltu. Saknēs ir inulīns, glikoze. Augā esošajiem polisaharīdiem piemīt īpašības, kas traucē vīrusiem iekļūt šūnās un tās pārņemt. Savukārt alkamīdi efektīvi cīnās pret sēnīšu un baktēriju infekcijām.

Vislabākā – svaiga ehinācija

Foto: SHUTTERSTOCK

Ārsts fitoterapeits Artūrs Tereško: “Ehinācija zied no jūlija līdz oktobrim, bet drogu sagatavošanai ārstnieciskam nolūkam ievāc, kad augs tikko sācis ziedēt. Tikai jāpagaida, līdz iestājas jauna mēness fāze. Šis augs – labais imunitātes draugs – ir cimperlīgs – uzskata, ka ārstnieciskās īpašības piemīt tikai svaigam augam un no tā pagatavotiem preparātiem.

Tinktūras pagatavošanai ņem 1 daļu svaigu auga lakstu un tikpat daudz sakņu, pārlej ar 10 daļāms 60° spirta. Ļauj ievilkties 10 dienas, tad nokāš un lieto pa 15 pilieniem 2 reizes dienā. Svaigu augu var saberzt putriņā un lietot pa ēdamkarotei 2 reizes dienā.

Ja gadās pārdozēt, novērojama siekalošanās. Tad deva jāsamazina, bet citādi nekas slikts nevar notikt. Kopā ar antibiotiķiem lieto, ārstējot infekcijas slimības, sepsi – asinssaindēšanos. Ehinācija mazina sāpes, iekaisumu, atjauno audus, veicina fagocītu – šūnu, kas noēd audzēja šūnas, – veidošanās procesu.”

Reklāma
Reklāma

Imunitātes stiprināšanai lieto arī izkaltētu ehinācijas ziedu, lakstu un sakņu drogu.

Lakstus žāvē labi vēdināmās telpās, plānā kārtiņā izklājot uz lina auduma vai papīra, bet saknes sagriež gabalos un kaltē 40–45 °C temperatūrā. Drogu uzglabā audekla vai papīra maisiņos, kartona kastītēs vai tumša stikla traukos. Pareizi uzglabātu drogu var lietot 2 gadus.

Atceries!

• Ehinācijas preparātus nedrīkst lietot ilgāk par 8 nedēļām, jo pārāk ilgstoša un intensīva augu lietošana var izraisīt autoimūnās slimības. Pēc šāda kursa jāievēro vairāku mēnešu pārtraukums. Tad, ja nepieciešams, kursu var atkārtot

• Auga preparātus aizliegts lietot multiplās sklerozes, tuberkulozes, leikozes, HIV un citu autoimūno slimību gadījumos.

No tautas dziedniecības ieteikumu pūra

Foto: SHUTTERSTOCK

• Ehināciju ieteicams lietot laikā, kad ir paaugstināta vīrusu aktivitāte, piemēram, tuvojoties gripas periodam. Lietojot ehinācijas preparātus pirmajās stundās pēc saaukstēšanās pazīmju parādīšanās, atveseļošanās notiks krietni straujāk.

• Lai mazinātu zobu sāpes, lieto ehinācijas sakņu novārījumu.

• Auga preparāti veicina ādas šūnu atjaunošanos, palīdz ārstēt vēzi, attīra asinis un limfu, paaugstina asinsspiedienu.

• To iesaka lietot asinssaindēšanās, meningīta, bronhīta, hroniska kakla mandeļu iekaisuma, vidusauss un smaganu iekaisuma, strutainu čūlu, stomatīta, kandidozes, dzimumorgānu sistēmas iekaisuma procesu gadījumos.

• Ehinācijas spirta tinktūra uzlabo reimatoīdā artrīta un diabēta slimnieku stāvokli.

• Augam piemīt pretsēnīšu iedarbība.

• Ārīgi svaigu ehinācijas ziedu sulu lieto pie strutojošām brūcēm, čūlām, apdegumiem, smagiem izgulējumiem, abscesiem, furunkuliem, ādas sēnīšslimībām – tā veicina jaunu šūnu augšanu, līdz ar to paātrinās dzīšanas procesi.

• Pie furunkulozes, strutainām brūcēm, čūlām, apdegumiem ārīgai problemātisko vietu apstrādei, kompresēm: 2 g ehinācijas ziedu aplej ar 250 ml auksta vārīta ūdens, ļauj 8 stundas ievilkties.

• Ehināciju lieto pret priekšdziedzera un nieru, ausu, gremošanas, sirds-asinsvadu sistēmas slimībām.

