Dzeram zāles – pareizi un gudri. Kad lietot? Veselu vai sasmalcinātu? U.c. atbildes 2
Medikamenti nav konfektes. Kad vien bez tiem var iztikt, labāk ir organismu lieki neapgrūtināt. Bet, ja nepieciešams lietot, jāprot vai jāmācās zāles dzert tā, lai gūtu maksimālu efektu.
Atbilde uz vaicājumu, kā jālieto zāles, varētu likties pašsaprotama – kas gan tur nezināms! To taču allaž atkārto gluži kā mantru: visdrošāk konsultēties ar ārstu un dzert tieši tās, tādā devā un tik ilgi, kā ieteicis dakteris. Taču, lai panāktu vēlamo un vispilnīgāko medikamenta iedarbību, tikpat svarīgi zināt un ievērot – kad, kā un ar ko kopā.
Kad dzert
Daļu no zālēm svarīgi uzņemt tukšā dūšā – lai medikamenta aktīvā viela neveidotu reakciju ar kuņģī esošajiem pārtikas produktiem vai kopā ar apēsto pārlieku drīz neaizceļotu tālāk gremošanas traktā. Tas nozīmē – stundu pirms kārtējās maltītes.
Tukšā dūšā dzerami hormonālie un kontraceptīvie medikamenti, ko daudzi pārtikas produkti var absorbēt. Arī daudzas asinsvadus paplašinošas, asinsspiedienu regulējošas un sirds zāles ieteicamāk lietot, kamēr kuņģī nav ēdiena – gan iedarbosies efektīvāk, gan neveidosies kāda nevēlama mijiedarbība ar uzturvielām. Tāpat tukšā dūšā iesaka uzņemt imūnsistēmu stimulējošus līdzekļus – vobenzīmu un citus, skaidro farmaceite Zinta Iekļava.
!Ņem vērā! Tā kā pat vienam mērķim paredzētiem medikamentiem rekomendācijas var arī atšķirties, zāļu lietošanas instrukcijā vienmēr rūpīgi jāizlasa, kā un kad konkrētais preparāts dzerams.
Norāde pirms ēšanas liecina, ka zāles jāiedzer vismaz pusstundu pirms ēdienreizes. Ir medikamenti, kuru maksimāli efektīvai iedarbībai nepieciešama kuņģa skābā vide. Šī nosacījuma ievērošana svarīga, lietojot, piemēram, dzelzs preparātus, kas pilnvērtīgi uzsūcas tikai skābā vidē. Citādi gadās, ka tos dzer un dzer, taču gaidītā efekta nav – tā vienkāršā iemesla dēļ, ka medikamentu uzņem nepareizi, uzsver ģimenes ārste Sandra Mickeviča.
Pusstundu pirms maltītes lietojami arī līdzekļi, kuru uzdevums ir sagatavot kuņģi ēdiena uzņemšanai, aizsargāt tā gļotādu no ēdiena izraisīta kairinājuma, piemēram, gastrīta gadījumā vai lai nomāktu kuņģa skābes izdalīšanos, ja tās rodas par daudz. Kuņģi saudzējošus medikamentus nākas dzert arī tad, ja jālieto vēl citas zāles, kas nevēlami ietekmē gremošanas traktu.
Tāpat jārīkojas ar žults izdali veicinošiem preparātiem un, piemēram, nošpu, ko lieto spazmu un to izraisītu sāpju mazināšanai. Lietojot pēc ēšanas, efekts nebūs tik labs, jo daļa medikamenta saistīsies ar kuņģī esošo pārtiku.
Homeopātiskos līdzekļus uzņem 20 minūtes pirms ēšanas, zirnīšus nosūkājot. Ja tie ir pilienu formā, nepieciešamo daudzumu izšķīdina ūdenī.
