Foto: Fotokita/Shutterstock

Dzērumā piedalās laupīšanā un par to saņem lielu sodu. Ko darīt, lai to samazinātu? 0

Esmu šokā – manu vīru notiesāja ar brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem! Lai gan viņš tiesā savu vainu atzina, jo bija klāt laupīšanas izdarīšanas brīdī, bet patiesībā īsti nesaprata, kas notiek (bija piedzēries). Īstais laupītājs bija kāds vīra paziņa (arī bija iedzēris). Mums ir divi mazi bērni, nestrādāju, tāpēc nezinu, kā tagad iztikšu un ko darīt. Vai ir vērts tiesas lēmumu pārsūdzēt? Varbūt apelācijas tiesa varētu sodu samazināt? MADARA Rīgā

Reklāma
Reklāma

Kas teikts Krimināllikumā

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Lasīt citas ziņas

“Likums nosaka, ka par laupīšanu, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem,” skaidro juriste Kristīne Krēsliņa. “Krimināllikuma 46. panta otrajā daļā paredzēts, ka tiesa, nosakot sodu, ņem vērā izdarītā noziedzīgā nodarījuma raksturu un nodarīto kaitējumu, vainīgā personību, atbildību mīkstinošos un pastiprinošos apstākļus.”

Iespējams, tiesa, nosakot sodu, nav ņēmusi vērā visus šos apstākļus kopumā. Tādā gadījumā ir vērts lēmumu pārsūdzēt. Jūsu vīram tad būtu jāiesniedz tiesai rakstveida pierādījumi par bērnu dzimšanu, izziņa par saviem un jūsu ienākumiem, aprēķins par to, cik izmaksā bērnu uzturēšana, raksturojums no savas darbavietas (ja tāda ir). Tiesai jāņem vērā arī konkrētā noziedzīgā nodarījuma raksturs un kaitējuma pakāpe – ir vai nav nodarīti materiāli zaudējumi valstij vai privātpersonām, personīgs kaitējums cilvēku veselībai. Arī tas šajā gadījumā ir būtiski.

CITI ŠOBRĪD LASA

Krimināllikuma 35. panta otrajā daļā noteikts, ka soda mērķis ir vainīgo personu sodīt par izdarīto noziedzīgo nodarījumu, kā arī panākt, lai notiesātais un citas personas pildītu likumus un atturētos no noziedzīgu nodarījumu izdarīšanas.

Tiesu prakse

Augstākā tiesa savulaik norādījusi – lai novērstu noziedzīgu nodarījumu recidīvu (atkārtošanos), kriminālsodam jābūt tādam, kas orientēts uz likumpārkāpēja sociālo adaptāciju un resocializāciju. Piemērojot sodu, svarīgi motivēt personu iegūt izglītību, profesiju, sagatavoties dzīvei sabiedrībā, tāpēc jāpalīdz likumpārkāpējam saprast savas problēmas un parādīt, ka viņš ar tām spējīgs pats tikt galā.

Nav pamata uzskatīt – reāla brīvības atņemšana varētu palīdzēt sasniegt soda mērķus, turklāt laupīšanā jūsu vīrs piedalījies neapdomības dēļ, ko ir vaļsirdīgi atzinis un nožēlojis. Nosakot sodu, jālūdz tiesu vadīties ne vien no formāliem kritērijiem un tiesību normām, bet arī no vispārīgiem tiesību principiem, izvērtējot soda samērīgumu.

Augstākā tiesa turklāt norādījusi, ka kriminālsodu politikas pamatā ir arī soda samērīguma princips. Šo tēzi būtu grūti apšaubīt, jo saskaņā ar tiesību zinātnes atziņām samērīgums uzskatāms par vienu no būtiskiem tiesību principiem. Piemērojot samērīguma principu, soda noteikšanā svarīgi pārbaudīt:

• vai konkrētais sods ir piemērots likumīga mērķa sasniegšanai;

• vai šo mērķi nevar sasniegt ar citiem, saudzīgākiem līdzekļiem;

• vai labums, ko soda rezultātā iegūst sabiedrība, ir lielāks par notiesātās personas tiesību un brīvību ierobežojumu.

Ja sods neatbilst kaut vienam no šiem kritērijiem, tas nav uzskatāms par atbilstīgu un konkrētajā gadījumā piemērojamu.

Varbūt var pat attaisnot

Nav apšaubāms, ka brīvības atņemšana var būt piemērota likumdevēja noteikto soda mērķu sasniegšanai, tomēr šajā gadījumā tā noteikti neļaus veicināt notiesātās personas socializāciju, tieši otrādi – liegs ne vien ikdienas kontaktus ar apkārtējo sabiedrību, bet arī darba iespējas.

Reklāma
Reklāma

“Soda mērķus noteikti iespējams sasniegt ar citiem līdzekļiem, piemēram, piespiedu darbu,” piebilst K. Krēsliņa. “Labums, ko sabiedrība iegūtu, atņemot šim cilvēkam brīvību, tomēr ir diskutabls, jo soda negatīvo ietekmi visvairāk izjutīs viņa ģimene – bērni, kuru augšanai un attīstībai nepieciešama tēva klātbūtne, un māte, kurai šobrīd nav pietiekamu ienākumu bērnu uzturēšanai.”

Apelācijā noteikti vajadzētu ierakstīt, ka jūsu vīrs, atrodoties brīvībā, apsola vairs neizdarīt nekādus likumpārkāpumus.

Šie ir būtiskākie aspekti, kurus derētu pieminēt apelācijas sūdzībā, taču, iespējams, ir vēl arī citi. Tos var noskaidrot, pilnībā iepazīstoties ar visiem lietas materiāliem, tāpēc iesakām jūsu vīra aizstāvību uzticēt zvērinātam advokātam. “Apelācijā varētu lūgt jūsu vīru pat attaisnot, jo viņa darbībās nav noziedzīga nodarījuma sastāva. Taču precīzāk to varat noskaidrot, konsultējoties ar advokātu,” secina juriste.

SVARĪGI

Krimināllietās par pārsūdzības iesniegšanu tiesā nav jāmaksā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.