• Tai piemīt spēcīgas antioksidanta īpašības, kas ļauj samazināt sliktā holesterīna līmeni asinīs, uzlabot asinsvadu elastību un attīrīt tos no sliktā holesterīna.

• Ja tiek lietotas antibiotikas, ehinācijas tēju ieteicams dzert kūres veidā, jo antibiotikas grauj organisma imunitāti, tāpēc tam nepieciešama papildu aizsardzība. Tējas pagatavošanai ņem 1–2 tējkarotes drogas, aplej ar glāzi verdoša ūdens, ļauj 20–40 minūtes ievilkties.

• Imūnsistēmas stiprināšanai pagatavo tēju maisījumu, kurā ir ehinācijas, piparmētras, kliņģerītes, arī aveņu lapu droga.

• Tēja imunitātes stiprināšanai: vakarā tējkaroti sausas ehinācijas aplej ar 500 ml verdoša ūdens, ļauj nakti ievilkties. No rīta nokāš un lieto pa 100–150 ml trīs reizes dienā pusstundu pirms ēšanas. Kurss – 10 dienas, tad ievēro 5 dienu pārtraukumu un kursu atkārto.

Vai arī: vienādās daļās ņem ehināciju, ugunspuķi un salviju. No maisījuma pagatavo tēju.

• Pie dažādām kaitēm stikla burku piepilda ar sasmalcinātiem ehinācijas lakstiem, pārlej ar degvīnu. Noliek tumšā vietā un ļauj 2 nedēļas ievilkties. Laiku pa laikam burku sakrata. Lieto pa 1 ēdamkarotei no rīta 30 minūtes pirms ēšanas.

• Pirms gripas uzliesmojuma 3 ehinācijas ziedus, tējkaroti žāvētu, sasmalcinātu lapu un tējkaroti sasmalcinātu sakņu aplej ar glāzi verdoša ūdens. Glāzi tējas lieto 3 reizes dienā 20 minūtes pirms ēšanas.

Foto: SHUTTERSTOCK

• Pie uroģenitālās sistēmas iekaisumiem sajauc 4 daļas ehinācijas saknes, 3 daļas mežrozīšu paaugļu, 2 daļas maura sūrenes un māllēpes, 1 daļu viršu, papeļu pumpuru un pelašķu. Ņem 2 ēdamkarotes maisījuma, aplej ar glāzi ūdens, uzvāra un uz lēnas uguns pavāra 5 minūtes. Lieto pa 50 ml trīs reizes dienā pirms ēšanas.

• Kad ehinācijas sāk ziedēt, katru dienu var pakošļāt gabaliņu jau nobrieduša auga stumbra – vispārējai organisma profilaksei.

• Pie saaukstēšanās, gripas, dažādiem iekaisumiem, imunitātes uzlabošanai, kā organismu attīrošu un atjaunojošu līdzekli dzer ehinācijas tēju: 3 svaigus ziedus vai 2 tējkarotes sasmalcinātu lapu vai sakņu aplej ar 500 ml verdoša ūdens, ļauj 40 minūtes ievilkties. Dzer pa 1 glāzei 3 reizes dienā. Profilakses nolūkā – 1 glāzi dienā.

• Pret saaukstēšanas slimībām un gripu, kuņģa čūlu, galvas un locītavu sāpēm, asinsspiediena normalizēšanai, redzes uzlabošanai, apetītes veicināšanai, garastāvokļa uzlabošanai: tējkaroti svaigas vai žāvētas ehinācijas lapu sasmalcina, aplej ar verdošu ūdeni, uzvāra un 5 minūtes pavāra ūdens peldē. Ļauj ievilkties, dzer pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā pirms ēšanas.

• Pie prostatas adenomas, uroloģiskiem iekaisumiem, ginekoloģiskām kaitēm, pret aizcietējumu, kuņģa čūlu, gastrītu, muskuļu spazmām, vielmaiņas veicināšanai: smalki sasmalcinātas svaigas vai žāvētas ehinācijas lapas aplej ar spirtu vai degvīnu attiecībā 1:10. Ļaujiet ievilkties 10 dienas, nokāš. Dzer pa 25–30 pilieniem 3 reizes dienā pirms ēšanas.

• Vispārējai organisma profilaksei jaunās ehinācijas lapas var pievienot zaļajiem salātiem.

• Sasmalcinātas svaigas ehinācijas lapas pārlej ar augu eļļu, pievieno dilles, pētersīļus, sagrieztus dārzeņus. Šādi salāti labi palīdz pie anēmijas, avitaminozes, pret galvassāpēm, uzlabo ādas tonusu un asinsriti.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.