Džemperis bez vīlēm, adīts no kakla izgriezuma 0
Autore: Tautas daiļamata meistare BAIBA PILĀNE
“Gribu uzzināt, kā top džemperis, ko sāk adīt no kakla izgriezuma, nevis no apakšmalas.” LILITA VALMIERĀ
Šo apģērba gabalu var ļoti vienkārši uzmeistarot, tāpēc rokdarbnieces to iesaukušas par sliņķu džemperi. Ada tikai labiski, turklāt iztiek bez vīlēm. No kakla izgriezuma sākts džemperis ar reglāna piedurknēm ir ideāls risinājums arī nelielam dzijas daudzumam. Iesācējai vajadzētu izvēlēties melanžas jeb toņu pārejās krāsotu dziju. Tad mazāk izcelsies kļūdas un nevienādais adījums, kā arī pats darba process nebūs tik vienmuļš.
Nepieciešamie materiāli
• 300 g Noro Flower Bed dzijas, 100 g/360 m (sastāvs: 35% zīda, 35% mohēras un 30% vilnas; nopērkama salonā “Hobbywool” Vecrīgā, M. Pils ielā 6). Izvēloties cita ražotāja materiālu, vajadzētu pievērst uzmanību svara/garuma attiecībai. Pieņemts uzskatīt, ka vidēja lieluma džemperim, ko ada vienkāršā rakstā, vajag vismaz vienu kilometru dzijas.
• 3. numura apaļās adāmadatas. Ērtāk ir, adot stāva daļu, izmantot vairākas viena numura apaļās adāmadatas, kam ir atšķirīgs auklas garums. Sāk adīt ar 60 cm garām adatām, bet, kad darbs pusē, adījumu pārliek uz 120 cm garajām. Piedurknēm vajadzēs 3. numura zeķu adāmadatas.
• Četri valdziņu marķieri. Var izmantot arī saspraužamās adatas vai krāsaina diega pavediena cilpiņas.
• Piegrieztne – gatavs trikotāžas džemperis. Pēc tā varēs viegli aprēķināt un darba procesā salīdzināt.
Darba gaita
Vispirms uzada paraugu, lai varētu aprēķināt kakla izgriezuma valdziņu skaitu. Valkājot džemperi, būs ērtāk, ja kakla izgriezums būs pietiekami brīvs – aptuveni 60 cm. Konkrētā modeļa adījuma paraudziņā 1 cm ir 2 valdziņi, attiecīgi kopējais sākuma valdziņu skaits ir 60 cm x 2 valdz. = 120 valdz. Vienkāršota reglāna proporciju formula ir šāda: priekšdaļai izmanto 1/3 no valdziņu kopskaita, mugurdaļai – 1/3, bet katrai piedurknei – 1/6.
Reglāna augšdaļa. Uzmet valdziņus uz apaļajām adāmadatām. Pirmo kārtu adot, reglāna līniju vietās ieliek valdziņu marķierus. Kārtas sākumā uz adāmadatas starp valdziņiem uzver pirmo marķieri (tam jābūt no pārējiem trim marķieriem atšķirīgā krāsā).
Noada 20 piedurknei paredzētos valdziņus, ieliek otro marķieri, noada 40 priekšpuses valdziņus, ieliek trešo marķieri, noada 20 otras piedurknes valdziņus, ieliek ceturto marķieri, noada atlikušos 40 mugurpuses valdziņus – pirmā adījuma kārta gatava.
Turpina adīt labiski, raugoties, lai valdziņi nebūtu sagriezušies ap adatu.
Kad vēl viena kārta noadīta un līdz pirmajam (atšķirīgajam) marķierim atlicis viens valdziņš, sāk veidot reglāna līniju, pieaudzējot valdziņus.
Pieaudzējuma kārta. * No viena valdziņa, kas atrodas pirms marķiera, noada divus jaunus valdziņus (labiski un labiski griezti, nenolaižot no kreisās adatas). Pārceļ marķieri un no nākamā valdziņa atkal noada divus valdziņus. Turpina adīt labiski, līdz atlicis 1 valdziņš pirms nākamā marķiera. * Atkārto no * līdz * pavisam četras reizes. Tādējādi kopā kārtā tiek pieaudzēti 8 jauni valdziņi.
