Kas liecina par dzelzs trūkumu organismā. Kā pacelt dzelzs līmeni 0
Vesela pieauguša cilvēka organismā ir 4–5 grami dzelzs. Aptuveni 70% tās ir asiņu sastāvā, pārējā ir liesā, aknās un kaulu smadzenēs.
Dzelzs ir minerālviela, kas rūpējas par ķermeņa audu, orgānu un muskuļu funkcijām nepieciešamo skābekļa cirkulāciju. Asinīs dzelzs uzsūcas no tievās zarnas un tiek nogādāta uz aknām, liesu un kaulu smadzenēm, kur veidojas hemoglobīns. Dzelzij ir nozīmīga loma, lai no aknām izvadītu kaitīgās vielas, kā arī B vitamīna pārstrādē.
Nepietiekams dzelzs daudzums organismā kavē dažādu organisma sistēmu funkcijas un sarkano asinsķermenīšu veidošanos, izraisot anēmiju jeb mazasinību. Biežākie anēmijas iemesli ir nesabalansēts uzturs, nepilnvērtīga dzelzs uzsūkšanās, piemēram, kuņģa un zarnu slimību gadījumos, spēcīgas menstruācijas sievietēm, infekcijas slimības, traumas un operācijas.
Par dzelzs deficītu liecina nepārejošs nogurums un nespēks, galvassāpes un reiboņi, pavājināta uztvere, ēstgribas zudums, plaisas lūpu kaktiņos, bālums, matu izkrišana, depresija, nagu deformācija un trauslums, sirds un vairogdziedzera darbības traucējumi. Pamanot šos simptomus, ieteicams vērsties pie ārsta un veikt nepieciešamās pārbaudes.
Pieaugušam cilvēkam dienā nepieciešams vidēji 10–18 mg dzelzs. Vīriešiem šis daudzums var būt mazāks, sievietēm – lielāka deva, turklāt grūtniecēm tā var sasniegt pat 30 mg!
Labākais veids, kā organismam uzņemt dzelzi, ir sabalansēts ēdiens. Augsts dzelzs saturs ir gaļā, jūras produktos, zaļajos dārzeņos (spinātos, dillēs, pētersīļos), pilngraudu produktos, raugā, riekstos.
No gaļas organismā uzsūcas aptuveni 40% dzelzs, no zivīm – aptuveni 10%, taču vislabāk tā tiek uzņemta no dzīvnieku aknām, lai gan nav ieteicams tās pārlieku bieži iekļaut ēdienkartē.
Dzelzs uzsūkšanos veicina folskābe, C un B12 vitamīns, savukārt piena produkti to aizkavē. Būtiski ietekmē arī vecums un dzimums. Piemēram, sievietes organismā uzsūcas četrreiz vairāk dzelzs nekā vīriešiem, bērniem līdz gada vecumam uzsūcas ap 70% organismā esošās dzelzs, līdz 10 gadu vecumam – ap 10%, bet veciem cilvēkiem organisms spēj izmantot ne vairāk kā 3% dzelzs.
Ja analīzes uzrāda dzelzs nepietiekamību, ārsti mēdz ieteikt dzelzs preparātus. BENU aptieku farmaceite Daina Siliņa iesaka stingri ievērot ārsta norādījumus vai konkrētā medikamenta lietošanas instrukciju. Farmaceite brīdina, ka dzelzs preparātiem var būt atšķirīgs vēlamais lietošanas laiks – pirms vai pēc ēdienreizes. Nepareizi lietojot, var rasties kuņģa kairinājums, galvassāpes un pastiprināts nogurums. Dzelzs preparāti jālieto kopā ar ūdeni vai sulu, taču nekādā gadījumā vienlaikus ar tēju vai kafiju, jo šie dzērieni var pastiprināt preparāta nevēlamās blaknes.