Ēšanas laikā – ieturot maltīti vai uzreiz pēc tās – lietojami dažādi gremošanas fermenti, kas papildina organisma dabiski izdalītos. Ja savu fermentu uzturvielu pārstrādei ir par maz, preparāta veidā uzņemtie palīdz gremošanas procesu norisei.
Kopā ar ēdienu dažkārt tiek pieļauts dzert īpaši stipras iedarbības antibiotikas, lai mazinātu iespējamās nepatīkamās blakusparādības.
Zāles, ko ieteikts dzert pēc ēšanas, jāuzņem nevis tūlīt, kad pabeigta maltīte, bet gan aptuveni stundu pēc ieturēšanās. Tad visi aktīvie ēdiena pārstrādes procesi ir rimuši, kuņģa skābe reaģējusi. Tas svarīgi, lai tablete netiktu noārdīta reizē ar apēsto pārtiku.
Pēc maltītes nereti iesaka lietot zāles, kas var kairināt kuņģi vai veicina kuņģa skābes izdalīšanos, un arī vitamīnus. It īpaši, ja tie ir kompleksā ar minerālvielām un mikroelementiem un izraisa smaguma sajūtu.
!Uzmanību! Ja medikamenta lietošanas instrukcijā nav īpaši norādīts, kad tas jāuzņem, to dzer pusstundu pirms ēšanas. Nonākot kuņģī, kamēr tas nav piepildīts ar ēdienu, zāles iedarbojas ātrāk.
Veselu, sadalītu vai sasmalcinātu
Viens jebkuru tableti norij veselu, citam tā ķeras rīklē, tāpēc drupina vai košļā. Vēl kāds iegādājas tādas, kas satur, piemēram, desmit miligramus aktīvās vielas, nevis piecus, cik vajadzētu uzņemt vienā reizē. Tad lauž ripiņu uz pusēm, jo tā izdevīgāk – lielākas devas tabletēm cena nereti ir zemāka.
Bieži vien pacienti tableti smalcina, jo baidās, ka tā izēdīs caurumu kuņģa gļotādā. Ja konkrētajām zālēm šāda blakusiedarbība iespējama, tā var izpausties šā vai tā, jo nevēlamais efekts rodas, aktīvajai vielai nonākot asinsritē un bojājumu izraisot no iekšienes, ķīmiskā procesā, nevis tikai tabletes tiešā saskarē ar kuņģa virsmu.
Lai izvairītos no varbūtēja kairinājuma un ja nav strikti norādīts citādi, medikamentu ar šādu iespējamu blakni var dzert pēc ēšanas vai arī, jautājot ārstam, papildus lietot kādu kuņģa gļotādu sargājošu līdzekli.
Aplami rīkojas tie, kuri tableti, kas jādzer vienreiz dienā no rīta, sadala sīkāk un noteikto zāļu devu iedzer divās vai trīs reizēs. Tad medikamenta iedarbība ir nevienmērīgāka un vēlamais efekts, vienā reizē uzņemot nepietiekamu daudzumu, var palikt nesasniegts.
Dalīt var tabletes, kuru virsmā ir rieva. Ja tādas nav, bīstamāk tā rīkoties ar medikamentiem, kurus uzņemot neatbilstošā, pārāk lielā vai mazā, devā, var rasties nopietnāki sarežģījumi. Piesardzība vietā arī tad, ja zāļu lietotājs ir gados vecāks, pret sevi nevērīgāks vai vientuļš – ja ko sajauks vai piemirsīs, nebūs neviena, kas atgādinās un palīdzēs.
Apvalkotās tabletes nedrīkst ne sasmalcināt, ne lauzt uz pusēm. Pateicoties īpašajam pārklājumam, zāļu aktīvā viela asinīs uzsūcas, nonākot tievajā zarnā, iedarbojas vienmērīgi un pakāpeniski, nekairinot kuņģi. Ja apvalku sabojā, šis speciāli radītais medikamenta darbības mehānisms tiek izjaukts.
