Iedarbīgi vairogi pret kaitēkļiem: vienkāršas līmlapiņas 1
Jo sīkāks kukainītis, jo grūtāka cīņa ar to, kad tas nāk mieloties ar augiem vai paša audzētāja asinīm. Lai nebūtu jālieto stipra ķīmija, laba izeja ir vienkārši lietojamās un pagatavojamās dzeltenās līmlapiņas.
Arī kaitēkļiem ir gaume. Ieraugot dzeltenu karodziņu, baltblusiņas, laputis, cikādes, odi, moskīti un visādas mušas nespēj pretoties kārdinājumam un nolaižas uz šāda lidlauka. Ja tas ir noklāts ar līmi, prom nejaucenes vairs netiek. Šādus līmes vairogus var gan nopirkt dārza preču veikalos, gan pagatavot pats.
Kaitēkļu lamatas ir dzeltena plāksne, kas notriepta ar nesacietējošu līmi. Gatavojot pašam, pamatne var būt gan plēve no lielā kūdras maisa, gan kartons vai jebkas cits dzeltenā krāsā. Izdomā, kā to stiprināt zarā vai pie mietiņa. Tad gatavo līmes javu. Šim nolūkam ņem peļu līmi, kurai nedaudz piepilina benzīnu. Tas līmi padarīs mazliet šķidrāku, vieglāk uzklājamu un smaka atbaidīs saimniecībā derīgos lidoņus, piemēram, apputeksnētājas bites. Līmi triepj uz dzeltenā vairoga un izkar vajadzīgajā vietā. Līmes lamatas lietojamas gan iekštelpās (siltumnīca, kūts, istaba), gan ārā. Līmes vairodziņi labi kalpo sakarināti rožu dobē, augļu koku zaros. Tos iekāro pat nesen Latvijā ieceļojusī kode, kas izraibina zirgkastaņu lapas.
Veikalos pirktie vairodziņi ir glītāki nekā pašdarbībā tapušie. Dažiem ir pat puķītes forma un dekoratīvs kātiņš. Tie derēs kā sargi pret baltblusiņām telpaugiem (fuksijām, mirtēm u. c.), kas drīz būs jānes iekšā istabā no vasaras kūrorta dārzā. Lamatas gudri ir izvietot jau tad, kad vēl neredz kaitēkļus lidojam vai to posta darbus. Tie noderēs gan profilaksei, gan kā monitors, lai laikus pamanītu sīkos viesus un varētu izvēlēties cīņas metodes.
Dzeltenos vairogus izvieto ar aprēķinu, lai pašam nebūtu jāpieskaras tiem (sevišķi sargām matus!), jo līmes slānis tiešām ir ļoti, ļoti lipīgs. Daudzuma ziņā – jo vairāk, jo labāk!
Starp citu – zilā krāsa pievilina tripšus. Šādi vairogi lieti noderēs gladiolu mīļotājiem. Šogad šie mazām melnām nūjiņām līdzīgie sīkuļi savairojušies arī dienlilijās.