Dzeramā soda dārzā? Jā, lielisks palīgs pret daudzām kaitēm. 10 idejas 5
Soda dārzā var būt ļoti labs palīgs. Tā ir droša augiem un kukaiņiem, pat, pārdozējot sodas daudzumu, tā nepasliktinās ražas kvalitāti.
Ņemiet vērā: sodas šķīduma sagatavošanai neizmantojiet metāla traukus un nesildiet iegūto šķīdumu vairāk par 55 grādu temperatūru, citādi soda var zaudēt savas vērtīgās īpašības.
1. Dzeramā soda pret miltrasu
Miltrasa var negatīvi ietekmēt gandrīz visas dārzā augošās kultūras un ziedus. Šī bīstamā sēnīšu slimība ātri izplatās uz netālu augošajiem augiem, tādējādi var ietekmēt visa dārza ražu. Lai paglābtu augus no nevēlamā kaitnieka, piedāvājam pārbaudītas repceptes:
* 1 litrā ūdens izšķīdina 1 ēdamkaroti sodas, pievieno 1 ēdamkaroti augu eļļas un 1 glāzi trauku mazgājamā līdzekļa. Iegūto šķīdumu rūpīgi samaisa, ielej pulverizatorā un sausā laikā apsmidzina augus. Pēc nedēļas apsmidzināšanu atkārto.
* 5 litros ūdens izšķīdina 20 gramus šķidro ziepju un 2 ēdamkarotes dzeramās sodas, labi samaisa un izmanto augu apsmidzināšanai. Maksimālā efekta iegūšanai apsmidzināšanu atkārto vismaz 5 reizes sezonā. Pirmo reizi augus vajag apsmidzināt pirms ziedēšanas, bet pēc tam – katru nedēļu.
2. Rožu atjaunošana ar sodas palīdzību
5 litros ūdens izšķīdina 1 tējkaroti sodas, ½ tējkaroti ožamā spirta un 1 tējkaroti angļu sāls (magnija sulfāts). Ar iegūto šķīdumu apsmidzina rožu krūmus. Tas veicinās jaunu dzinumu augšanu.
3. Soda – palīgs cīņā ar nezālēm
Jums ir apnicis cīnīties ar mazajām nezālēm, kas, par spīti jūsu pūlēm, starp dārza flīzēm uz celiņiem pamanās izlīst atkal un atkal? Sagatavojiet spēcīgu sodas šķīdumu (2–4 ēdamkarotes uz 1 litru ūdens) un ielejiet tieši spraugās starp plāksnēm. Pēc 4–5 nedēļām procedūru atkārtojiet. Noteikti nevajag žēlot sodu: jo stiprāks būs uzlējums, jo mazāk paliks nezāļu.
4. Kāpostu sardzē
Nekaunīgie kāpuri, graužot jauno kāpostu lapas, var atstāt saimniekus bez ražas. Lai to nepieļautu, ņem vienādās daļās sodu un miltus, samaisa un vienmērīgi izbārsta gan uz augsnes virskārtas, gan uz pašiem kāpostiem.
5. Tomātu piebarošana ar sodu
Lai tomāti ātrāk nogatavotos, apsmidzina tomāta stumbrus ar 0,5% dzeramās sodas šķīduma vai aplej augus pie saknēm ar to pašu šķīdumu, tikai koncentrētāku (3,5%).
6. Soda – palīgs pret kaitēkļiem
Ja dekoratīvo stādījumu ziedēšanas laikā un neilgi pirms augļu un dārzeņu ražas novākšanas jūsu dārzam ir vērojams kaitēkļu (piemēram, laputu) uzbrukums, nelietojiet ķīmiskus palīglīdzekļus, bet augus rūpīgi apstrādājiet ar sodas šķīdumu (12–15 grami uz 0,5 litriem ūdens).
7. Augsnes skābuma regulētājs
Dzeramā soda – pats pieejamākais sārms. Ja dārzā ir skāba augsne, izšķīdina sodu ūdenī (100 grami uz 1 litru ūdens), iegūto šķīdumu izlej svaigi apstrādātā augsnē, pēc tam nolīdzina grunti ar grābekli.
8. Neaizstājams līdzeklis vīnogām
Ogu ienākšanās laikā apsmidzina vīnogulājus ar 5% sodas šķīdumu. Tas palīdzēs ogām kļūt saldākām un pasargās tās no pelējuma.
9. Mazgāšanas līdzeklis rokām uz sodas bāzes
Ja jūs, strādājot dārzā, neizmantojat cimdus, tad noteikti ne reizi vien galvassāpes ir sagādājusi melnumu nomazgāšana no rokām pēc dārza darbu paveikšanas. Uzberiet nedaudz dzeramās sodas uz mitrām un nedaudz ieziepētām rokām un paberzējiet tās aptuveni 2 minūtes. Soda, iekļūstot epidermā, šķīdina netīrumus. Tieši tāpat soda palīdz atmazgāt papēžus, tādēļ tiem, kam baudījumu sagādā staigāšana basām kājām, noteikti nevajag sev to liegt.
10. Soda – nepatīkamās komposta smakas likvidētāja
Komposta kaudze sadalīšanās procesā dažkārt var radīt nepatīkamu smaku. Lai no tās izvairītos, ieberiet komposta kaudzē nedaudz sodas.