Kapsulu formā medikamentus izgatavo, lai želatīna vai cietes čauliņa kavētu zāļu aktīvo vielu pārāk ātru uzsūkšanos asinīs – piemēram, jau caur mutes gļotādu – vai sargātu to no kuņģa skābes tūlītējas iedarbības. Kapsulās ražo arī tādas zāles, kam ir izteikti nepatīkama garša vai kairinoša iedarbība. Tāpēc izjaukt kapsulu nevajadzētu. Ja formas vai reizēm arī psiholoģisku iemeslu dēļ šādi fasētu medikamentu ir grūti norīt, var izvēlēties to pašu preparātu tabletēs. Vairumam medikamentu tāda alternatīva ir.
!Skatam ir nozīme! Noteiktā formā medikamentus neizgatavo nejauši vai dažādības dēļ, tāpēc nepareizi ir ar to rīkoties pašdarbnieciski.
Vai un ko uzdzert
Trenēts tablešu lietotājs nelielu zāļu ripiņu var iemanīties uzņemt tāpat vien – iemetot mutē un norijot kopā ar siekalām. Taču šāds paņēmiens nav ieteicams! Arī ar nelielu šķidruma malciņu vien nevajadzētu iztikt.
Vispiemērotāk zālēm uzdzert ūdeni. Vislabāk, ja tas ir siltens, tad organismam nav papildus jānopūlas, lai to sasildītu.
Uz katru tableti ieteicams izdzert pusi vai veselu glāzi ūdens. Tas palīdz zāles norīt un aizskalot uz kuņģi, lai tablete ceļā neiestrēgtu nevietā vai nepieliptu pie gļotādas. Lai medikaments sekmīgāk nonāktu, kur vajag un labāk iedarbotos, to ieteicams uzņemt stāvus pozā un tādā arī palikt vēl brīdi pēc tam. Dažiem preparātiem šis nosacījums īpaši uzsvērts lietošanas instrukcijā.
Pietiekams ūdens daudzums zālēm jāuzdzer arī tāpēc, lai atvieglotu nieru filtrācijas darbību.
Zālēm noteikti nevajadzētu uzdzert kafiju vai stipru tēju, kā dažkārt mēdz darīt pie datora strādājošie – ja iesāpas galva, ņem pretsāpju tableti un uzdzer malku no krūzes, kas turpat pa rokai. Kofeīns un pretsāpju vielas nav laba kombinācija, turklāt šādā situācijā bieži vien prātīgāk izkustēties, mazināt muskuļu sasprindzinājumu, ieelpot svaigu gaisu, nevis uzreiz ķerties pie tabletes.
Silta (nevis karsta!), neitrāla zāļu tēja – piemēram, kumelīšu vai liepziedu – nekaitēs un zāļu iedarbību nemainīs.
Joprojām izplatīts pieņēmums, ka kuņģi aizsargā piens, taču ļoti daudzi medikamenti ar to konfliktē. Tāpēc pienu uzdzert zālēm ir aplami.
Lietojot antibiotikas, kas nogalina gan kaitīgās, gan organismam labvēlīgās baktērijas, mikrofloras normalizēšanai noder kefīrs, tīrkultūra vai citi gremošanas fermentus saturoši skābpiena produkti. Taču tie lietojami dienas ritumā, nevis tieši kopā ar zālēm. Turklāt antibiotiku izjaukto līdzsvaru organisma mikroflorā iespējams efektīvāk atjaunot, uzņemot lakto un bifido baktērijas preparāta veidā, nevis tikai ar uzturu.
Medikamentiem nedrīkst uzdzert greipfrūtu sulu – tā ir stipra, padara zāļvielas neaktīvas, saīsina to iedarbības ilgumu. Arī ar citu augļu sulām nevajadzētu aizrauties, jo, lai gan ne tik aktīvas, tās tāpat ir skābenas. Kombinācijā ar vairumu medikamentu papildu skābums nav vēlams.
