Foto: Fotolia

Dzērājšoferiem piedraud ar piespiedu ārstēšanu 0

Saeimas Tautsaimniecības komisijā vakar, apspriežot priekšlikumus grozījumiem Ceļu satiksmes likumā, karstas diskusijas izraisījās par ierosinājumu transportlīdzekļu tiesības tiem, kam tās atņemtas par braukšanu dzērumā, ļaut atgūt tikai pēc ārstēšanās. Turklāt vēl būtu arī jāpierāda, ka vismaz gadu nav lietoti alkoholiskie dzērieni, ko apliecinātu ārstējošā narkologa atzinums.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Tieslietu ministrija konstatējusi, ka spēkā esošā sodu sistēma, kas par braukšanu reibumā paredz piemērot naudas sodu, auto vadītāju tiesību atņemšanu un administratīvo arestu, nemazina dzērājšoferu skaitu.

Vidēji katru dienu pie stūres dzērumā tiek pieķerti 10–20 autovadītāji. Tādēļ, lai efektīvāk novērstu braukšanu apreibinošo vielu ietekmē, atgriešanās ceļu satiksmē būtu pieļaujama tikai pēc ārstēšanās un noteikta laika posma.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiesa, ir apšaubāms, ka valstij būs tik daudz naudas, lai apmaksātu ārstēšanu visiem apmēram 5000 cilvēkiem, kam gada laikā tiesības atņemtas par braukšanu alkoholisko dzērienu vai narkotisko vielu reibumā. “Vai valsts tiešām ir gatava nodrošināt piespiedu ārstēšanu visiem autovadītājiem, kam izelpā vai asinīs konstatētas 0,2–0,5 promiles?” deputātiem vaicāja Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) valdes loceklis Jānis Golubevs.

Saeimas komisijā arī izskanēja ideja, ka visi dzērājšoferi nav vienādi un piespiedu ārstēšana būtu nepieciešama tikai tiem, kuriem ir atkarība. Taču pārējiem būtu obligātas apmācības, kā “savietot alkoholisko dzērienu lietošanu un auto vadīšanu”.

Liela daļa dzērājšoferu vienkārši neapzinoties, cik ilgs laiks nepieciešams, lai pēc alkoholisko dzērienu lietošanas atkal droši vadītu auto. No pēdējās izdzertās glāzes jāpaiet vismaz 12 stundām, lai sāktu domāt par stūrēšanu. Ja lietots ļoti liels daudzums alkohola, tad jāgaida vismaz 24 stundas, līdz droši sēsties pie stūres. Viena daļa izmaksu par šādām apmācībām būtu jāsedz pašam dzērājšoferim.

Priekšlikums par dzērājšoferu ārstēšanu atlikts līdz likumprojekta grozījumu 3. lasījumam. Līdz tam ieinteresētajām pusēm – CSDD, Tieslietu ministrijai un Satiksmes ministrijai – diskusijās jānonāk pie labākā risinājuma.

Šobrīd par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola vai citu apreibinošo vielu ietekmē piešķir maksimālo pārkāpuma uzskaites punktu skaitu – 8. Tāpat tiek piemērots naudas sods un vadīšanas tiesību atņemšana līdz pat četriem gadiem, kā arī administratīvais sods – arests līdz 15 diennaktīm. Lai atjaunotu vadīšanas tiesības pēc tiesību atņemšanas, jānokārto B kategorijas teorētiskais un vadīšanas eksāmens.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.