Foto – Ieva Čīka/LETA

5 svarīgi jautājumi 0


1. Slēgt līgumu ar vecmāti vai ārstu?

Līgumam par individuālu aprūpi dzemdībās ir dažādi veidi. Visbiežāk to slēdz ar vecmāti vai ginekologu, dzemdību speciālistu, kurš pieņems un vadīs radības jebkurā laikā, konsultēs un atbildēs uz pacientes telefonzvaniem. Topošā māmiņa drīkst pie viņa vērsties, ja kaut kas satrauc vai ir neskaidrs, un, protams, tas noteikti jādara, sākoties dzemdībām.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Sievietes, kurām nav veselības problēmu, visbiežāk slēdz līgumu ar vecmāti. Ar ārstu vienojas galvenokārt tad, ja grūtniecības gaitā ir sarežģījumi, plānots ķeizargrieziens. Ja līgums ir ar dakteri, kurš vadīs dzemdības, tās jebkurā gadījumā pieņems dežurējošā vecmāte. Ar nolīgto vecmāti var vienoties arī par dzemdībām ūdenī.

Lielo izmaksu dēļ diezgan reti līgumu vienlaikus slēdz gan ar ārstu, gan vecmāti. Anesteziologu nenolīgst sevišķi bieži, galvenokārt tikai gadījumos, ja plānots ķeizargrieziens. Atsāpināšanas veidu – spinālo vai epidurālo anestēziju – izvēlas atkarībā no dzemdētājas veselības stāvokļa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iespējams noslēgt līgumu arī par jaundzimušā individuālo aprūpi, izvēloties neonatologu.

2. Kad jāslēdz dzemdību līgums?

Vēlams to darīt laikus, vismaz sākot no 36. grūtniecības nedēļas. Ilgāk vilcināties nevajadzētu, īpaši, ja mediķis nav bijis iepriekš pazīstams. Taču līgumu iespējams noslēgt arī tikai dažas dienas pirms dzemdībām.

3. Vai var gadīties, ka sieviete nesaņem nolīgtās vecmātes vai ārsta pakalpojumus?

Arī mediķi var saslimt, un var notikt kas cits neparedzēts. Tad grūtnieci par to informē un iesaka citu speciālistu. Iespējams arī tāpat doties uz dzemdību iestādi, kad pienāk laiks, – bērniņam noteikti palīdzēs nākt pasaulē.

Situācija, kad vecmātei vai ārstam paralēli līgumdzemdētājai jāgādā arī par citām topošajām mātēm, vismaz Rīgas Dzemdību namā nevarot gadīties, jo darbs organizēts tā, lai varētu kvalitatīvi aprūpēt visas dzemdētājas.

4. Vai līgumā paredzēti ne tikai mediķa, bet arī pacientes pienākumi?

Pacientei jāievēro speciālista rekomendācijas – gan slēdzot individuālo grūtniecības aprūpes, gan dzemdību līgumu. Ja topošā māmiņa neņem vērā speciālista ieteikto režīmu, nelieto izrakstītās zāles un veselības stāvoklis pasliktinās, iespējams, mediķis vairs nevēlēsies turpināt sadarbību.

5. Vai līgumu var anulēt?

No līguma var atteikties, informējot ārstu vai vecmāti, un, ja bijis iemaksāts avanss, saņemt naudu atpakaļ. Līgums tiek anulēts arī tad, ja konkrētais mediķis pēkšņi saslimis un nevar piedalīties dzemdībās. Ja tas zināms iepriekš, sievietei ieteiks citu speciālistu.
Ja līgums slēgts ar vecmāti, bet radības beidzas ar ķeizargriezienu, tas paliek spēkā, un paredzētā summa tik un tā jāsamaksā.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.