!Visparastākais – vislabākais! Ūdens ir visneitrālākais šķidrums, tas nesatur vielas, kas var kaut kā mainīt zāļu iedarbību.
Pa vienai vai visas uzreiz
Hronisku slimību ārstēšanai nereti nākas lietot vairākus medikamentus ik dienu. Lai neapjuktu ieteikumos, ērtības labad kopā ar speciālistu var izveidot sarakstiņu, sagrupējot, kuras no tām jādzer pirms ēšanas un kuras pēc maltītes, kuras jāuzņem no rīta, kuras – pirms miega.
Lai neaizmirstu, vai zāles izdzertas, īpaši, ja lietojami vairāki medikamenti, var jau iepriekšējā vakarā salikt atsevišķos trauciņos visu medikamentu komplektu rīta, pusdienlaika un vakara devai.
Ja divas vai trīs reizes dienā jāuzņem pa trim četriem medikamentiem, darot to ar pusstundas vai stundas atstarpi, zāļu uzņemšana ievilktos un, ļoti iespējams, kādu aizmirstos iedzert. Tomēr nevajadzētu arī visas tabletes norīt vienā rāvienā. Pareizāk vismaz ar dažu minūšu starplaiku ieņemt pa vienai, katrai kārtīgi uzdzerot ūdeni.
Gan ilgstošas iedarbības sirds ritmu un asinsspiedienu regulējošus, gan pretsāpju medikamentus lietojot, labāko efektu var panākt, ja to aktīvās vielas daudzums asinīs dienas ritumā ir vienmērīgi vienāds. Dažiem šo grupu medikamentiem lietošanas instrukcijā īpaši uzsvērts: uzņemt no rīta, vienā un tajā pašā laikā, uzdzerot daudz ūdens. Tas jāievēro.
!Lai nav dubultdevu! Tiem, kuriem vienlaikus lietojami vairāki medikamenti, ko, iespējams, izrakstījuši dažādi speciālisti, vajadzētu vērsties pie ģimenes ārsta vai izjautāt farmaceitu, vai to vidū nav vairāki vienādas iedarbības preparāti.
ĪPAŠAS PIEBILDES
Ja nākas lietot antibiotikas, vienmēr tiek atgādināts, ka svarīgi ir tās dzert tik ilgi un tādā devā, kā noteicis ārsts. Taču, lai pretmikrobu vielu daudzums organismā ārstēšanās laikā būtu pastāvīgs, tikpat ieteicami tās uzņemt ar noteiktu, vienmērīgu laika intervālu, aptuveni stundu pirms vai pēc ēšanas.
Aktivēto ogli vai līdzīgus absorbējošus medikamentus nav ieteicams lietot vienlaikus ar citām zālēm – tā kā tie piesaista arī aktīvās zāļvielas, gaidītā efekta no tām nebūs.
Ja aktivētā ogle jālieto, to iedzer vismaz stundu pēc citu medikamentu uzņemšanas, kad tie jau uzsūkušies.
Der zināt, ka no bezrecepšu kalcija preparātiem, ko lieto osteoporozes profilaksei, vienā medikamenta ieņemšanas reizē uzsūkties spēj tikai aptuveni 200 miligrami kalcija. Ja tablete satur lielāku devu, neuzņemtais tiek izvadīts no organisma. Taču nierēm tas tāpat jāizfiltrē, un ir risks, ka var rasties nierakmeņi. Turklāt ne visiem un ne vienmēr, sasniedzot riska vecumu, kaulu trauslums tiešām ir aktuāla problēma. Tāpēc, pirms kalciju lietot tabletēs, vajadzētu pārbaudīt tā daudzumu asinīs, iesaka daktere Mickeviča.
Lietojot kalcija preparātus, īpaši jāatceras gan par ūdens uzdzeršanu tabletei, gan pietiekamu šķidruma uzņemšanu kopumā, jo tie veicina aizcietējuma rašanos.