Nākamo kārtu ada labiski. Turpmāk ada pārmaiņus pieaudzējuma kārtu un labisko kārtu. 1. 2.
Stāva daļa. Kad sasniegts vajadzīgais džempera platums (to nosaka, salīdzinot ar piegrieztni jeb pielaikojot uz auguma), valdziņu pieaudzēšanu pārtrauc. Noada mugurpuses valdziņus, izņem marķieri, piedurknei paredzētos valdziņus uzver uz palīgdiega, izņem otru marķieri. Uzmet 8 valdziņus paduses ērtumam un turpina adīt priekšpusi. 3. 4. Tāpat rīkojas ar otru piedurkni. Tālāk ada pa apli tikai stāva daļu, bet abu piedurkņu valdziņi tiks adīti atsevišķi. Adīšanas gaitā darbu vajadzētu pielaikot uz auguma, lai noteiktu vajadzīgo garumu.
Slīpās apakšmalas veidošana. Ar marķieriem atzīmē 10 vidējos priekšpuses valdziņus. Ada pa apli līdz pirmajam marķierim, darbu apgriež otrādi, uz adāmadatas uztaisa apmetumu un, stingri pievelkot pavedienu, noceļ pirmo valdziņu. Ada kreiliski līdz otrajam marķierim. Atkal darbu apgriež otrādi, uztaisa apmetumu, pirmo valdziņu noceļ un ada labiski, līdz atlikuši 4 valdziņi līdz iepriekšējās kārtas pagrieziena vietai. Turpina adīt turp–atpakaļ nepabeigtās kārtas, katru reizi atkāpjoties par 4 valdziņiem. Kad vēlamais mugurpuses garums ir sasniegts, pa apli noada visu apakšmalas valdziņu vienu kārtu.
Piedurkne. Piedurknes valdziņus no palīgpavediena pārceļ uz adāmadatām. Džempera padusē papildus uzņem 8 jaunus valdziņus ērtumam. Turpina adīt pa apli, izmantojot 4 vai 5 zeķu adāmadatas. Neliela viltība, kā tikt galā ar caurumiem, kas parasti veidojas padusē piedurknes un stāva daļas savienojuma vietā. Uzsākot adīšanu, atstāj pietiekami garu pavediena galu, lai varētu ērti ievērt lāpāmadatā. Kad darbs pabeigts, šos caurumus ar adatu aizvelk ciet.
Uzsākot piedurknes adīšanu, ar marķieri iezīmē nosacīto piedurknes vīles vietu. Turpmāk atkārto piecas kārtas labiski, sestajā kārtā pirms marķiera saada 2 valdziņus labiski, bet pēc marķiera saada 2 valdziņus labiski griezti. Tas ir, katrā sestajā kārtā valdziņu skaits samazinās par 2.
Piedurknes augšdaļā ir samērā daudz valdziņu. Lai tos būtu vieglāk savaldīt, var izmantot vienkāršu palīglīdzekli – matu gumiju. 5. Arī adot piedurkni, ik pa laikam salīdzina ar piegrieztni, lai noteiktu vajadzīgo platumu. Kad tas sasniegts, valdziņu saadīšanu vīles vietā pārtrauc un turpina adīt līdz vēlamajam garumam. Norauc vaļīgi.
Nobeigums. Ar lāpāmadatu ievelk un paslēpj dzijas galus. Džemperi izmazgā, izmantojot vilnai paredzēto mazgāšanas līdzekli. Saudzīgi izspaida, izklāj un izžāvē.
SVARĪGI
Pagrieziena vietas apmetums un noceltais valdziņš vienmēr jāsaada kopā (valdziņu kopējais skaits nemainās). Lai džempera apakšējā mala nerullētos, 2 cm ada rievotā rakstā – vienu kārtu labiski, vienu kreiliski. Norauc vaļīgi, raugoties, lai apakšmala netiktu savilkta.