Aptauja: Kā, jūsuprāt, efektīvāk var mazināt alkohola patēriņu Latvijā? 3
Andris Grīnbergs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Arnis Blumbergs Jūrmalā: “Visas bodes ciet un lieta darīta – tas tā, humoram, bet nopietni uz šo jautājumu var atbildēt tikai valdība un politiķi, parastam pilsonim, lasot valdības atbalstīto plānu alkoholisma ierobežošanai, tā vien gribas pasmaidīt – naivie!
Ar ierobežojumiem, tas ir, ar varu, būtiskus uzlabojumus nav iespējams panākt – vismaz vēsture tā liecina! Kaut kādus īslaicīgus rezultātiņus – jā, bet ne jau tas mums vajadzīgs. Var sarakstīt kaut simt plāna punktus – nebūs līdzēts. Ilgu problēmu nevar tā viens un divi atrisināt.”
Marģers Jaudzems Jēkabpilī: “Visefektīvāk? Tur jau tā nelaime, ka mēs vienmēr un visur gribam efektīvi un uzreiz. Nu kur galvas tiem, kas iedomājas, ka autovadītājiem atļautas 0,2 promiles nu būs tā brīnumainā burvju nūjiņa! Kā var “uzsēsties” uz tām 0,5 vai 0,2 promilēm, ja katru dienu lasām par dzērājšoferiem, kam bijušas 1,5, 2,5, pat 3,5 un vairāk!
Neatceros ziņu, ka smagu avāriju būtu izraisījis autovadītājs ar 0,5 promilēm asinīs. Pastiprināt transporta līdzekļu vadītāju kontroli? Pie katra kilometru staba ceļu policistu taču nenoliksi! Pārskatīt tirdzniecības laiku? Ierobežot mārketingu?
Izņemt lētos odekolonus un tīrīšanas līdzekļus no tirdzniecības? Paplašināt valsts atbalstu atkarības ārstēšanai? Nuja, var saukt vēl un vēl, bet pietiek pastaigāt pa tirgu, lai uzreiz būtu skaidrs, cik visas tās cīņas, pastiprināšanas un ierobežošanas efektīvas. Nevajag nezin ko plānot un skaļi bazūnēt – klusi un pacietīgi jāstrādā, un ilglaicīgi!”
Anna Tomsone Ventspilī: “Tos cilvēkus, kam jau 40 un 50 gadi, neviens vairs nepārmācīs, jādomā par jaunatni. Audzināšana ir grūts un garš process. Jāsāk ģimenē, skolā. Ierobežot var vienmēr, domāju, ka iedarbīgāk būtu audzināt ar labu piemēru. Bet ko bērni redz? Nevienos svētkos neiztiek bez alkohola. Alkoholisma problēma ir veca kā pasaule, izdomāt ko jaunu ir grūti.”