Foto: Matauw/SHUTTERSTOCK

Dzērveņu ķemmēšana un cirpšana – kā to darīt pareizi! 0

Kā pareizi ķemmēt dzērveņu lauciņu – vai to darīt tikai stāvajiem vai arī ložņājošajiem dzinumiem? Kā apgriezt stāvos dzinumus? Tie taču ir ražojošie, un no to daudzuma atkarīga raža. Grāmatās atrastie apraksti ir domāti lielām plantācijām, jautā Ēriks.

Reklāma
Reklāma

Ķemmē vienā virzienā

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

“Ķemmēšana ir nepareizs apzīmējums, pareizāk būtu teikt – cirpšana, jo ķemmē tādēļ, lai varētu nocirpt garās, guļošās, pāraugušās stīgas. Ja nesaīsina, tās saaug krustu šķērsu un veido biezu mudžekli,” skaidro zemnieku saimniecības Stīgas īpašnieks Āris Šalkonis.

Dzērvenāji jāķemmē un jācērp katru pavasari, tiklīdz augi pamodušies (to var darīt līdz maija beigām). Nelielā stādījumā izmanto plastmasas siena grābekli. Vienmēr ķemmē vienā virzienā; kad garās stīgas izstieptas virspusē, tās ar roku paceļ gaisā un nogriež ar nazi vai šķērēm virs stāvdzinumu galotnītēm. Ogas veidojas tikai uz vertikālajiem dzinumiem, tāpēc, saīsinot garās horizontālās stīgas, raža nesamazinās.

CITI ŠOBRĪD LASA
Nevajadzētu dzērvenāju ķemmēt krustu šķērsu, jo tad veidojas haotisks stādījums, kurā ogas jāpiņķē laukā no stīgām.

Dzērvenāju iespējams ķemmēt arī ar pielāgotu pašgatavotu, grābeklim līdzīgu darbarīku, kur zaru vietā ik pēc 7–10 cm pievienoti 5–6 nazīši–asmenīši (tad augi netiks izplēsti ar visām saknēm).

Ja stādījums nav kopts no paša sākuma, garās stīgas apakšā ir izveidojušas biezu klājienu (režģi), kas ražojošos stāvdzinumus stipri attālinājušas no saknēm. Šajā gadījumā ķemmējot grābekli nevar laist līdz zemei, ar to var tikai viegli aizķert stīgas un tad tās nogriezt.

Pēc ķemmēšanas stādījumam vēlams uzbērt tīru, skābu kūdru. To dara ar grābekli un ūdens strūklu, lai kūdra nonāk apakšā un piepilda visu telpu (substrāts nedrīkst palikt karājamies gaisā), bet virspusē paliek tikai stāvdzinumi. Šādi stādījums ātri atjaunojas – apbērtās stīgas pārvēršas par saknēm.

Lai būtu ogas, nevis lapas

Lai neveidotos liela zaļā masa, bet gan liela ogu raža, dzērvenes ik gadu jāmēslo.

• Pirmoreiz mēslojumu dod agri pavasarī, vēl pat uz sniega: izkaisa 15 g parastā superfosfāta un 15 g kālija magnēzija kvadrātmetrā.

• Kad pumpuri sāk augt (maija vidū, beigās), lieto Hydrocomplex (NPK 12–11–18), devā 6 g kvadrātmetrā.

• Pirms ziedēšanas (t.i., pēc Jāņiem) vēlreiz piebaro ar Hydrocomplex, dodot 10 g kvadrātmetrā.

• Jūlija vidū lielogu dzērvenes mēslo ar nitraboru (kalcija nitrāta un bora maisījumu), devā 10 g kvadrātmetrā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.