Dzemdības ienāk politikā. Dzemdību nama administrācijā mēnešalga 1000-3000 eiro, vecmātēm – 3,05 stundā 0
Sekojot savu kolēģu ginekologu un dzemdību speciālistu iniciatīvai, arī Rīgas Dzemdību nama vecmātes vēstulē paudušas neapmierinātību par zemo atalgojumu un lūgušas izvērtēt iespēju paaugstināt darba stundas samaksu līdz 5,50 eiro, bet tuvāko divu gadu laikā to divkāršot. Vēstule nosūtīta ārstniecības iestādes valdes priekšsēdētājai Dagnijai Vilnītei, veselības ministrei Andai Čakšai un Rīgas domes priekšsēdētājam Nilam Ušakovam. Vecmātes pauž neapmierinātību, ka mediķiem, sākot no marta, darba alga par stundas likmi tiks paaugstināta tikai par trim procentiem. Sertificētām vecmātēm samaksa par stundas darbu pieaugs no 3,05 līdz 3,14 eiro. Algas pielikums par trim procentiem tiks nodrošināts visiem Dzemdību nama darbiniekiem, arī tiem, kas nepiedalās ārstniecībā. Izrādās, ka no 440 darbiniekiem puse ir administrācija un tehniskie darbinieki.
“Netiek apšaubītas šo darbinieku tiesības saņemt lielāku atalgojumu un netiek apšaubīts arī viņu pienesums, taču nav pamatojuma likt vienlīdzības zīmi starp Dzemdību centra vecmāšu un tehnisko darbinieku darba novērtējumu kā noslogotības, tā arī atbildības ziņā,” raksta vecmātes un secina, ka “pamatots ir valdes priekšsēdētājas Dagnijas Vilnītes kundzes minētais, ka tie darbinieki, kuri nepieciešamības gadījumā ir gatavi strādāt darbu virs slodzes, patiesībā ir tie, kuri visiem citiem nopelnīs 3% algu pieaugumu.
Pretējā gadījumā ar esošo personāla skaitu jau šobrīd ir dežūras, kurās nav iespējams nokomplektēt posteņus ar nepieciešamajiem speciālistiem, lai izpildītu nepieciešamo darba apjomu (dzemdību skaitu) un nodrošinātu darba nepārtrauktību”.
Dzemdību nama mājas lapā internetā var uzzināt, ka šajā pašvaldības kapitālsabiedrībā administrācija, grāmatveži un finansisti, informācijas tehnoloģiju speciālisti, juristi un citi speciālisti, kas nav mediķi, nevar sūdzēties par savu mēnešalgu. Administrācijas amatpersonām vidējā mēnešalga ir gandrīz 3000 eiro, IT speciālistiem – 1250 eiro, juristiem – 1312 eiro, pat komunikāciju un sabiedrisko attiecību speciālists vidēji mēnesī nopelna vairāk nekā 1000 eiro. Vecmāšu vēstulē ir jaušams, ka mediķi vēlas, lai administrācijas darbinieku skaits tiktu piekoriģēts, un vecmātes nebaidās apgalvot, ka tieši viņas, strādājot virsstundas, nopelna algas pielikumu tiem, kuri nesniedz dzemdību palīdzību.
Tiesa, Dzemdību nama valde ir spērusi soli pretim mediķiem un no 1. marta sāks maksāt par virsstundām tā, kā to nosaka Darba likums, proti, dubultā. Šī būs pirmā ārstniecības iestāde pašvaldību un valsts slimnīcu vidū, kur virsstundu darbs beidzot tiks apmaksāts atbilstoši likumam.
Šogad no valsts budžeta par katru dzemdību gadījumu tiek maksāts par 50 eiro vairāk nekā iepriekš, bet Dzemdību nama ārsti un vecmātes pauž neapmierinātību, ka no šīs summas alga palielinās vien par santīmiem. Ministru prezidents Māris Kučinskis vakar intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” atgādināja, ka Dzemdību nams ir pašvaldības kapitālsabiedrība un ir jāvērtē situācija, kāpēc no valsts šogad piešķirtajiem papildu 50 eiro par katrām dzemdībām nav palielinātas algas mediķiem. “Acīmredzot šī nauda ir aizgājusi citiem mērķiem, komunālajiem maksājumiem, piemēram,” teica premjers. Viņaprāt, Rīgas domei vajadzētu uzņemties segt daļu Dzemdību nama saimniecisko izdevumu.
Nacionālā veselības dienesta pārstāve Evija Štālberga sacīja, ka atalgojuma noteikšana darbiniekiem ir ārstniecības iestādes organizatorisks jautājums. Darba līgums tiek noslēgts starp darba devēju (ārstniecības iestādi) un darba ņēmēju (personālu), un iestādes vadība visu šo papildu naudu var novirzīt tikai un vienīgi atalgojuma paaugstināšanai. Taču Dzemdību namā tas tā nav noticis, un nākamnedēļ veselības ministre Anda Čakša skaidros iemeslus šādai rīcībai.