Foto – Shutterstock

15 pazīmes, ka tavam organismam trūkst dzelzs 0

No visām organismam nepieciešamajām minerālvielām visbiežāk tam trūkst tieši dzelzs. Saistībā ar ikmēneša asins zudumu, biežāk dzelzs trūkums skar sievietes. Pētnieki lēš, ka no tā cieš aptuveni 9 procenti daiļā dzimuma pārstāvju. Portāls Health.com apkopojis 15 pazīmes, kas liecina par dzelzs trūkumu sievietēm. Lielākā daļa no tām, izņemot tādas izteikti sievišķīgas kā smagas mēnešreizes un grūtniecība, norāda uz dzelzs trūkumu arī vīriešiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Dzelzs nepieciešama hemoglobīna sintēzei, kas, savukārt, vajadzīgs eritrocītu jeb sarkano asinsķermenīšu radei. Sarkano asinsķermenīšu galvenais uzdevums ir apgādāt katru organisma šūnu ar skābekli. Tātad – ja trūkst dzelzs, cieš viss ķermenis. Ilgstoša dzelzs trūkuma iespaidā attīstītās anēmija jeb mazasinība, kam raksturīgs sarkano asinsšūnu trūkums organismā.

Hronisks nogurums

Dzelzs trūkumam raksturīgākais simptoms ir nogurums, ko diemžēl ir visgrūtāk atpazīt, jo cilvēki nogurumam gandrīz vienmēr atrod kādu iemeslu. “Sievietes ir pieradušas dzīvot traku dzīvi un pastāvīgi justies nogurušas,” portālam Health.com teikusi daktere Nensija Berlinere (Nancy Berliner), kura ir Amerikas Hematologu biedrības žurnāla “Blood” redaktora vietniece. “Sievietēm bieži vien šķiet, ka pastāvīgs nogurums ir normāla dzīves sastāvdaļa, taču tā nav.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Dzelzs trūkuma iespaidā audi saņem mazāk skābekļa nekā tiem nepieciešams, tādēļ organismam gluži vienkārši trūkst enerģijas. Ja pastāvīgi jūti vājumu, esi viegli aizkaitināms, kā arī tev ir grūtības koncentrēties, tas varētu norādīt uz dzelzs trūkumu.

Smagas mēnešreizes

“Sievietēm galvenais dzelzs trūkuma iemesls ir smagas mēnešreizes,” saka ginekologs Zaks Morics (Jacques Moritz) no Ņujorkas, ASV. “Ir sievietes, kas zaudē pārāk lielu asins daudzumu, pēc tam tas daļēji atjaunojas, un atkal seko nākamais asins zudums. Tas ir tāpat kā kustināt savu auto uz priekšu, ikreiz tikai mazliet uzpildoties benzīntankā.”

Kā noteikt, vai tev ir vieglas vai smagas mēnešreizes? Ginekologs iesaka tamponu testu. Ja redzi, ka tev ir nepieciešamība nomainīt to biežāk kā ik pēc divām stundām, konsultējies ar savu ginekologu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.