Jaunos vilina ārzemes 0
Kopš 2003. gada Latvijā džeza specialitāti var apgūt vidējās izglītības posmā. Pionieri šajā ziņā ir Rīgas Doma kora skolā, vēlāk džeza mūzikas programmas atvērtas arī mūzikas vidusskolās Rīgā, Ventspilī, Cēsīs un Jelgavā, bet kopš 2008. gada Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (JVLMA) darbojas džeza nodaļa, piedāvājot profesionālās bakalaura un maģistra programmas. Studentus uzņem piecās budžeta vietās (šogad bakalaura uzņemšanas eksāmenos pieteikušies 18 pretendenti). Ja ir vēlme, var studēt arī par maksu. Tas gan nav lēti – aptuveni divi tūkstoši eiro gadā.
Talsenieks Sigvards Dižais (19) rudenī būs J. Mediņa mūzikas vidusskolas džeza nodaļas sitaminstrumentu spēles 3. kursa audzēknis. Izvēlējies džezu, jo uzskata, ka ar šādu profesionālo bagāžu varēšot spēlēt dažādos stilos. Šobrīd Sigvards muzicē ansamblī kopā ar skolasbiedriem, spēlē arī Rīgas Tehniskās universitātes bigbenda sastāvā. Kopā ar abiem kolektīviem jaunais mūziķis jau trešo gadu uzstāsies Saulkrastu džeza festivāla koncertos. “Kad pabeigšu skolu, mēģināšu iekļūt džeza nodaļā kādā no Eiropas augstskolām,” Sigvards zīmē nākotnes plānus, un viņš ir viens no daudziem jaunajiem džezmeņiem, kas izvēlas šādu ceļu. “Gribu gūt jaunus iespaidus, nodibināt kontaktus – mūziķim tas ir svarīgi,” viņš saka, reizē uzsverot, ka ar iegūto bagāžu vēlas atgriezties Latvijā. “Latvija man ir devusi labu izglītību, un vēlos tai atdot ieguldījumu, un citur saņemto informāciju pārraidīt šeit.”
“Galvenā problēma – džeza studenti ir, taču profesionālu džeza pedagogu trūkst – šo lomu uzņēmušies praktizējošie mūziķi,” atzīst JVLMA džeza nodaļas vadītājs Indriķis Veitners. “Darba samaksa ir nesamērīgi maza, pedagoģija kļūst par blakus nodarbi līdzās profesionālai darbībai. Tomēr mūsu sniegtā izglītība ir līdzvērtīga Eiropas augstskolu piedāvājumam. Par to no jauna pārliecinājos, tikko kopā ar studentu, saksofonistu Artūru Sebri piedaloties 25. Starptautiskās džeza skolu asociācijas konferencē Lisabonā. Esam izaudzinājuši jaunu džeza mūziķu paaudzi, kas sevi piesaka ļoti spēcīgi un pārliecinoši. Pierādījums tam ir kaut vai fakts, ka liela daļa Rīgas Doma kora skolas absolventu šogad uzņemti pasaulē lielākajā mūsdienu mūzikas augstskolā – Bērklija mūzikas koledžā (ASV). Mūzikas akadēmijas džeza nodaļas absolventu – Dāvja Jurkas, Toma Poiša, Gustava Dankfelda, Reiņa Ozoliņa, Beātes Zviedres vai Daumanta Kalniņa – vārdi komentārus neprasa. Šodienas mūzikas vide prasa ļoti universālu mūziķi, un tieši šādu izglītību piedāvājam. Jauno mūziķu rokās ir visi mūsdienās nepieciešamie rīki, aranžēšana, kompozīcija, improvizācija un spēle dažādos ansambļos.”